Wpis z mikrobloga

Hej koronaświry, covidianie, szury i inne baśniowe istoty. Czy jakimś cudem jest tu ktoś z merytoryczną wiedzą bo chciałem zrobić badania na przeciwciala COVID. otóż chodzi o to że byłem szczepiony dwoma dawkami, a po długim czasie dopadło mnie i moją żonę i dziecko choroba z kaszlem temperaturą itd itp. Chciałem się Was zapytać czy jest fizyczna możliwość odróżnienia przeciwciał po szczepieniu (chyba czerwiec) a przeciwciał po przypuszczalnej chorobie (październik). Czy będzie to do odróżnienia? Co powiedzieć czy ewentualnym badaniu? #koronawirus #diagnostyka #badania #covid19 #szczepienia #szczepionki #analitykamedyczna
  • 10
@CudMalina skierowali mnie na test dopiero po prawie 10 dniach od początku objawów jak mówiłem że wciąż kaszle i wyszedł negatywny. Ale to test był na obecność a nie na przeciwciala?
@jakub972:
1. a po co ci to badanie? Co chcesz sprawdzić?

2. skąd się biorą przeciwciała = powstają w Twoim organizmie. Jeśli po szczepieniu miałyby powstać inne przeciwciała niż po przechorowaniu, to jaki byłby tego sens?

3. teoretycznie żeby sprawdzić, czy chorowałeś, to możesz zrobić dwa badania: na przeciwciała białka S oraz na przeciwciała białka nukleokapsydu N. Szczepionka działa tylko przeciwko białku S, więc samo szczepienie nie da wyniku dodatniego dla
@jakub972: Pewnie na obecność i na późno zrobiony. No teraz się nie dowiesz co to było.
Na przyszłość, można samemu się skierować na test przed internet albo skorzystać z domowego testu antygenowego.
@jakub972: nie ma szansy na odróżnienie przeciwciał. Włąśnie o to chodzi w szczepionce że masz po niej takie same przeciwciała jak po chorobie ale bez choroby, i przez to twój organizm jest przygotowany do kontaktu z patogenami.
Co do samych testów. Ja przed pierwszą dawka miałem robione przeciwciała i miałem ich bardzo dużo (jak po chorobie) co było dziwne bo teoretycznie nie chorowałem (miałem robione wcześniej kilkukrotnie pełne testy jak tylko
@jakub972: Yo! Może odpowiedzią na twoje pytanie będzie oznaczenie przeciwciał igG oraz igM
IgG - "stare przeciwciała" IgM - przeciwciala z bieżącej infekcji? Ale nie jestem pewien
@jakub972: oczywiście, że jest możliwość rozróżnienia przeciwciał w badaniu... można wykryć chociażby przeciwciała przeciwko fosfoproteinie nukleokapsydu, czyli białku N. Po samym szczepieniu takich przeciwciał nie masz, po przechorowaniu tak. Wiele laboratoriów ma w ofercie takie badania.