Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Proces w Norymberdze-dzień piąty.

Szatański plan ataku na Czechosłowację- tajne dokumenty demaskują hitlerowców

W czasie procesu w Norymberdze oskarżyciele amerykańscy przedłożyli trybunałowi dowody istnienia t. zw. "planu zielonego", który w szyfrach niemieckich oznaczał atak na Czechosłowację. Tekę zawierającą oryginał tego planu znaleziono w pobliżu Salzburga. Obecnie został on doręczony sekretarzowi trybunału.

Jeden z dokumentów, jak się okazało, był tajnym protokołem dotyczącym konferencji, jaką odbył Hitler oraz Keitel dnia 21 kwietnia 1938 roku, czyli miesiąc po opanowaniu Austrii. Dokument ten stwierdza, że nagły atak celem opanowania Czechosłowacji wzbudziłby zbyt wrogą reakcję w świecie. Z tego powodu Hitler uważał, że należy przeprowadzić błyskawiczne uderzenie po wywołaniu incydentu, jakim byłoby np. zamordowanie ambasadora niemieckiego w Pradze. Hitler i Keitel zauważyli, że taka metoda byłaby najlepsza, ponieważ długa seria akcji dyplomatycznych pozwoliłaby Czechosłowacji na przygotowanie się do odparcia ataku niemieckiego. Opracowano szczegóły, które miały na celu osiągnięcie sukcesu w ciągu pierwszych czterech dni, aby ewentualna interwencja z zewnątrz była już bezcelowa. Plan podbicia Czechosłowacji przewidywał wykorzystanie czeskiej "piątej kolumny" i t. zw. "wolnego korpusu sudeckiego". "Zielony plan" przewidywał początkowo inny projekt zdobycia Czechosłowacji, mianowicie nagły atak bombowy bez żadnego powodu, plan został jednak odrzucony z obawy przed reakcją reszty świata i wystąpieniem przez to krytycznej sytuacji. Protokół zawiera dosłowne oświadczenie Hitlera następującej treści: "Zadecyduję o rozpoczęciu akcji przeciw Czechosłowacji, a wtedy będzie się można przekonać, jak w wypadku okupacji zdemilitaryzowanej strefy (przypuszczalnie Nadrenii) i wejścia w granice Austrii, że Francja nie ruszy się, a Anglia nie będzie interweniować". Wyczerpujące szczegóły zawiera również drugi dokument dotyczący planów okupacji Czechosłowacji. Hitler i Keitel na tej samej konferencji uzgodnili także przygotowanie " planu czerwonego", który oznaczał atak na mocarstwa zachodnie, tak, aby można było wprowadzić go w życie w każdej chwili.

Następnie prokuratorzy amerykańscy przedłożyli trybunałowi protokół i notatki adiutanta Hitlera, które dotyczyły innej tajnej konferencji z 23 maja 1939 roku. W konferencji tej oprócz Hitlera wzięli udział Goering, Raeder i Keitel. Autentyczność tych dokumentów została potwierdzona przez Keitela podczas śledztwa. Hitler oświadczył na tejże konferencji, że problem Polski z pewnością wywoła konflikt z zachodem. Posiadanie zagłębia Ruhry zadecyduje o długości wojny, jaką Niemcy mogą prowadzić. Na neutralność Belgii i Holandii nie należy zwracać uwagi, a sama Holandia powinna być zaatakowana z błyskawiczną szybkością. Hitler dodał także, że Anglia będąca źródłem oporu przeciwko Niemcom, może zostać rzucona na kolana dzięki długotrwałej blokadzie.

Dalej protokół omawia zagadnienie Polski. Hitler oświadcza, że w sprawie konfliktu z naszym krajem nie chodzi o Gdańsk, ale o rozszerzenie niemieckiej przestrzeni życiowej. Odpowiednią propagandę i argumenty ma opracować sam Fuhrer. Na zakończenie posiedzenia Hitler wyraził zdanie, iż każdy, kto chciałby optować za znalezieniem kompromisu w sprawie polskiej, byłby "świnią i psem".

Obrona wniosła w poniedziałek wniosek o powołanie własnych świadków. Trybunał ogłosił zgodę na prośbę oskarżonego Hessa w sprawie przedłożenia listu, który napisał do Hitlera w przeddzień odlotu do Anglii.

Sam Hess budzi coraz większe zainteresowanie swoim zachowaniem. Kiedy dziś rano pojawił się na rozprawie, zażądał zrobienia mu zdjęcia. Podczas rozprawy ponownie skupiał się bardziej na lekturze książki, niepokój budzi też to, że oskarżonemu zdarza się wybuchać śmiechem bez żadnego widocznego powodu.


Trybunał ogłosił postanowienie, że pod uwagę będą brane tylko te dowody, które zostaną odczytane przed sądem. W ten sposób obrona ma w dużej mierze ułatwione zadanie, gdyż każdy dokument, który zostanie odczytany, będzie niezwłocznie podany do wiadomości w języku niemieckim.