Wpis z mikrobloga

Co to jest formularz W-8 BEN?

W-8 BEN to formularz Urzędu Skarbowego (IRS) w Stanach Zjednoczonych pełniący rolę zaświadczenia o statusie faktycznego właściciela jako podmiotu zagranicznego. Wypełniając ten formularz, oświadczasz, że nie jesteś podatnikiem w Stanach Zjednoczonych i że w Twoim przypadku może zostać zastosowana obniżona stawka podatku potrącanego u źródła — w zależności od Twojego kraju zamieszkania i umowy podatkowej między Twoim krajem a Stanami Zjednoczonymi.
@wojton: Dokładnie. Mam 13 spółek growth z bardzo małą dywidendą. Ale ta dywidenda (chociaż mała) rośnie w tempie minimum 12% rocznie. Z holdem na 20 lat wyszło mi ze jednak przez ten czas 15% zrobi różnice i wszystko poszło do IBKR. I robiłem to wszystko w zeszłym tygodniu płacąc prowizje, ech…..
@fanar0v: 15% zawsze u źródła (USA), w Polsce do dopłaty 4% (bo u nas jest 19% od zysków kapitałowych). Tak jest z W8BEN. W przypadku W8BEN na koncie IKE pobiera się tylko 15% u źródła. Jeżeli jesteś obywatelem USA możesz mieć 0% zakładając 401(k) i coś tam jeszcze - odpowiedniki polskiego IKE