Wpis z mikrobloga

16/30 Amulet małego Tado - w średniowieczu jedną z popularnych form amuletów była wielokrotnie złożona karteczka lub cieniutka, najczęściej ołowiana blaszka, na której zapisane było zaklęcie ochronne i którą właściciel musiał zawsze nosić przy sobie. Jeden z takich przedmiotów został odnaleziony podczas wykopalisk prowadzonych na średniowiecznym cmentarzu przy kościele Najświętszej Marii Panny w Halberstadt (Niemcy).

W grobie chłopca, zmarłego w 1. poł. XII stulecia w wieku około ośmiu lat, odkryto amulet z ołowianej blaszki o całkowitych wymiarach 85 x 138 mm, wielokrotnie złożonej do formatu 27 x 43 mm. Blaszka była pierwotnie schowana w maleńkim woreczku z tkaniny ze sznurkiem, który był zawieszony na szyi chłopca i który zachował się jedynie szczątkowo. Na amulecie zostało wyryte szczegółowe przedstawienie krzyża z Chrystusem oraz łącznie osiemnaście linijek tekstu łacińskiego, który można przetłumaczyć:

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa. Zaklinam cię, Alber, któryś znany jest również jako Diabeł lub Szatan, na Ojca i Syna i Ducha Świętego, i na wszystkich Aniołów i Archaniołów, na 12 Apostołów i na 12 Proroków, i na 24 Starców i na 264 000 Niewinnych: Nie będziesz mieć władzy (...) przyjacielem Bożym Tado. Tak, że nie możesz czynić krzywdy ani za dnia, ani w nocy, ani w (...), ani podczas jedzenia, ani podczas picia, (...) ani (...) miejsca i nie potępisz duszy (...) i nie będziesz mógł (...) w roku Pana 1142.

Alber to imię złego ducha, który był kojarzony z diabłem - i który był prawdopodobnie kimś w rodzaju króla złych elfów, szkodzących ludziom i sprowadzających na nich choroby. Na określenie tego rodzaju istot w średniowiecznych źródłach pisanych używano często słów takich, jak alp, alb, elben czy elbelin.

Ilustracja poniżej: Amulet małego Tado z Halberstadt.

#apaturium #sredniowiecze #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #archeologia #magia
Pobierz
źródło: comment_1634458329CV665YaVr1cBW3ulYDyxTC.jpg
  • 6
@cypherpunkbtc: Zaskoczę Cię - rozważano już koncepcję amuletów przeciwko SARS-CoV-2 ( ͡° ͜ʖ ͡°) i nawet jeden profesor napisał artykuł na ten temat: M. T. Bility, Can Traditional Chinese Medicine provide insights into controlling the COVID-19 pandemic..., 2020.

Mamy tu nawiązania do tradycyjnego chińskiego lecznictwa, jadeitowych amuletów i magnetyzmu. Oczywiście, wiele osób ma wątpliwości, czy ten tekst w ogóle powinien znaleźć się w publikacji naukowej. Krytyka