Wpis z mikrobloga

#1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kostkarubika

[ Nr 7 ] Skewb

Ta kość jest podstawą bardzo wielu modyfikacji (np. kości z ostatniego "odcinka"), jedynie klasyczna kostka Rubika ma ich więcej (sic!), a więc powinna już dawno pojawić się na tagu. Jednak ona sama także powstała na bazie innej łamigłówki tj. pyraminxa i stąd jej pierwotna nazwa Pyraminx Cube. Stworzył ją w 1982 r. Tony Durham i jeszcze w tym samym roku powstała jej współczesna nazwa ukuta na ramach czasopisma Scientific American przez Douglasa Hofstadtera.
Ma 4 osie obrotu i krzyżak wewnątrz niej wygląda jak typowy pyraminxowy (kwadratowe elementy w centrum ściany to odpowiedniki krawędzi z pyraminxa), tak więc obrót to przesunięcie połowy kostki co bardzo zadziwia przy pierwszym zetknięciu. Połowa narożników nie jest przytwierdzona do krzyżaka, to zdecydowanie ciekawa konstrukcja.
Układanie skewba to jedna z oficjalnych konkurencji World Cube Association i to najmłodsza, wprowadzona w 2014 roku, a więc w czasach jak ja to nazywam nowożytnego speedcubingu, tj. dojrzałej społeczności co wpłynęło na szybki postęp w czasach jej ułożenia. Podobnie jak wspominany tutaj co chwila pyraminx, skewb jest od strony zawodniczej "polską łamigłówką". Były okresy gdy Polacy stanowili większość top 10 najlepszych układaczy, przez długi okres tylko Polacy kręcili średnie poniżej 3 sekund i przez ponad 6 lat (do minionego grudnia) to zawsze któryś z Polaków dzierżył rekord świata w średnim czasie ułożeń.
Liczba boga (najdłuższe możliwe optymalne rozwiązanie) dla skewba to 11 (podobnie jak dla pyraminxa).
Liczba możliwych stanów: 3149280.

historia oficjalnych rekordów WCA
kompilacja nagrań starych rekordów

#ciekawostkiantrosa #ciekawostki #speedcubing #hobby
antros - #1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kos...

źródło: comment_1644228445oxZGSdgcvbIdbul7rXvFxm.jpg

Pobierz
  • 6
@deryt: nie planowałem nic pisać o 3x3, no chyba, że na jakąś dużą okrągłą liczbę czy na pożegnanie, jakiś wielki wpis;
kostka Rubika co muszę stwierdzić mimo mojej miłości do czworościanów (co widać i będzie widać jeszcze bardziej w tagu :)) to jednak inna kategoria, to nadkość, która żyje w kulturze masowej własnym życiem,