Wpis z mikrobloga

Zakupiłem na ebay (UK) jakiś czas temu pewien przedmiot. W podsumowaniu zakupu miałem podane cenę przedmiotu, koszt wysyłki i VAT. Zapłaciłem, paczka dotarła do mnie po tygodniu, ogólnie wszystko fajnie.

Wczoraj dostałem list od Fedex, a w środku fakturę za opłatę celną i VAT. Lekko się zdziwiłem - z jakiej racji skoro podatek VAT został już zapłacony?

Ktoś przerabiał podobny temat, da się od tego jakoś odwołać? Mimo że kwota nie duża (około 100zł) to płacić nie mam zamiaru.

#import #clo #vat #brexit #ebay #fedex
  • 26
UK jest poza UE, dlatego przesyłka przeszła odprawę celną i Urząd Celni-Skarbowy naliczył cło i VAT. Agencja Celna Fedex założyła te 100 zł za Ciebie, dlatego otrzymałeś paczkę wcześniej, przed uregulowaniem należności. Kwota jaka by nie była została już zapłacona i Fedex na pewno się o nią upomni.
@pugchatek: To nie jest moja pierwsza paczka z UK zamawiana po brexicie, ale pierwsza z problemami. Wcześniej gdy zamawiałem coś z UK to w podsumowaniu miałem tylko kwotę netto, gdy przesyłka była w drodze fedex skontaktował się zemną i przysłał dokumenty do wypełnienia. Przesyłka dotarła, a później faktura za cło i vat - zapłaciłem bo podatki były zasadne.

Tym razem sytuacja jest inna, ebay pobrał kwotę VAT. Przesyłka dotarła do mnie
Vel0city - @pugchatek: To nie jest moja pierwsza paczka z UK zamawiana po brexicie, a...

źródło: comment_1636971813NwEbfnPlTaB2eGsrFgpWoG.jpg

Pobierz
@Vel0city: miales na fakturze od ebay wszystko do potrzeba? U mnie jest i informacja o VAT is numer IOSS

"eBay acting as deemed reseller as per Art.14a of VAT Directive 2006/112/EC has accounted for any VAT due in accordance with the local VAT legislation.

IOSS number: IM2760000742"

Wszystkie VATy pododawane, rozbite na kwoty, nawet przeliczone na EUR i jako wystawca faktury:

"From: eBay GmbH
Albert-Einstein-Ring 2-6

14532 Kleinmachnow

Germany

Registered Court:
@Vel0city: no nic, wygląda, że masz to samo tylko z UK (i fedex a nie polaczenie DHL i PP). jbc to u mnie po prostu walnę na koncu chargeback i na tym sie skonczy. zaraz sprobuje zadzwonic do tego urzedu celnego, chociaz z tymi ludzmi sie dogadac to jest przygoda xD
@Vel0city: czyli najpewniej to błąd po stronie agencji celnej Fedex. Nie zapytali, nie sprawdzili dokładnie i w końcu wystawili źle wyliczone należności. Niestety sam mam nie najlepsze doświadczeń z AC kurierek, dlatego przy większych zamówieniach staram się robić przekaz do „normalnej” AC. Przy małych przesyłkach jest to jednak za duży koszt.

Skoro VAT został uwzględniony na dokumentach, AC nie miła podstaw naliczać go raz jeszcze. Powinni zgłosić korektę i wyjaśnić sprawę.
@pugchatek: Pisałem poprzez formularz na stronie fedex, pisałem mail do pl-import, teraz wysłałem mail na billpl. Na poprzednie 2 wiadomości przez tydzień brak odpowiedzi nie licząc automatu "FedEx Express: Zostalo utworzone nowe pytanie CQL ...".

Dzwoniłem na infolinię i już wiem skąd ten problem. Co innego dostałem od ebay mailowo jako fakturę, a co innego sprzedawca załączył i zadeklarował w liście przewozowym. Konsultant polecił skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić go
Vel0city - @pugchatek: Pisałem poprzez formularz na stronie fedex, pisałem mail do pl...

źródło: comment_1636978778lGgV4YGshh9aBjjoYozLtc.jpg

Pobierz
@Koral_Koralowy: tak jak u mnie pewnie, jak sprzedawca #!$%@? i nie wpisal poprawnych danych w deklaracji moze sie pozegnac z kontem:

"- Where eBay has collected VAT on imported goods up to EUR 150, eBay will provide sellers with eBay's IOSS number to use as part of the import information. Sellers should only use this number in connection with eBay transactions.

- Where eBay becomes aware of seller misuse of the
@Koral_Koralowy:
Nie, na wysłanego maila następnego dnia otrzymałem automatyczną odpowiedź "Twoje zgłoszenie zostało zamknięte". Dzwoniłem dzisiaj na infolinię, konsultant zdziwił się że zgłoszenie zostało zamknięte bez żadnej odpowiedzi, nie mógł mi też nic pomóc bo nie ma dostępu do zgłoszeń i załączników które wysyłałem. Także wysłałem kolejnego maila i znów czekam.

W między czasie w skrzynce pojawiło się "przypomnienie zapłaty". Swoją drogą czas dostarczania korespondencji też mają niezły. Faktura z dnia
@pugchatek
@Koral_Koralowy
@krabar

Sprawa (chyba) zamknięta, z Fedexem raczej nic nie da się ugrać, obsługę klienta detalicznego mają tragiczną, chyba dopiero po 10 mailu uzyskałem jakąś konkretną odpowiedź. Fakturę zapłaciłem, żeby nie mieć problemów z windykacją. Można by się próbować z nimi kopać, że umowa została zawarta między Fedex a nadawcą i niech sobie od niego dochodzą należności ale nie wiem czy jest sens i czy da się to wygrać. Nie zagłębiałem
Skontaktowałem się z supportem ebay, przesłałem faktury, potwierdzenia przelewów itd. Przeprosili za sytuację i rozpoczęli procedurę zwrotu wpłaconego VATu, która może potrwać do 20 dni roboczych.


@Vel0city: ok, czyli czeka mnie to samo pewnie XD ja rozumiem, że sprzedawcy w USA moga nie ogarniac (jak w moim przypadku), ale UK jak w twoim? xD u mnie sprzedawca ma kilkadziesiat tysiecy ocen z 99.8% pozytywnych wiec watpie zeby go zablokowali, ale whatever,
@krabar: Normalnie napisałem (po polsku) poprzez zakładkę pomoc i kontakt na głównej stronie ebay.pl. Mają swoje automatyczne translatory, więc sobie przetłumaczą. W drugą stronę odpowiedź też miałem odpowiedź po polsku przetłumaczoną przez ich translator.

Nie tyle co sprzedawca źle wypełnił zgłoszenie celne, co dołączył zupełnie inną fakturę, zawierającą tylko kwoty netto. W rubryca VAT było 0.00 xD