Wpis z mikrobloga

Pompa ciepła pobór prądu za rok 2021. Sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

https://www.youtube.com/watch?v=XJ8JsHRY_uo&list=PLNZ4O4pNfiy1IFgNwKwcuwny6QXwjxlB5&index=1

Minął kolejny rok z pompa ciepła wiec pora na podsumowanie. Jak wszyscy wiedza pompy ciepła są dla bogatych i żrą ogromne ilości energii, są całkowicie nieopłacalne. Lepiej posiadać stary kocioł w którym można spalić wszystko co przez drzwiczki przejdzie. A jak jest naprawdę? Sprawdzimy. Wcześniej używałem kotła na miał węglowy, więc porównam koszty. Mam też instalacje fotowoltaiczną wiec zobaczymy czy gruba inwestycja w taki tandem jest ekonomicznie uzasadniona, czy może za te pieniądze kupiłbym węgla do końca życia.

#oze #telchina #energetyka #fotowoltaika #ogrzewanie #polska #budujzwykopem
telchina - Pompa ciepła pobór prądu za rok 2021. Sposób na zmniejszenie zużycia energ...

źródło: comment_1641641505jSb2YNFxXlNmMmkZrZccB1.jpg

Pobierz
  • 24
@majk3l: tak. Po zdjęciu widać że ktoś kto instalował nie przeczytał instrukcji.
Odległość od ściany jest dużo poniżej minimum zalecanego przez każdego producenta.
To na wstępie sugeruje że pompa będzie miała problem z pozyskaniem ciepła z powietrza i będzie działać na parametrach różnych od idealnych -> żreć więcej prądu niż powinna
@Mateos2: chodzi ci że tam jest tylko 18 cm odstępu od ściany ? jak na razie uzyskuje całkiem godziwe COP, pompa jest przewymiarowana przez co pracuje na niskich obrotach, (18-35Hz) co akurat podbiję jej sprawność.
@telchina: to nie do końca jest tak że niskie obroty to wyższa sprawność.
Zwłaszcza jeśli niskie obroty są za duże w stosunku do możliwości odbioru ciepła przez dom.
Wtedy pompa komibnuje z parametrami zamiast robić cykl idealny
Jeśli masz możliwość to pokaż parametry przegrzewu czynnika i pozostałe odczyty przy pracy ciągłej.
@telchina: odpalilem film, ale rozumiem ze to reklama ?
p.s.
instalacja fotowoltaiczna - nie wiem kto Ci montowal, ale tez byl na bakier lekko z przepisami (budowlanymi)
podasz producenta paneli? bo wyglada ze tez ktos instrukcji nie przeczytal

wykonastwo hydrualiki - tez ktos nie byl na czasie ze standardami
(§ 133 tech. war. budynków - Straty ciepła na przewodach zasilających i powrotnych instalacji wodnej centralnego ogrzewania powinny być na racjonalnie niskim
@Nobel210 w filmie mówię że to odczyt z pompy, realny może być większy. Ale nie brałem tego pod uwagę bo wcześniej miałem kociak który zmarł dużo więcej prądu, pompki obiegowe, dmuchawa i podajnik.
@telchina: normy budowlane dotyczące odległości od krawędzi połaci.
Dodatkowo panele zamontowane w stałym cieniu komina.
Poza mniejszą produkcją będzie to miało wpływ na żywotność. Wielu producentów nie uzna gwarancji w takim przypadku
@telchina: No ale jak nie uwzględniasz tego większego zużycia które napewno jest większe, rozbieżności potrafią sięgać nawet 25% to i SCOP tez jest inny niż pokazuje pompa.
@Nobel210: bo każdy liczy cop po swojemu.
Można nie ująć pomp obiegowych, albo rozmrażania albo liczyć tylko sprężarkę nie uwzględniając żadnej z grzałek.
Wtedy SCOP wychodzi ładny.

Wystarczy zamontować licznik energii i już można się zdziwić
@Nobel210: aż sprawdziłem materiały i wychodzi że przeciętny inwerter jest najsprawniejszy przy 50% obciążenia.
Przy niższym zakładam że jest problem z osiągnięciem projektowego ciśnienia i przegrzewu
@Mateos2: Nie ma w polskim prawie budowlanym, normy o odległości panelu PV od krawędzi dachu. Powiem więcej, panel może nawet wystawać poza obrys dachu. Nie ma też obowiązku układania daszków pod panelami na gruncie. Jak znajdziesz taki zapis stawiam piwo.

Moje panele są na południe od komina, cień tam może występować do godz 8 rano. Instalacja uzyskuje całkiem dobry wyniki o czym w innych filmach na kanale.
. Powiem więcej, panel może nawet wystawać poza obrys dachu.


@telchina: wiesz co, moze lepiej nie doradzaj innym co do konstrukcji.
Juz nawet nie mowie o obliczeniach, ale wez do reki dowolny poradnik dot. instalacji fotowoltaicznych i przeczytaj
chocby nawet w internetach -> http://www.instsani.pl/508/montaz-instalacji-fotowoltaicznych

cień tam może występować do godz 8 rano


@telchina: a co na to producent paneli?
do poczytania po angielsku:
https://onestepoffthegrid.com.au/can-a-bit-of-shade-void-your-solar-panel-warranty/
@Mateos2: kolego, jeszcze raz powtórzę, nie ma w prawie budowlanym określonej minimalnej odległości od krawędzi.

A jeżeli uznajesz, że tylko instalacje nigdy nie zacienione są dobre, to w Polsce jest ich może z 5 procent plus nieliczne farmy.