Wpis z mikrobloga

Może komuś się spodoba, taką płytkę sobie na szybko zmajstrowałem ( ͡° ͜ʖ ͡°), docelowo ma to służyć do pomiaru przyśpieszenia pojazdu (jak szybko rozpędza się na przykład od 0km/h do 100km/h). Dane będą wysyłane przez #esp32 do dedykowanej apki na smartphone za pośrednictwem bluetooth. Aktualna prędkość będzie obliczana na podstawie odczytów z satelitów i z dwóch akcelerometrów, urządzenie da się ładować przez USB, jest też układ do pomiaru napięcia na baterii, odcinania zasilania do odbiornika GNSS i LDO z prawdziwego zdarzenia, który ma zapewnić niski pobór energii w deep sleepie. Wiem że płytka nie jest najładniejsza (dopiero zaczynam zabawę z ecadem), ale o dziwo po pierwszych testach wszystko działa (oprócz ładowarki której aktualnie nie mam jak przetestować bo nie jest przylutowana), da się pogadać z akcelerometrami, pomiary napięcia na baterii są sensowne, diody migają, da się programować ESP32 przez WiFi, a odbiornik GNSS łapie satelity GPS i Beidou. Soft jest oparty o esp-idf.

Jak skończę to mam zamiar zrobić wszystko open-source i open-hardware
#arduino #elektronika #elektronikadiy
morsisko - Może komuś się spodoba, taką płytkę sobie na szybko zmajstrowałem ( ͡° ͜ʖ ...

źródło: comment_1635082787ITHFAgEKvabOkmAK1pLGyy.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: Te akcelerometry i tak są trzyosiowe, a uznałem że łatwiej będzie wyciągać z nich jakąś wartość średnią gdy będą w tej samej orientacji

@dktr: Pole masy jest po drugiej stronie płytki, nie mam pojęcia czy są jakieś przeciwwskazania żeby była na dwóch warstwach, ale może to i dobry pomysł

@bc547: Prędkości z satelity - 10Hz, przyśpieszenia z akcelerometrów, teoretycznie według datasheetu - 1600Hz
  • Odpowiedz
@slavoy: Eksperymentalnie, mam nadzieję że uśredniając (albo implementując jakiegoś rodzaju filtr) odczyty z dwóch niezależnych urządzeń będzie mniej szumów.

@futroznorek: https://jlcpcb.com/
Jedyny minus taki, że zamawiając złożenie jest się ograniczonym do komponentów z ich bazy, która jest dość ograniczona i jest wiele egzotycznych rzeczy, jak na przykład ten odbiornik GNSS, który jest oparty o protokół CASIC, dokumentacja do tego jest tylko po chińsku, ale jakoś udaje mi się z tym
  • Odpowiedz
@futroznorek:
Na zrobienie płytek 3 dni, na zlutowanie 1 dzień, na przesyłkę 14 dni - ale wybrałem tę najtańszą opcję, o ile dobrze pamiętam dało się wybrać też DHL, tam przewidywany czas dostawy był dużo krótszy.
  • Odpowiedz