Wpis z mikrobloga

Dla osób które szukają czegoś nowego do obejrzenia spieszę z pomocą.

W tym roku obejrzałam sporo koreańskich dram, a część mogę wam z czystym sumieniem polecić. Sporo seriali mnie rozczarowało (np. Hellbound, Dark hole, LUCA, Sisyphus: The Myth) lub okazało się jedynie w okay (np. Vincenzo, Navillera, the Silent Sea, Hometown Cha-Cha-Cha-chociaż to pewnie niepopularna opinia, ale rozumiem dlaczego ma tylu fanów :P). Na szczęście kilka mnie pozytywnie zaskoczyło i to o nich tu trochę się rozpiszę. Moim tegorocznym numerem 1 pozostaje Mr. Queen z przełomu 2020/2021 roku.

Był to całkiem przyzwoity rok, chociaż mam nadzieję, że w przyszłym roku ograniczą nieco tandetny product placement. Ten rok zdecydowanie upłynął pod znakiem Kopiko i Domino’s :/ Dzięki Squid game produkcje koreańskie stały się zdecydowanie popularniejsze, przybyło sporo fanów, a tag #kdrama trochę się rozrósł. Tak więc też dajcie znać co ciekawego obejrzeliście!

Premiery miała większość dram na które czekałam (lista). Jak widać jedynie All of Us Are Dead będzie miało premierę w styczniu 2022.

Tyle tytułem wstępu. Jeszcze tylko kilka uwag „technicznych”: jeśli nie wyszukuje niektórych tytułów to pewnie dlatego, że masz ustawiony język polski Netflixa- po zmianie na angielski nie powinno być problemów (chodzi o ten w ustawieniach, a nie język napisów). Tylko niektóre seriale znajdują na innych serwisach, np. viki.com (odsyłacze są w tytułach).

D.P. (2021)
trailer
imdb: 8,3
filmweb: 7,5
gatunek: dramat, akcja
liczba odcinków: 6

Zacznijmy od krótkiego serialu dużego kalibru. Jest to ekranizacja komiksu Kim Bo-Tonga „D.P.: Gaeui Nal”. Serial opowiada o szeregowym An Jun-Ho który dostaje transfer to D.P. (Deserter Pursuit) gdzie (jak się pewnie domyślacie) wraz z partnerem Han Ho-Yeolem ściga dezerterów. Scenariusz jest bardzo dobry i świetnie wplata wątki komediowe, nie odrywając się od poważnego tematu. Chyba nawet największemu twardzielowi zmięknie serce po finale. Główni aktorzy byli świetni, ale największe brawa należą się za rolę Ho-Yeola zagraną przez Koo Kyo-Hwana. Jeśli szukacie czegoś o tematyce społecznej to coś dla was.

Happiness (2021)
trailer
imdb: 8,4
gatunek: thriller
liczba odcinków: 12

Pod tym lekko zwodniczym tytułem znajdziecie zombie apokalipse. Jeśli szukacie czegoś podobnego do Sweet home czy #alive to trafiliście w 10. Serial imo w nieco w lepszy sposób opowiada o mieszkańcach nowo wybudowanych apartamentów, którzy poddani zostają rządowej kwarantannie i zmuszeni są walczyć o przetrwanie.

Mad for Each Other (2021)
trailer
imdb: 8,0
filmweb: 7,5
gatunek: komedia romantyczna, dramat
liczba odcinków: 13 (ok 35min/odcinek)

W serialu poznajemy policjanta No Whi-Oh (Jung Woo), który nie potrafi kontrolować swojego gniewu. W drodze do terapeuty spotyka ekscentryczną Lee Min-Kyung (Oh Yeon-Seo). Nie jest to typowa drama. Serial oscyluje pomiędzy komedią, melodramatem i dramatem, co pewnie nie wszystkim przypadnie do gustu. Porusza cięższe tematy (np. o przemocy, traumie, więzach rodzinnych, zastraszania w internecie) i mimo małych wad serial okazał się także zabawny i szalenie ujmujący. Polecam go szczególnie po ciężkim dniu.

Yumi's Cells (2021)
trailer:
imdb: 8,5
gatunek: komedia romantyczna
liczba odcinków: 16

Jeśli koncept „Inside out” w wydaniu rom-kom wydaje się wam ciekawy to drama dla was. A także dla tych ambitnych facetów którzy chcieliby się poznać lepiej # logikarozowychpaskow. Jest to urocza, ale i wnikliwa drama.

Dramy z przełomu roku 2020/2021:

Mr. Queen (2020)
trailer
imdb: 8,8 filmweb: 8,3
gatunek: komedia, fantasy, romans
liczba odcinków: 20

W serialu poznajemy współczesnego faceta- kobieciarza i szefa kuchni Jang Bong-Hwana (Choi Jin-Hyuk), który po wypadku budzi się w ciele kobiety w erze Joseon. I to nie byle jakiej kobiety tylko Kim So-Yong (rewelacyjna Shin Hye-Sun) która ma niedługo zostać królową! Rozpaczając po utracie swojego „smoka” Bong-Hwan próbuje wrócić do swojego ciała siejąc mnóstwo chaosu w pałacu.

Polecam z całego serca nie tylko fanom seriali historycznych, ale przede wszystkim osobom poszukującym wciągającej fabuły, komedii, akcji, dramatu i romansu, a nawet fanom sztuki kulinarnej. Znajdziecie tu wszystko!

The Uncanny Counter (2020)
trailer
imdb: 8,1
filmweb: 7,7
gatunek: dramat, akcja, fantasy
liczba odcinków: 16

Przyznaję, że ta drama to dla mnie miłe zaskoczenie. Czytając opis spodziewałam się raczej przeciętnej dramy, którą porzucę po kilku odcinkach. Jednak wciągnęła mnie na tyle, że pochłonęłam 4 odcinki na raz. Ale zacznijmy od początku.

Serial powstał na podstawie komiksu „Amazing Rumor” autorstwa Jang Yi. Opowiada o grupie łowców demonów, którzy za dnia pracują w restauracji. Klimatem przypomina mi nieco Mystic Pop-up Bar z większą ilością scen akcji. Aktorzy zagrali świetnie i cała grupa ma świetną dynamikę, dodatkowo brawa należą się także antagonistom. Serial jest pełen fajnych scen akcji z dobrą choreografią walk, ale też i łezkę można uronić. Do tego fenomenalny soundtrack, który wpasował się w mój gust:
1) Isaac Hong (홍이삭) - Close Your Eyes
2) Dvwn (다운) - No Problem (괜찮아)
3) Sejeong (세정) - Meet Again (재회)

Jeśli miałabym się czegoś przyczepić to te nieszczęsne „demoniczne głosy” (które są niestety standardem w tego typu koreańskich serialach) i trochę dłużące się kilka ostatnich odcinków.

________________________________________________

Kilka ciekawie zapowiadających się dram na 2022 rok:
- All of us are Dead
- The youngest son of a conglomerate
- Big Mouth
- 39
- Sixth Sense Kiss
- Monstrous
- Insider
- Meteorological Agency People: The Cruelty of Office Romance
- The Office Blind Date
- Youth, Climb the Barrier
- Little Women

Kontynuacje:
- Alice in Borderland sezon 2
- Sweet Home sezon 2
- The Uncanny Counter sezon 2

To tyle z nowości! Poniżej starsze tytuły z poprzedniej listy dla tych którzy dalej szukają czegoś do obejrzenia.
________________________________________________

Alice in Borderlands (2020)
trailer:
imdb: 7,6
filmweb: 7,0
gatunek: thriller, akcja, sci-fi
liczba odcinków: 8

Japoński rodzynek. Adaptacja mangi Haro Aso „Alice in Borderland” (Imawa no Kuni no Alice). Bezrobotny Ryohei Arisu to tytułowy „Alice” (Kento Yamazaki) wraz z przyjaciółmi Daikichi Karube (Keita Machida) i Chota Segawa (Yuki Morinaga) przenoszą się do opuszczonego Tokio. Cała trójka musi wziąć udział w grze o przetrwanie. Dla fanów Piły i Battle Royale jak znalazł.
Z pozytywów:
- Interesujące i wyraziste postacie
- Bardzo dobra choreografia walk (nawet kobitki dały radę... kto widział ten wie)
- Gry są ciekawe i zróżnicowane
- Nakręcone z kinowym rozmachem i większość efektów specjalnych jest dobra/bardzo dobra

It’s okay to not be okay (2020)
trailer
imdb: 8,7
filmweb: 8,3
gatunek: dramat, komedia, romans
liczba odcinków: 16

Głównymi bohaterami są Moon Kang-Tae (Kim Soo-Hyun), który jest opiekunem na oddziale psychiatrycznym, jego autystyczny brat Moon Sang-tae (Oh Jung-Se) i autoka książek dla dzieci Go Moon-Young (Seo Ye-Ji), a cała trójka doświadczyła traumatycznych wydarzeń w dzieciństwie. Jest to ciepła historia o leczeniu swoich przeszłych traum, ran emocjonalnych i znaczeniu rodziny.

Na początek zacznę od minusów: niestety jeśli ktoś oczekuje realistycznego przestawienia zaburzeń psychicznych to się zawiedzie (chociaż raczej trudno oczekiwać po scenarzystach, że będą ekspertami w tej dziedzinie). Potraktowałam więc ten serial jako baśń dla dorosłych i dobrze się bawiłam. Drugim minusem jest trochę za bardzo naciągany plot-twist.

Okay ( ͡° ͜ʖ ͡°) , to przejdźmy do pozytywów:
- Serial wywołuje różne emocje: momentami trzyma w napięciu, ale jest też zabawny, smutny, ciepły i wzruszający
- Seo Ye-Ji: jej wybuchy, głos i ubiór- rewelacja!
- relacja między Moon Young (która zachowuje się jak dziecko) i Sang Tae (który myśli jak dziecko) jest przezabawna
- Dużo fajnych postaci drugoplanowych, np. dyrektor szpitala, Kang Soon-Duk, pacjent Kan Pil-Wong i przyjaciel braci Jo Jae-Soo
- Humor- bardzo przypadły mi do gustu żarty i dialogi
- strona wizualna, animacje i ilustracje bajek
- soundtrack

Stranger (2017)
trailer
imdb: 8,5
filmweb: 8,2
gatunek: kryminał, thriller
liczba odcinków: 32 (2 sezony)

Chłodny w obejściu i twardo stąpający po ziemi prokurator łączy siły z pełną pasji panią detektyw by rozwiązać sprawę morderstwa i aferę korupcyjną. Dla fanów napiętej akcji i dobrej fabuły. Z ciekawości sięgnęłam po ten serial ponieważ trafił na listę najlepszych seriali 2017 roku New York Timesa.

Misaeng: Incomplete life (2014)
trailer
imdb: 8,6
filmweb:: 7,7
gatunek: dramat, komedia
liczba odcinków: 20

Jang Geu-rae (Im Si-Wan) od dzieciństwa grał w go (w Korei nazywa się baduk) aby zostać profesjonalistą. Po porażce zmuszony jest zmierzyć się z realnym światem posiadając jedynie ukończone liceum. Dzięki rekomendacji dostaje się na staż w korporacji handlowej One International. Geu-rae próbuje zaadaptować się do nowego środowiska za pomocą reguł go. W realistyczny sposób pokazane jest życie pracowników korporacji.
Serial zaczyna się powoli i przygnębiająco (pomijając pierwszy i ostatni odcinek, które trochę odstają od reszty). Obserwujemy zmagania głównego bohatera i innych stażystów w nieprzyjaznym korporacyjnym środowisku, jednak z odcinka na odcinek coraz lepiej poznajemy bohaterów i cieszymy się z ich małych zwycięstw.
Osoby zainteresowane go i sztuczną inteligencją odsyłam także do filmu dokumentalnego Alphago, który opowiada o pojedynku, który odbił się głośno w mediach na całym świecie.

Kingdom (2018)
trailer
imdb:: 8,4
filmweb: 7,6
gatunek: akcja, dramat, horror
liczba odcinków: 12 (2 sezony po 6 w każdym)

Serial powstał na komiksu internetowego „The Kingdom of gods” którego autorem jest Kim Eun-hee i narysowany został przez Yang Kyung-il. Reżyserem serialu został Kim Seong-hun, a scenarzystką Kim Eun-hee (która także odpowiadała Signal- kolejny świetny serial o którym napiszę za chwilę). Akcja serialu przenosi nas do królestwa Joseon. Śledzimy wewnętrzny konflikt między następcami tronu z apokalipsą zombie w tle. Serial jest pięknie nakręcony, nie żałowano na statystów czy scenografię.

Signal (2016)
trailer
imdb: 8,6
filmweb: 8,1
gatunek: thriller kryminalny, dramat (z małym elementem sci-fi)
liczba odcinków: 16

Jeden z moich ulubionych seriali koreańskich. Jest to thriller kryminalny bazujący na prawdziwych wydarzeniach z Korei. Hae-Young (Lee Je-Hoon) pracuje jako profilista kryminalny. Za pomocą tajemniczej krótkofalówki kontaktuje się z detektywem w 1989 roku. Na plus gra aktorska, scenariusz i soundtrack.

Prison Playbook (2017)
trailer
imdb: 8,5
filmweb: 8,0
gatunek: komedio-dramat
liczba odcinków: 16 (po 1,5h każdy!)

Zawodowy baseballista Kim Je hyuk (Park Hae Soo) zostaje skazany za napaść. Jest to ciepła historia o przyjaźni, koleżeństwie, lojalności i drugiej szansie. W dramie poznajemy losy Kim Je Hyuka, ale także innych skazanych, pracowników więzienia i ich rodzin.

Mr. Sunshine (2018)
trailer
imdb: 8,8
filmweb: 8,2
gatunek: dramat kostiumowy, romans
liczba odcinków: 24

Eugene Choi (Lee Byung-hun znany z filmów takich jak Ujrzałem diabła, Słodko-gorzkie życie) urodził się w niewoli w Joseon, ale uciekł do Stanów Zjednoczonych w 1871 roku podczas ekspedycji amerykanów do Korei. Zostaje oficerem korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych i wraca do Joseon po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. Podczas pobytu w Joseon spotyka i #!$%@? się w córce arystokraty Go Ae-sin (Kim Tae-ri znana m.in. ze Służącej
Chan-wook Parka). Tempo akcji jest wolne, relacje między głównymi bohaterami skomplikowane, a serial jest przepięknie nakręcony.

Strangers from hell (2018)
trailer
[imdb:]( https://www.imdb.com/title/tt10613844/) 7,9
filmweb: 7,6
gatunek: horror/thriller psychologiczny
liczba odcinków: 10

W końcu jest dostępny także w Polsce! Serial powstał na podstawie komiksu internetowego autorstwa Kim Yong-Ki.
Yoon Jong Woo jest młodym chłopakiem, który przeprowadza się ze wsi do Seulu w którym mieszka jego dziewczyna. Pomógł mu w tym jego przyjaciel z college'u Jae Ho, który zaoferował mu pracę. Szukając taniego miejsca do rozpoczęcia nowego życia, natrafia na Eden Gosiwon, w którym dzieli się kuchnię i łazienkę z innymi mieszkańcami. Ze względu na kiepską sytuację finansową Jong Woo postanawia znosić okropne warunki przez 6 miesięcy, dopóki nie zaoszczędzi wystarczającej ilości pieniędzy, aby się wyprowadzić. Jednak w mieszkaniu zaczynają się dziać tajemnicze wydarzenia, przez co Jong Woo zaczyna bać się mieszkańców.
Świetna praca ludzi za kamerą, reżysera, scenarzysty i soundtrack sprawiają, że łatwo można się wczuć w lekko klaustrofobiczny klimat i poczuć osamotnienie głównego bohatera. Aktorzy bardzo dobrze dobrani. Główny aktor Im Si-Wan, (znany z Misaeng: Incomplete Life) zagrał dobrze, jednak w pamięci najbardziej zapada rola Lee Dong Wook jako tajemniczego stomatologa. Na wyróżnienie zasługuje także Lee Jung Eun jako właścicielka Studia Eden (znana jako pokojówka z Parasite) oraz Lee Joong Ok jako zboczeniec. Nawet mała rola rapera granego przez Noh Jong-Hyun łapie za serce. Serial nie jest jakiś przełomowy czy idealny. Przez kilka pierwszych odcinków serial zaczyna się świetnie, jednak później ma trochę trochę problemów z tempem. Jest dużo zaskakujących zwrotów akcji, brutalności i okrucieństwa zarówno fizycznego jak i psychicznego (gaslighting).

Psychopath diary (2019)
trailer:
imdb: 7,8
filmweb: 6,2 ← to chyba żart
gatunek: komedia, thriller, dramat
liczba odcinków: 16

Yook Dong-Sik (Yoon Si-Yoon) jest 34-letnim pracownikiem biurowym. Jest nieśmiały, tchórzliwy i daje się wszystkim wykorzystywać. Po incydencie staje się kozłem ofiarnym swojej firmy, więc w obliczu utraty pracy i odwrócenia się od niego rodziny decyduje się popełnić samobójstwo. Robiąc to, niespodziewanie natrafia na miejsce zbrodni, a uciekając przed mordercą zostaje potrącony przez samochód policjantki Shim Bo-Kyung (Jung In-Sun). Budzi się z amnezją, mając w swoim posiadaniu dziennik psychopaty. Nie mając żadnych wskazówek poza dziennikiem, zaczyna wierzyć, że w rzeczywistości jest seryjnym mordercą-psychopatą. Serial gorąco polecam, rzadko zdarza mi się tak uśmiać!

__________________________________________________

Z dobrych seriali, ale nie raczej nie dla każdego:

Sweet home (2020)
trailer
imdb: 7,4
filmweb: 7,1
gatunek: horror, akcja, dramat
liczba odcinków: 10

Ekranizacja komiksu internetowego. Autorem jest Kim Carnaby, ilustrowany przez Hwang Young-chana. Serial opowiada o walce mieszkańców jednego z bloków z ludzmi, którzy zamienili się w potwory.

Mam mieszane uczucia co do tego serialu. Jeśli można go polecić to jedynie fanom gatunku. Z jednej strony serial jest ładnie nakręcony, mieszkańcy ciekawi (chociaż niektórzy raczej zbyt...komiksowi?), fajna scenografia i do tego sporo widowiskowej akcji. Niestety mimo wysokiego budżetu (Netflix sypnął groszem… ponoć ok 2,4mln dolarów/odcinek!) niektóre potwory wyglądają kiczowato. Stworzenie realistycznie wyglądających potworów (i to w takiej ilości!) pewnie byłoby zbyt kosztowne… ale przynajmniej widzimy je w pełnej krasie, a nie są pozostawione wyobraźni jak w niektórych produkcjach. Nie można im odmówić zróżnicowana i pomysłwości w odzwierciedleniu ludzkich pragnień. Nad efektami pracowało kilka firm: Legacy Effects (Avengers, Avatar), Spectral Motion (Stranger Things) i koreański Westworld (The King: Eternal Monarch, My country).

Itaewon Class (2020)
trailer
imdb: 8,2
filmweb: 7,8
gatunek: dramat
liczba odcinków: 16

Serial powstał na podstawie komiksu internetowego autorstwa Jo Gwang-jin. Lekko spoilerujący opis poniżej:

darjahn - Dla osób które szukają czegoś nowego do obejrzenia spieszę z pomocą.

W t...

źródło: comment_1640906607Ornoc9hFx7dNnHe9SG8x4L.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@Aphyxia: Podobał mi się chociaż pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Ale warto obejrzeć żeby chociaż sobie zdanie wyrobić.

@NerlaTotep: W sensie jutro o północy? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale dziękuję, bo ogarnięcie tych linków tutaj to masakra ( ͠° °)
  • Odpowiedz
@darjahn Czy w serialu Happiness na viki.com można jakoś ustawić jakość HD? Wykupienie suba da te możliwość? Czy może w odtwarzaczu jest opcja a ja jestem ślepy xD
  • Odpowiedz
@darjahn: Zdecydowanie przekonałaś mnie żeby zacząć zaraz DP. Wiele z tych seriali oglądałem, ale najfajniejsze było mr Queen <3
Mr queen to megaśna komedia i polecam ją każdemu
  • Odpowiedz
  • 0
@darjahn dzizas. Jak ty mogłaś to oglądać. Obejrzałem jeden odcinek a resztę odcinków przewinąłem. Poczucie niesprawiedliwości w tym serialu jest zbyt duże. Złapałem #!$%@? i się nie mogłem już cieszyć serialem.
  • Odpowiedz
  • 0
@darjahn przeskrolowalem wazzystkie pozostałe odcinki praktycznie bo nie mogłem wytrzymać #!$%@? xd wiem że grubasek zastrzelił swoich kolegów którzy go chyba prześladowali. Czytałem trochę na reddicie. W 2014 chyba roku była sprawa że prześladowany żołnierz zabił 8 chyba swoich prześladowców. Wykonano na nim karę śmierci i wywołało dyskusje społeczną o bullyingu w armii. Ja nawet czytać o tym nie mogę bo mi się ciśnienie podnosi niesamowicie. Więc oglądać tym bardziej.
No cóż.
  • Odpowiedz