Wpis z mikrobloga

Znalezisko - Obdżektor: gdy sumienie nie pozwala wziąć broni do ręki

Co łączy Muhammada Alego, Alberta Einsteina i Macieja Maleńczuka? Każdy z nich jako tzw. obdżektor w swoim czasie odmówił pełnienia służby wojskowej jako niezgodnej z własnym sumieniem. Z postawą tą wiążą się różne zjawiska historyczne, które łączy jedno: sprzeciw wobec noszenia broni.

Pojęciem „obdżektor” (dawniej w języku polskim także „objector” i „obiektor”) określa się osobę, która odmawia pełnienia służby wojskowej, motywując swoją postawę względami religijnymi bądź przekonaniami i zasadami moralnymi. Do języka polskiego przeszło ono z angielskiego, w którym (również w prawnym obiegu międzynarodowym) występuję pojęcie „conscientious objector”, które można przetłumaczyć jako „sprzeciwiający się z powodu sumienia”. Badacz zjawiska pacyfizmu Wojciech Modzelewski wyróżnia trzy zasadnicze rodzaje obdżektorów, różnicując ich ze względu na stopień odmowy podejmowania służby wojskowej:

Obdżektorzy selektywni – negatywnie nastawieni do służby w konkretnej armii lub w konkretnych warunkach, nie zaś do samego faktu realizacji obowiązku wojskowego, noszenia broni itp. Bodźcem do sprzeciwu w tym wypadku może być np. obcy charakter państwa i wojska (przykład mniejszości narodowych, nie chcących służyć w armii zdominowanej przez wrogą większość), treść przysięgi wojskowej (np. polski ruch odmów z lat 80. XX wieku) bądź też niechęć do brania udziału w danym konflikcie zbrojnym (np. obdżektorzy amerykańscy z czasu wojny wietnamskiej).

Obdżektorzy alternatywiści – osoby sprzeciwiające się służbie z bronią w ręku, nienegujące natomiast powszechnego obowiązku wojskowego. W tego typu przypadkach rozwiązaniem problemu jest kierowanie odmawiających do służby pomocniczej/nieliniowej, np. medycznej (przypadek adwentystów dnia siódmego) bądź też umożliwienie im odbywania zastępczej służby cywilnej, np. w ochronie zdrowia, opiece społecznej, sektorze państwowym lub zakładach pracy nie działających na rzecz wojska.

Obdżektorzy absolutyści – grupa o nastawieniu najbardziej radykalnym, negująca jakiekolwiek prawo państwa do egzekwowania obowiązku wojskowego. Przedstawiciele tych grup odrzucają kompromis, jakim jest zastępcza służba cywilna, widząc w nim ukrytą formę nieuprawnionych żądań władzy. Reprezentanci tego nurtu zwykle wybierają ostateczną odmowę odbycia służby wojskowej, która wiąże się z sankcją karną i uwięzieniem. Wśród grup religijnych stojących na pozycjach absolutystycznych najbardziej znani są Świadkowie Jehowy i kwakrzy, ze względów etycznych postawę taką preferują też radykalni anarchiści.

[...] Więcej jest w linku znaleziska.

------
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem - z chęcią bym Cię zawołała do swoich znalezisk () #rozowaihistoria
------
Ten wpis jest fragmentem artykułu autorstwa Tomasza Leszkowicza. Więcej jest w linku znaleziska.

Fot. Obdżektor August Dickmann - pierwszy Niemiec rozstrzelany podczas II wojny światowej za odmowę służby wojskowej (domena publiczna)

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #starszezwoje #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #rozowaihistoria #polska #wojna #iiwojnaswiatowa
jupjupjupek - Znalezisko - Obdżektor: gdy sumienie nie pozwala wziąć broni do ręki

...

źródło: comment_1640724401lTzitWxh5ucKLguqpKuXp1.jpg

Pobierz
  • 10