Wpis z mikrobloga

jakis czas temu przerobilem zasilacz serwerowy HP na potrzeby #krotkofalarstwo #hamradio (13.7V max)
czy macie koledzy jakis sposob, zeby skutecznie obciazyc ten zasilacz jakims konkretnym pradem, zeby przetestowac jego mozliwosci? radio odpada, poniewaz podejrzewam, ze ono, a raczej RF, moze byc przyczyna, ze ow zasilacz sie wylacza gdy go obciaze powyzej 10A, wiec wolalbym jakas alanogowa metode. mysle o podlaczeniku kilku zarowek samochodowych, ale moze jest jakas inna, szybsza i sprawdzona metoda? (nie mam tylu zarowek na stanie aktualnie)
zasilacz to hstns-pl18
#elektronika
  • 18
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: dwie w miarę spore blachy i plastikowe wiadro pełne solanki, ale nie jestem pewien, jaki prąd w ten sposób uzyskasz. Tylko rób to w przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ognia, czy iskier.

Drut kanthalowy? Średnia 1mm ma około 1,7oma na metr długości, dasz pół metra i będziesz miał kilkanaście A obciążenia.
Albo najtańsze żarówki samochodowe "drogowe", ze trzy równolegle.
@groman43: @Jarek_P: @dktr: @ZaQ_1: @kretik112: @100kW: dziekuje za odpowiedzi, niektore calkiem ciekawe pomysly. jutro poszukam w garazu jakie mam mozliwosci, jednak opcja z kartami graficznymi odpada w moim przypadku :)
co do ostatniej odpowiedzi @100kW - zabezpieczenie wlacza sie doslownie w momencie nacisniecia nosnej, przy pradzie ok 10-11A moze troche wiecej i watpie, zeby bylo to uzaleznione od "termika", raczej obstawiam RF, ktore sie indukuje w
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: właśnie @100kW dobrze gada!
Miałem drukarkę 3d zasilaną z serwerowca o wydajności 50A, to dopóki nie załączyłem mu wentylatora na stałe wpiętego w linię 12v to wyłączał się od byle gówna. Krokowiec szybciej zakręcił i zasilacz siadał. A tylko wentylator założyłem to mogę przewody topić i trzyma się dzielnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dktr: wiem, ze tu moze byc problem niestety (mam tylko 1 sztuke, dosc niewielka, do tego przewod zasilajacy ma filtr OPC-1457R), ale jak wyzej pisalem, jesli w innym ukladzie zasilacz bedzie dzialal przy wiekszych pradach, to bede mial 100% pewnosci, ze to RF wylacza uklad.
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2:

Ja robię zestaw żarówek samochodowych, tylko dodaję jedną żarówkę w szereg ze zwierającym włącznikiem, aby najpierw się rozgrzały na niskim napięciu, a dopiero potem zwieram tą jedną żarówkę. Zimna żarówka ma małą rezystancję i płynie duży udarowy prąd przy załączeniu zanim się rozgrzeje - to wywali zabezpieczenia w zasilaczu - po to jest ta dodatkowa żarówka z kluczem aby to rozgrzać.
Samochodowa h4 to jest 55W+60W - to będzie około
Pobierz wiecejszatana - @1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: 

Ja robię zestaw żarówek samoch...
źródło: comment_1640472500KhZuryuHavQCM5ubQ73wDs.jpg