Wpis z mikrobloga

Chociaż zwykle przyjmujemy, że moralność jest czymś jednoznacznie pozytywnym, posiada ona szereg ciemnych stron. Potrzeba poczucia się dobrym człowiekiem potrafi sprawić, że zaczynamy patrzeć na świat z góry, traktując innych jako preteksty do wyładowania swojej moralnej energii. W takich okolicznościach moralność staje się dla nas źródłem przyjemności, pozwalając nam snuć coraz śmielsze, narcystyczne fantazje. Żaden film nie ukazuje tego lepiej, niż Siedem dusz (2008) Gabrielle Muccino.

Odnośnik do wpisu: Spełnienie moralnej fantazji

------
Nazywam się Jakub Walicki, jestem doktorantem w Instytucie Filozofii i miłośnikiem kina. Prowadzę bloga Przemyślane Kadry, gdzie co tydzień umieszczam krótkie wpisy, w których omawiam jeden filozoficzny wątek, wykorzystując jeden film jako ilustrację.

#filozofia #film #kino #edukacja #zainteresowania #kultura #przemyslanekadry
Pobierz przemyslanekadry - Chociaż zwykle przyjmujemy, że moralność jest czymś jednoznacznie ...
źródło: comment_1633855580tkhm9oIp2CXfORPyctCkJ9.jpg
  • 2
@przemyslane_kadry: Jeżeli czytaliście opis idei na moim blogu, być może odnieśliście słuszne wrażenie, że nie zamierzam pisać wyłącznie o filmach, które mi się podobają. Równie mocno interesują mnie obrazy, które uznaję za szkodliwe, które ilustrują warte omówienia, filozoficzne problemy - tyle tylko, że w negatywnym sensie. Dzisiaj przyszła pora na pierwszy taki film. Dajcie proszę znać, to sądzicie o takiej formule.