Wpis z mikrobloga

Zaczynam nową serie cyklicznych fotowpisów, w których znajdzie się miejsce dla najpiękniejszych łódzkich kamienic, pałaców oraz budynków po rewitalizacji. We wcześniejszym wpisie tutaj wrzuciłem zdjęcie Muzem sztuki, tym razem pokażę wam odnowiony budynek Domu Towarzystwa Kredytowego.

Gmach wzniesiony przy ulicy Średniej 17 (dziś Pomorskiej 21), siedziba Towarzystwa, powstawał w latach 1878 - 1882. Projekt wyszedł spod ręki Hilarego Majewskiego, jednego z najsłynniejszych łódzkich architektów. Dbałość o detale, piękne wnętrza, duże przestrzenie to cechy XIX-wiecznego obiektu, który jest dzisiaj jednym z najważniejszych zabytków Łodzi.

Całkiem niedawno (5-6 lat temu) budynek prezentował się tak

Obecnie środek prezentuje się tak i odbywają się tam konferencje, wesela etc.

Kolejne procje zdjęć będziecie mogli znaleźć pod tagiem #lodzkiekamienice

#lodz #kamienice #rewitalizacja
Pobierz
źródło: comment_lYdH5anFXVEerHh7dI5EaaV5mOK6QoiB.jpg
  • 21
@wysuszony: No jest z tymi kamienicami coraz lepiej, szczególnie sporo się zmieniło przez ostatnie 3-4 lata. Dlatego postanowiłem wrzucać tutaj takie zdjęcia, żeby przełamać ten sterotyp Łodzi pazurowej. Będa to i duże i małe kamienice, zdjęcia przed i po remoncie, tak żeby jak najlepiej oddać kontrast i zmiany jakie zachodzą.
@kuzyn1910 pamiętam ten budynek przed remontem. Brr. Akurat jak zaczynali remont to rozpoczynałem naukę w liceum obok ( 4LO) więc miałem remont na codzień :) Dziś prezentuje się wspaniale, szkoda tylko, że po prawej stronie ( patrząc tak jak na zdjęciu) świeci pusty plac. Ale takie pustostany to niestety bardzo częsty widok w centrum Łodzi.

PS tak dla ciekawskich - na przeciwko jest gmina żydowska.
@Xizor: Masz rację, obok jest wjazd do kamienicy stojącej w głębi, szczytem do ulicy ale nie wiem czy teren przy samej ulicy można zagospodarować własnie przez tą kamienicę.
@kuzyn1910 ciężko powiedzieć co można z tym zrobić. Postawienie pasującego budynku byłoby bardzo kosztowne i chyba niemożliwe (właśnie przez ten dojazd). Fajnie mógł by wyglądać tam skwer/ placyk z elementami zieleni ale na to trzeba poczekać aż autochtoni się wyniosą :(
@Xizor: Migracja śródmiejskich tubylców w nabliższych latach bardzo się zwiększy :) W 2014 miasto przeprowadzi remont kamienic pod tymi adresami:

Drewnowska 2,

Gdańska 112a, 114, 25, 29 i 8,

Jaracza 32,

Kilińskiego 26,

Kopernika 20 i 6,

Kościuszki 77,

Moniuszki 5,

Nawrot 47 i 49,

Nawrot 51/Dowborczyków 23,

Ogrodowa 24,

Piotrkowska 118,

Rewolucji 29,

Tuwima 46,

Więckowskiego 19 i 21,

Wólczańska 17 i 95,

Zachodnia 99,

Zamenhofa 15 i 26,

Żeromskiego
@kuzyn1910: bardzo cieszą mnie remonty na Gdańskiej. Miałem okazję ostatnio przejść się tam wieczorem to myślałem, że trafiłem do innego miasta. Tak przykro to już dawno mi nie było jak tam. Wcześniejszy spacer Pomorską od ronda Solidarności w dół był znacznie przyjemniejszy :) A te budynki koło Andelsa mają fenomenalny potencjał architektoniczny. Tylko trzeba pieniędzy i nade wszystko ludzi którzy to uszanują.
@Xizor: Zauważyłem, że chyba nawet półmózgi starają się doceniać te odnowione budynki i ich nie malują. Wszystkie budynki na przeciwko Andelsa zostaną chyba ukończone do 2016 roku, wtedy będzie tam jak w loftach :)

W sumie drugim tagiem powinny być kamienice, ktore są piękne ale jeszcze nie są wyremontowane, na przykłąd pałac braci Steinertów na Piotrkowskiej 272, podwójna rezydencja, która zostanie wyremontowana po 2016 roku a koszt - 40 mln złotych.
Pobierz
źródło: comment_xtBooq4kb1wfdp1vtILOVt907DS5p1CR.jpg
@kuzyn1910: gdy wszystkie zaplanowane inwestycje się zakończą choć z 70% sukcesem ( mam nadzieję na pełen sukces oczywiście) to na Łodz będzie patrzeć się tak samo jak dziś patrzy się na Wrocław czy Poznań. Będzie naprawdę fajne miasto!
@Xizor: Jeżeli wypali to małe EXPO to 2020 będzie przełomowy. Jeżeli nie to i tak jest sporo kasy na rewitalizację postindustrialnych miast a już zakonczenie rozpoczętych inwestycji będzie napędzać nowe. Ja bardziej o Łodzi myślę jak o młodszej siostrze Wiednia :)
@kuzyn1910: Nie sądziłem że ten wątek tak zainteresuje wykopków, architektura Łodzi to temat rzeka a związanych jest z nimi tysiące ciekawostek o których inne miasta mogą pomarzyć! Dzięki!

Ja napisze coś o innym szczególnym łódzkim zabytku, kaplicy Schreibera

Zanim projekt dostał aprobatę rodziny powstało kilkadziesiąt innych ale wszystkie były za skromne, ten który powstał zadziwił rozmachem.

Obecnie kaplica jest remontowana ale z powodu kosztów remont ten bardzo się przedłuża.
Pobierz
źródło: comment_81LPh4dmW2Hv4FdbHFpqfzwc9mXNdcuJ.jpg