Wpis z mikrobloga

Cześć Mirasy, no nie chcę ale muszę. Muszę złożyć jakiegoś kompa, zapytam, może ktoś ostatnio robił coś podobnego.

1. Ma współgrać z Linuksem(intel na 100%)

2. Ma być tanio i dużo

3. Głównie jakieś programowanie, mirkowanie, bazy danych i tak dalej.

Więc szybki system z szybką integrą intela obleci, bez żadnych kart dedykowanych. Ta intelowska powinna mnie zaspokoić w 140%, skoro obecny Radeon 7340 mi wystarcza ;)

Zebrałem takie coś:

Intel Core i3-4130 3,4 GHz 3MB cache s. 1150 Box.

MSI H81M-P33 Intel H81 LGA 1150.

GoodRam 4GB DDR3-1600 CL11.

Kingston SSD V300 SATA3 2.5" 60GB 7mm SV300S37A/60

Rasurbo Eco Power EAP450 450W.

~1083 zł

Link do koszyka na proline

Chciał bym więcej ramu, ale to może w przyszłości ewentualnie... Chyba, że jednak szarpnę się na to 8GB :P

Dysk SSD to wiadomo, konieczność jak się składa nowy komputer, ten w swojej klasie cenowej nie ma sobie równych według internetów.

Wybrałem tego i3, bo ma fajną integrę, wydajnościowo blisko mu do starych i7, niektóre stare i5 nawet dogania(przegania?). No i to chyba najtańszy intel z rozsądną zintegrowaną grafiką. Do tego wspiera wirtualizację, taktowany jest jak jakiś potwór w porównaniu do moich 1700mhz na rdzeń. Technologicznie też przewyższa leciwego Brazosa 2.0 ;)

Zasilacz fajny bo tani i cichy, gdzieś w necie przeczytałem, że nawet działa :P

Najwięcej niepewności mam przy płycie głównej, bo wybrałem ją głównie ze względu na cenę, nic więcej o niej nie wiem - ale przy takim zestawie nie ma chyba to większego znaczenia? W przyszłości będzie drugi slot na ewentualną drugą kość ramu i gra muzyka, prawda?

Jest sens do czegoś dołożyć kilka złotych, bo różnica w cenie nie będzie duża, a wzrost wydajności za to tak? Może coś źle rozkminiłem?



Obecnie jadę na AMD E2-1800, więc dla mnie to nie wygląda tak lowendowo ;f

Jeszcze większy problem mam z monitorem. Mam do dyspozycji starą 17 4:3, nowszy tv 19cali 720p. Oba wydają mi się za małe...

Mógł bym wyrzucić kolejne pieniądze na jakiś używany monitor > 20cali...

Albo wykorzystać tv 32" 1080p który jest w moim posiadaniu? Wydaje się być trochę duży...

#pc #komputery #komputer #intel #tylkointel #kupujekomputer #niechcemalemuszem #pomocy #informatyka #brakpomyslinatagi #serwispcmozebymipomogl?
  • 45
@anonim1133: Lol 4GB, przy ramie tanim jak barszcz nie schodź poniżej 8GB. Nie wiem jak tam IDE na linuxie, ale dwie instancje VS + jakiś firefox, virtualka i się zastanawiam nad 16. Obadaj i5, niewiele droższy a wydajnosciowo lepiej od i3, na i7 szkoda kasy.

Nie bierz SSD Kingstona, serio. Poelcam M4 Cruciala, albo Samsungi 8xx (oemowe na allegro dostepne cruciale z SED za grosze)
@NieznanyAleAmbitny: Zajrzyj w link i zobacz co tam jest, zastanów się, czy w podobnych pieniądzach byś coś wymienił.

@wicikumoza: No wiem, obecnie mam 4gb i zwykle jest mało. Ale to wyjdzie ze stówka więcej ;f


i5 nie chodza przypadkiem bliżej 800zł? Coś tak mi się obiło o uszy, być może coś źle popatrzyłem. Ale patrzyłem też chyba tylko na te 4 generacji.
@anonim1133: Kupili w pracy dwa SSD Kingstona (niestety nie pamiętam modelu), oba były na gwarancji ze dwa razy przynajmniej. Później zwrot pieniędzy. A mówie crucial bo sam mam w PC m4 (starsze firmware wali bsod na windowsie, trzeba zmienic). W lapku mam MICRON - CRUCIAL M4 256GB SATA3 6.0Gbps 2.5'' SED (OEM HP) dałem 480 (na allegro wpisz micron c400). Co do i5 odnosiłem się do wersji mobilnych, więc sorry, może
@Bialy_Mis: Są 2 dyski po 160 gdzieś.

@bodzio_pl: na tym i3 z tą grafiką cs:go ciągnie na wysokich fps, więc cs 1.6 też pójdzie. Na obecnej grafice która jest słabsza grałem w simcity 4, więc na intelu też pogram - dla mnie styka. Jakieś tam nexuizy, openareny itp. też zasuwają jak złoto. Nie gram na tyle by inwestować w to pieniądze.


@Bialy_Mis: To kup mi monitor 24 cale 1080p
@anonim1133: A co do monitorów, to dwie używane mid-endowe, kwadratowe 19" (koszt 2x150zł) >> jakiekolwiek nowe, tanie 16:9 < 23".

Telewizor zamiast monitora - nie polecam, tym bardziej jeśli jest to starszy model (tragiczny rozmiar plamki)
@wicikumoza: Tak, pod system mi starczy, nawet na 6 systemów. Na pliki wziął bym jakiś stary hdd i obleci. Budżet chcę zacieśnić, a tutaj różnica jest na prawdę spora.

@anybetter: Możesz pokazać jakiś konkretny który twoim zdaniem by się nadawał? Może być z proline, tam chyba nadal najtaniej.

@wicikumoza: Nie wiem, czy zintegrowana grafika(a dokładnie MoBo) poradziła by sobie z dwoma monitorami? Nie jestem na bieżąco, nie wiem za
@bodzio_pl: jak nie podkręcasz i nie masz zamiaru wsadzać 2xgpu czy czegoś tam to po co? Przerabiając kilka kompów stacjonarnych to tylko dwa razy użyłem PCI chociażby - jak spaliła mi się karda dźwiękowa i sieciowa :]

To już nie te czasy, że np tanie płyty AsRock czy EPoX wyginały się i strzelały salwami z kondensatorów.

Teraz byle firmowa płyta jest dobra, a droższe to mają właśnie tylko milion przyłączy czy
@wicikumoza: HD 4400 nawet :)

Jestem z Legnicy, mieszkam we Wrocławiu.

3-Display mode is a configuration which allows you to have 3 displays active simultaneously. You can enable either extended desktop mode or clone mode while using 3-Display.


Obecne ATI mi na to nie pozwala :3

Sprawdzałem kilka części, to proline miał taniej. Ale jak anybetter podrzuci jakiś zasilacz, to sprawdzę w tych sklepach. Dzięki :)
@wicikumoza:

Lol 4GB, przy ramie tanim jak barszcz nie schodź poniżej 8GB


Gdzie ty masz ten tani ram, jak rok temu za 150 zł szło 8 GB kupić, teraz najdroższy od ładnych paru lat jest :|

Obadaj i5, niewiele droższy


Dwie i pół stówy przy tym budżecie to nie jest niewiele

@anonim1133:

IMO lepiej wbyłoby wziąć pentiuma 200 zł taniej i dorzucić to do Plextora M5S 120 GB bo 60
@relik39: O nie nie, żadnych pentiumów! Ma być Haswell ;f Lowend, ale fajny :3

60gb na system to mało? Obecnie na / zajmuję 9,8gb :) Wcisnę jeszcze drugie distro i /home/ spokojnie :)

Pojemnością się nie martwię, tylko wydajnością, i tym, ze może paść, jak to @Trutka napisał.

Dwie i pół stówy przy tym budżecie to nie jest niewiele


@relik39: O to to! Do tego nie wiem, czy dało by
@anonim1133: ale przeciez to są Haswelle :E Za G3220 placisz 215 zł, czyli 2 razy mniej za parenaście procent mniejszą wydajność, po co przepłacać, w pojedynczym wątku to dokładnie to samo :P Odłożysz kase, sprzedasz za 50 zł mniej i kupisz i5, lepsza inwestycja niż ładowanie sie w i3.

60gb na system to mało? Obecnie na / zajmuję 9,8gb :)


A sorry, ja sie kierowałem doświadczeniami z Windowsem, jak mówisz że