Wpis z mikrobloga

Czy pod służebność przesyłu mediów podchodzi drenaż? Nad moją działką są dwa domy. Mają po jednym końcu mojej działki służebność przejazdu i przesyłu mediów. Właśnie dowiedziałem się, że ta droga (moja działka) jest rozkopana bo wymyśliły sobie te dwa domy, że puszczą drenaż ze swoich działek przez tą służebność. Na końcu graniczę z drogą gminną, rów jest tylko po mojej stronie, więc nie mają wyjścia inaczej niż wpuścić koniec drenu już na mojej działce do rowu. To legalne?

#nieruchomosci #dzialka #budownictwo #prawo
  • 13
@kacor87: W prawie budowlanym masz zakaz odprowadzania wód opadowych na sąsiednią nieruchomość. Tutaj chodzi o poprowadzenie drenażu przez sąsiednią nieruchomość do rowu.

To legalne?


@Przedmidorrr: Samo odprowadzenie drenażu przez lub do czyjegoś rowu jest jak najbardziej legalne. Czy w tym wypadku jest? Nie wiem bo mylisz zupełnie pojęcia a wszystko napisałeś tak, że w sumie nic z tego nie wynika logicznego. Tak czy inaczej bez wglądu w papiery nikt ci
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol moja działka graniczy z drogą gminną. Na drugim przeciwległym końcu graniczy z dwoma działkami. Te działki mają służebność taką jak napisałem wyżej przez moją działkę. Między moja działką a drogą gminną jest rów. Właściciele tych dwóch działek chcą przez służebność puścić drenaż do tego rowu. Jaśniej się nie da.

Nie wiem skąd masz te informacje, ale bezprawne jest wypuszczanie drenażu do czyjegoś rowu
e działki mają służebność taką jak napisałem wyżej przez moją działkę.


@Przedmidorrr: Ciężko mi powiedzieć co jest wpisane w umowie o służebności jeśli jej nie widzę. Nie wróżę z fusów.

Nie wiem skąd masz te informacje, ale bezprawne jest wypuszczanie drenażu do czyjegoś rowu


@Przedmidorrr: Pokaż mi przepis który przy określonych spełnionych prawem wymaganiach zakazuje mi umówić się z sąsiadem, że może spuszczać deszczówkę do mojego rowu. Nie ma takiego
dokładnie pisze w księdze wieczystej prawo przejazdu, przechodu i przesyłu mediów.


@Przedmidorrr: Ty mówisz o wzmiance w KW a ja mówię o umowie. Wzmianka z KW jest informacją o istnieniu umowy. To co w niej jest i jak ta umowa wygląda to masz wpisane w akcie notarialnym/umowie.

Nikt się ze mną na nic nie umawiał


@Przedmidorrr: Jak kupisz nieruchomość z istniejącą siecią obciążoną prawami to też nikt się z tobą
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol "nieodpłatna i nieograniczona w czasie służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu, przejazdu oraz przeprowadzenia wszelkich mediów (prąd, gaz, woda, kanalizacja, okablowanie internetowe, telefoniczne i telewizyjne itp.) ich naprawy i konserwacji oraz urządzenia drogi przez działkę X, pasem gruntu o szerokości 5 metrów... " Potem już tylko o położeniu.
chłopie jak masz tak narzekać to nie pomaga


@Przedmidorrr: Jak masz tak dawkować informacje które są fundamentalne dla przedmiotu sprawy to na #!$%@? pytasz w necie. Tu nie ma Jackowskich, którzy ci wywróżą z fusów co tam masz wpisane. Ciągi drenażowe także mogą być przedmiotem umowy służebności. Tyle z ogólnej teorii. Chcesz porady to przede wszystkim dostarcz wszelkich pełnych informacji (bo akurat w służebnościach to często szczegóły robią fundamentalną różnicę) a
@Szaraban: Od kiedy prawo wodne dotyczy rowów przydrożnych xD? Rowy przydrożne są elementem wyposażenia pasa technicznego drogi. Owszem zdarza się, że rów przy drodze nie będzie rowem przydrożnym a melioracyjnym do którego będzie się stosowało prawo wodne ale jednak większość to rowy przydrożne których prawo wodne nie dotyczy.

Ps. Pokaż mi przepis który zabrania po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia odprowadzać wód opadowych do rowu melioracyjnego. Robisz operat wodno prawny, uzyskujesz pozwolenie i