Wpis z mikrobloga

Hej. Posiadam routery B525 i B528s. Aktualnie używam LTE bez limitu od T-mobile z prędkością do 200Mb/s. Jak łatwo się domyśleć prędkości takich nie uświadczam. Zauważyłem, na mapie zasięgu, że od niedawna jestem w potencjalnym zasiegu 5G, a nawet jeśli nie będe w zasięgu to myślę nad zakupem Huawei 5G CPE Pro 2 przyszłośćiowo. Zastanawiam się tylko czy w kwestiach LTE odstaję on jakoś od B818, który planowałem zakupić zanim zobaczyłem, że zasięg 5G od T-mobile mnie obejmuje (pytanie dodatkowe: czy jest jakaś mapa bts'ów 5G?).

#lte #5g #router
  • 6
@tanderowsky: Na góra kilkunastu MHz szerokości pasma 5G nie rozwinie pełni możliwości, a właśnie tak wygląda sytuacja w Polsce (poza Plusem, który ma 40 MHz, więc połowę docelowej szerokości w paśmie C). W konsekwencji rozwijane prędkości są zbliżone do tych osiąganych po LTE. Dodatkowo aktualnie routery z obsługą 5G są dość drogie, z czasem ceny spadną. Biorąc pod uwagę te czynniki moim zdaniem na razie nie warto inwestować.
@mp107: Aktualnie problem mam głównie z niskim wskaźnikiem SINR, ale póki co to antene zawiesiłem na sztandze i mam ją ustawioną przez drzwi balkonowe - nie mogę się zebrać, żeby wejść na dach i przestawić docelową antenę z nadajnika Play na T-Mobile. Co do cen to między B818, a 5G CPE Pro 2 to przy używkach różnica 50-100 zł czasami, przynajmniej według tego co dziś szukałem. Chciałem uciec do 5G licząc,
@tanderowsky: obecnie w Polsce można powiedzieć ze nie ma 5G, jest coś co się nim marketingowo nazywa, DSS, ale działa to bardzo źle, bo korzysta z technologii 5G na wolnych pasmach LTE, a tych jest mało. Według mnie nie ma sensu iść teraz w tą technologie i dopłacać. A ten SNR to jaki ?
@Hubert1991777: Np. teraz mam RSRP-96 dBm, RSRQ -12dB, a SINR -3 dB i skacze do -2, momentami wskakuje na 4, ale ogółem to strasznie skacze i bliżej tych ujemnych. Myślę, żeby chyba kupić B818 i szukać jakąś lepszą anteną nadajnika na więszym odludziu.
Okazuje się, że nadajnik T-mobile najbliżej mnie obsługuje 5G (według T-mobile, więc nie jestem pewien jak to się ma do wcześniejszych wypowiedzi). Niestety nie mam żadnego telefonu, żeby sprawdzić jak wyglądałyby transfery. Chyba zaopatrzę się w telefon z 5G i wykonam jakieś testy w godzinach szczytu.