Wpis z mikrobloga

Nie grzeje mi kaloryfer, inne w domu działają. (Nie grzeje odkąd wynająłem mieszkanie, ale wcześniej to nie przeszkadzało). Odpowietrzany kilkukrotnie (wiem jak to zrobić). Prawdopodobnie problemem jest albo dolny zawór, albo termostat. Proszę o informację, co jest bardziej prawdopodobne tak, abym mógł ograniczyć koszty naprawy.
#budownictwo #majsterkowanie #ogrzewanie
Pobierz notavailable - Nie grzeje mi kaloryfer, inne w domu działają. (Nie grzeje odkąd wynaj...
źródło: comment_1638010548tPbF2IvP1QM9KF0ObFrIuk.jpg
  • 53
@notavailable: zawór może być winny (zarówno górny jak i dolny), jeśli się nie w pełni otwiera. Może też być winna słaba, niewydolna pompa obiegowa CO, wytwarzająca zbyt mały przepływ i woda sobie ciurka innymi grzejnikami, po linii najmniejszego oporu, tego pomija z jakiejkolwiek przyczyny.
Spróbuj zakręcić na chwilę inne grzejniki, ale wszystkie i zobacz, czy to wymusi przepływ przez ten.

ten bypass jest na stałe w określonej przepuszczalności?


@zgreddo: tak,
tak, tam jest po prostu skrzyżowanie dwóch rurek, ale bez połączenia między nimi, jedna z nich (powrotna) jest wyposażona w zawór odcinający, druga nie


@Jarek_P: jest połączenie
jest połączenie


@marek22: po co by miało tam być połączenie? Gdyby było, to by robiło "zwarcie" w obiegu przecież. Patrzę teraz na tą grafikę, którą pokazałeś, ale mam wrażenie, że to bez sensu jest. Hydrauliczne sprzężenie zwrotne? Im większy przepływ wody przez grzejnik, tym bardziej "zwiera" ograniczając grzanie? W każdym razie w tych mi znanych nic takiego nie było.

zawór w tej powrotnej odcina, gdy na zasilaniu spada temperatura?


@zgreddo:
po co by miało tam być połączenie?


@Jarek_P: chyba przeoczyłeś moje podejrzenie "instalacja jednorurowa" bo przy niej występują takie fikuśne zawory. Jedną rurą robisz pętlę przez całe mieszkanie i podłączasz pod nią grzejniki. Żeby zakręcenie jednego grzejnika nie zakręcało całej instalacji masz przy każdym grzejniku bypass przez który część wody płynie dalej bez względu na grzejnik.

Ale możesz też mieć rację i jest to normalna instalacja z takim przyłączem podłogowym
@notavailable sprawdź czy ten zawór na górze nie jest zamknięty. U mnie ten zawór ma regulację 0-5, pod tą białą gałką jest taki króciec. Jak jest ustawione na 0 jest wciśnięty, gdy jest na 5 to wystaje I puszcza pełny obieg wody. One lubią się zacinać. Trzeba zdjąć gałkę i go trochę wyciągnąć. Jeśli masz oczywiście taki sam rodzaj tego zaworu.
@notavailable: @Jarek_P: Dziwna ta instalacja. Raz w życiu widziałem gdzieś taki zawór, ale z tego co pamiętam był na instalacji dwururowej. Jeśli ten byłby na jednorurowej, to korpus zaworu na powrocie tego grzejnika musiałby być gorący tak jak inne grzejniki, bo inaczej nie byłoby obiegu. Wygląda na to, że to jednak instalacja dwururowa i któryś z zaworów jest zablokowany.
@notavailable:jak możesz, to zrób prosto z góry fotę tego górnego
@notavailable: Możesz w sumie sprawdzić który zawór jest zablokowany. Zakręcasz oba i spuszczasz ciśnienie na grzejniku choćby na odpowietrzniku. Na popuszczonym odpowietrzniku odkręcasz jeden zawór i sprawdzasz czy pojawia się ciśnienie, potem to samo z drugim. Skoro grzejnik nie grzeje wcale, to jeden z zaworów musi być stale zamknięty, cudów nie ma.