Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (340)

Ukraina
Jak powiedział dziś oficjalny przedstawiciel rządu niemieckiego Steffen Seibert, ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy powinni jak najszybciej podjąć nową próbę rozwiązania konfliktu w Donbasie. jak to możliwe. Według Seiberta spotkanie ministerialne ma sens, ponieważ realizacja porozumień mińskich utknęła w martwym punkcie. – Ministrowie spraw zagranicznych będą musieli wtedy zdecydować, czy zorganizować spotkanie na szczeblu szefów normandzkiej czwórki, na które wielokrotnie wzywała kanclerz Merkel – powiedział i dodał, że obecnie są sprawy, których nie można promować na poziomie doradcy ds. polityki zagranicznej. Tymczasem Kommersant podał (tutaj uwaga: przyjmować te rewelację z ostrożnością), że podczas rozmów w Moskwie zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland rzekomo opowiadała się za specjalnym statusem Donbasu w celu rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W tej kwestii stanowiska Rosji i Stanów Zjednoczonych są rzekomo zbieżne.
Źródło
Źródło

W międzynarodowym arbitrażu Ukraina będzie się domagać od Rosji odszkodowania za przejęcie ukraińskich okrętów wojennych w listopadzie 2018 r. i zatrzymanie marynarzy. „To sprawa Ukrainy, więc odszkodowanie będzie dla Ukrainy, którą kraj następnie rozdysponuje zgodnie ze swoimi celami, zgodnie z tym, czego żąda odszkodowanie" - powiedziała Oksana Zołotarewa, dyrektor Departamentu Prawa Międzynarodowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy i szef ukraińskiej delegacji. Najpierw musimy przejść rozprawę w sprawie jurysdykcji, potem musi być decyzja co do meritum sprawy, a zazwyczaj kwestia odszkodowania trafia do trzeciego etapu, ale kwota rośnie z każdym dniem ”- powiedziała.
Źródło

Białoruś
Powołana za granicą Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF) opublikowała raport, w którym poinformowała o łamaniu przez Białoruski Związek Piłki Nożnej (ABFF) kluczowych postanowień UEFA i FIFA. Raport argumentuje, że mechanizm wybieranie kierownictwa ABFF „nie jest zgodny z podstawowymi zasadami FIFA i UEFA i stwarza warunki do systematycznych naruszeń”. Należy zauważyć, że „kierownictwo federacji sportowych i olimpijskich jest” wybierane „po uprzednim porozumieniu z prezydentem kraju”. „Obecnie pojawiła się wyjątkowa konfiguracja, kiedy kierownictwo Ministerstwa Sportu, NOC Białorusi, ABFF, poszczególne kluby są w taki czy inny sposób powiązane z białoruskimi siłami bezpieczeństwa i stanowią jedną grupę". Autorzy deklarują, że „państwo narusza autonomię ABFF i faktycznie kontroluje jego działalność, a także wykorzystuje ABFF do celów politycznych”.
Źródło

Litwa
Dyskusje na temat działań litewskiej straży granicznej na granicy z Białorusią nie powstałyby po wprowadzeniu zmian do polityki migracyjnej Unii Europejskiej (UE) – mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė. „Podnoszony jest problem, który polega na tym, że zgodnie z prawem UE polityka migracyjna nie odpowiada dzisiejszym realiom, kiedy doświadczamy takiego ataku na Litwę i na całą UE, kiedy żyjący ludzie są wykorzystywani jako broń”. Litwa wzywa do zmiany polityki migracyjnej UE, dającej większe możliwości zwalczania agresji hybrydowej, niezależnie od tego, który kraj ma do czynienia z napływem migrantów z Białorusi. „Będziemy nadal działać, aby te zmiany zostały zaakceptowane i aby takie dyskusje, takie wątpliwości, czy są legalne, przestały istnieć” – powiedziała A. Bilotaitė.
Źródło

Łotwa
Minister obrony Artis Pabriks spotkał się z przewodniczącym węgierskiego parlamentu László Kövérem, aby omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego i współpracy obronnej obu krajów. Węgry wniosły istotny wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego, wspierając misję patrolową NATO w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. Ministerstwo Obrony Łotwy i Ministerstwo Obrony Węgier podpisały 8 czerwca 1999 r. porozumienie o kontaktach dwustronnych i współpracy w dziedzinie wojskowej. Protokół ustaleń w sprawie obrony został podpisany 28 sierpnia 2014 r.
Źródło

Estonia
Minister spraw wewnętrznych Kristian Jaani powiedział, że pierwszy odcinek budowy granicy wschodniej został w zasadzie ukończony, a cała budowa przebiega w planowanym tempie.Odpowiadając w środę na pytania posłów, Jaani powiedział, że sytuacja na wschodniej granicy Estonii jest spokojna, a na granicy estońskiej nie doszło do sytuacji podobnej do tej na granicy litewskiej, łotewskiej i polskiej z Białorusią. „Budowa granicy zewnętrznej postępuje w planowanym tempie” – powiedział Jaani. Dodał, że pierwszy odcinek jest „zasadniczo ukończony”, a na 60-kilometrowym odcinku granicy trwają przygotowania do budowy. Jaani zaznaczył, że termin zakończenia budowy infrastruktury granicznej to rok 2025, a budowa całej bariery na granicy wschodniej zakończy się w 2026 roku.
Źródło

Polecam:
Ćwiczenia wojskowe nie tylko informują o tym, co zdaniem rządu może się wydarzyć, ale stają się okazją dla jego analityków i analityków z innych krajów do spekulacji, jakie byłyby rezultaty prawdziwego konfliktu zbrojnego, gdyby scenariusze zostały zastosowane w rzeczywistej walce. Komentarz Paula Goble dla Fundacji Jamestown.
Zapad 2021: w przypadku wojny Moskwa mogłaby przejąć kraje bałtyckie, ale straci Kaliningrad

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • Odpowiedz