Wpis z mikrobloga

  • 29
145 + 1 = 146

Tytuł: Łódź Ulissesa
Autor: Maciej Świerkocki
Gatunek: językoznawstwo, nauka o literaturze
ISBN: 9788366511446
Wydawnictwo: Officyna
Liczba stron: 416
Ocena: ★★★★★★★★★★

Zbiór tego typu komentarzy do jednej książki często określa się w krajach anglojęzycznych terminem „companion”, czyli towarzysz, i „Łódź Ulissesa” zupełnie świadomie takiego właśnie towarzysza trochę przypomina.


Maciej Świerkocki tłumaczył "Ulissesa" 7 lat i osiemnaście godzin. Ta "skromna" książka jest historią jego potyczek z językiem angielskim, Joyce'm jak i samym Słomczyńskim, który był wybitnym tłumaczem (no dobra, poza Szekspirem xD) i dobrym autorem kryminałów.

Świetna pozycja w której autor opisuje liczne min. niuanse, podteksty seksualne i idiomy, którymi posługuje się Joyce. Jeśli ktoś czuje, że może nie ogarnął w utworze wszystkiego co się dało, to właśnie Świerkocki stara się nam pewne kwestie wyjaśnić. Tłumaczy się ze swoich decyzji. Dosłownie prowadzi nas przez to dzieło.

Dla fanów "Ulissesa" i dla osób, które dopiero planują tę książkę przeczytać.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #jezykoznawstwobookmeter #naukaoliteraturzebookmeter
Pobierz rassvet - 145 + 1 = 146

Tytuł: Łódź Ulissesa
Autor: Maciej Świerkocki
Gatunek: język...
źródło: comment_1641727682Q9AGSCk0StYxg4MYQQo2Wa.jpg
  • 17
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 668

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania (Jan Sowa) - najnowsza recenzja usera Bispinor_Diraca ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. Narzeczona schulza
@rassvet: Super! Ostatnio mi ktoś polecał tę książkę, a że mam w planach przeczytać "Ulissesa" KIEDYŚ ( :P ) to na bank wcześniej zajrzę do tej lektury :). Dzięki za reckę ^_^!!!
@DJtomex: Tak, często nie potrafię się skupić na jednej książce na dłużej. Wokoło "cięższej lektury" czytam sobie jakieś kryminały, reportaże czy romanse, albo coś co już czytałam.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@problemat: Nie wiem co miałoby mi się w nim podobać, ani co z miałbym niego wynieść. Nie jestem literaraturoznawcą, ani polonistą, nawet jest istnieją tam jakieś wyrafinowane smaczki dostępne nielicznym, ja nim nie jestem i nie zostanę :) większość czasu na czytanie i tak mi schodzi na literaturę naukową/zawodową.
Żeby popływać w kunsztownej sztuce wystaraczy mi Mozart, tego przynajmniej nie muszę w pełni rozumieć, by ją przeżywać : D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@problemat:No to cóż, zatem ta forma do mnie nie trafia. Ale może kiedyś wrócę do Joyce'a, jeśli skończą mi się inne książki.
Oj, z tym dla ubogich przesada! Choć komponował dla odbiorcy masowego, to prawda. Nie myślal o swojej sztuce, tak jak później Beethoven (którego też kocham) i nie pisał jej z takimi samymi intencjami.
To, że jego pierwsze +/- 200 numerów katalogu są nie tak wspaniale, to no cóż, kwestia