Wpis z mikrobloga

#raportpokustnika <- tag do obserwowania, czarnolistowania.

Dla osób które pierwszy raz natrafiają na mój wpis:


Raporty będą pojawiać się codziennie w okolicach godziny 19:30-20:00 i będą dotyczyć 24h do godziny 19:00 dnia wrzucenia wpisu. Ponadto będę dodawać krótki raport pomocniczy około godziny 10:00-11:00 z wydarzeń nocnych, jednakże z racji tego, że będą to ,,świeższe" informacje, to mogą być one trudniejsze do weryfikacji, więc w głównym raporcie będę potwierdzać co okazało się prawdą, a co nie.

Dzień 5 (27.02.2022 19:00 - 28.02.2022 19:00)
Poglądowa mapa sytuacji poniżej. Proszę nie traktować jej jako realnej sytuacji - zwłaszcza, że sytuacja potrafi się zmieniać bardzo dynamicznie. Sam nie jestem grafikiem, więc muszę dostarczać Wam to co znajdę. Mapy tworzone przez niemieckiego dziennikarza Juliana Röpcke, który sumiennie uzupełnia postępy wojsk rosyjskich na podstawie geolokalizacji. Mam jednakże poważne wątpliwości co do tego czy Rosjanie rzeczywiście kontrolują tak spore tereny na północ od Donbasu i na linii Czernichów-Sumy. Mapa jest raczej obrazem tego gdzie rosyjskie wojska zostały zaobserwowane, a nie terenów które w pełni kontrolują, ukraińska piechota prowadzi nieustanne szarpanie przeciwnika

Dzisiejszy dzień nie przyniósł przełomów na żadnym z frontów. Całą noc rosyjskie wojska ostrzeliwały ukraińskie miasta, niezwykle aktywne było rosyjskie lotnictwo i wojska rakietowe. Warto tutaj wspomnieć o doniesieniu oficjeli USA, którzy twierdzą, że Rosja wystrzeliła blisko 400 rakiet kierowanych od początku wojny. Mamy też dzisiaj potwierdzenie o użyciu przez Rosjan iskanderów. Ostrzał będzie się prawdopodobnie intensyfikował w najbliższych dniach.

Jeżeli Rosjanie rzeczywiście liczyli na blitzkrieg i szybki rozpad państwa ukraińskiego, to muszą pilnie zrewidować swoją taktykę. Wszystkie wielkie miasta wciąż znajdują się pod kontrolą Ukraińców. Potwierdziły się jednak moje ponure przypuszczenia z rana. Rosjanie zmienili taktykę wobec ukraińskiej ludności i zaczęli uderzać w infrastrukturę cywilną. Niezwykle intensywny ostrzał artyleryjski uderzał w dzielnice mieszkalne w Sumach, Czernichowie i Charkowie. Pojawiają się informacje o dziesiątkach zabitych i setkach rannych. Niestety, wszystko zaczyna wskazywać na to, że Rosjanie nie zamierzają zdobywać oblężonych miast szturmem, a raczej złamać obrońców nieustannym ostrzałem artyleryjskim na który Ukraińcy nie są w stanie efektywnie odpowiedzieć. Jeżeli ta taktyka będzie kontynuowana w następnych dniach, to czekają nas bezprecedensowo wielkie straty wśród ludności cywilnej.
Ukraińcy ponadto donoszą, że na regionie Ukrainy operuje słynna tzw. Grupa Wagnera.
Rosjanie ogłosili z rana, że całkowicie dominują nad ukraińską przestrzenią powietrzną. Żadne inne źródła jednakże nie potwierdziły tej informacji. Nie pojawiły się dzisiaj żadne nagrania poderwanych ukraińskich samolotów, czy też prowadzonego ostrzału obrony plot. Nie oznacza to jednak, że takich sytuacji nie było, wstrzymajmy się z oceną kilka dni. Pojawiło się za to jedno nagranie ukraińskiego drona, który ostrzelał rosyjską kolumnę w rejonie Iwankowa.
Bez wątpienia pozytywną informacją jest to, że sprzęt od państw NATO zaczął w końcu docierać do przynajmniej części jednostek frontowych. Potwierdzono, że sprzęt odebrali obrońcy Kijowa. Prawdopodobnie wkrótce takich dostaw mogą oczekiwać obrońcy Charkowa i Chersonia o ile ukraińscy logistycy podołają zadaniu przerzucenia sprzętu w obliczu przygniatającej rosyjskiej przewagi liczebnej. Sprzęt ten jest pilnie potrzebny obrońcom, gdyż informacje o brakach w zaopatrzeniu wśród jednostek frontowych są dość częste.
Co do dzisiejszych porannych informacji o przesunięciu rosyjskich wojsk z Brześcia w kierunku granicy z Ukrainą - oficjele USA podali, że wojska rosyjskie w tym regionie nie osiągnęły jeszcze zdolności operacyjnej. Był to więc zapewne blef przed rozmowami pokojowymi w pobliżu rzeki Prypeć.
Same negocjacje przebiegły bez większych zaskoczeń. Obie strony wybadały swoje żądania i powróciły po kolejne instrukcje do swoich rządów. Rozmowy mają być kontynuowane. Natrafiłem na opinie, że dzisiejsza ofensywa rosyjska została wstrzymana właśnie z uwagi na owe rozmowy. Nie wydaje się mi to jednak prawdopodobne, gdyż pomimo rozmów trwał intensywny ostrzał celów cywilnych na Ukrainie.

Front południowy:
Nie ustaje ostrzał Zaporoża, Mariupola i Chersonia. Co do Chersonia mamy potwierdzenie o uderzaniach Rosjan w cele cywilne, co może być tym razem intencjonalne. Informacje co do otoczenia miasta są bardzo sprzeczne. Źródła prorosyjskie twierdzą, że miasto jest w pełni otoczone, jednakże nie ma żadnych innych potwierdzeń. Założyłbym więc, że miasto jest pod intensywnym ostrzałem i przynajmniej częściową kontrolą ogniową Rosjan, gdyż nie ulega wątpliwości, że Ukraińcy mają problemy z przerzutem kolumn wojsk w tym miejscu i robią to jedynie pod osłoną nocy.
Dzisiaj rano Rosjanie ogłosili, że kontrolują elektrownie jądrową Enerhodar, czemu Ukraińcy szybko zaprzeczyli. Ukraińska Obrona Terytorialna opublikowała wkrótce dowody filmowe na kontrolę przedpola elektrowni, można więc założyć, że nie przeszła ona w ręce rosyjskie.
Ciężkie walki pancerne toczono w Tokmaku, Czernihiwce oraz Burchaku. Tokmak dzisiaj kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk i ciężko stwierdzić kto pełni nad nim rzeczywistą kontrolę.
Poza Grekami nikt inny nie potwierdził pełnego otoczenia Mariupola. Zdaje się, że dochodziło do intensywnych potyczek na przedmieściach miasta. Pewnym jedynie jest, że Rosjanie kontrolują zachodnie i wschodnie przedmieście oraz prawdopodobnie posiadają kontrolę ogniową nad drogami wyjazdowymi, co zostało przez grecką diasporę zinterpretowane jako pełne otoczenie.

Front północny:
Bitwa o Kijów wciąż trwa. Ukraińcy utrzymują pozycje pod Irpinem i Hostomelem, gdzie odparli kilka rosyjskich ataków. Rosjanie z kolei przejęli miejscowości na zachód od stolicy. Pod ich kontrolą znajduje się Kalinówka, Makarów, Buzowa. W regionie trwają intensywne walki z uwagi na ukraińskie ataki, prawdopodobnie szarpane lekkiej piechoty (w okolicy nie zaobserwowano ukraińskiego zmech, który wydaje się być zaangażowany w walki na północ od stolicy).
Przez cały dzień ostrzeliwany był Kijów. Potwierdzone uderzenie iskanderem. Źródła z USA podają, że Rosjanie będą w najbliższych dniach podejmować próbę okrążenia miasta. Jeżeli to osiągną, to czeka nas katastrofa humanitarna o niewyobrażalnej skali.
Przy okazji muszę zdementować informacje z samego rana: drogi wyjazdowe z Kijowa nie znajdują się pod kontrolą ogniową Rosjan, przynajmniej nie wszystkie. Wczoraj wieczorem mer Kijowa donosił o zablokowaniu wszystkich dróg miasta przez siły rosyjskie, a ewakuacja jest utrudniona. Wiedziałem, że fizyczne otoczenie miasta przez Rosjan jest niemożliwe, założyłem więc, że Rosjanie kontrolują ogniowo drogi wyjazdowe. Okazało się jednak, że całe nieporozumienie wynikało ze słabego angielskiego mera, który przekazał takie informacje w wywiadzie dla reporterów. Chodziło mu jednak o to, że przez Rosjan na drogach wyjazdowych są ogromne korki i przez to ewakuacja jest utrudniona.

Front wschodni:
Brak jakichkolwiek informacji o szturmach na oblężone miasta, walki prowadziły prawdopodobnie jedynie jednostki zwiadowcze. Rosjanie prowadzili za to intensywny ostrzał miast, który uderzał także w dzielnice mieszkalne i infrastrukturę cywilną. Odnotowywane są wysokie straty wśród ludności cywilnej. Czernichów wciąż zdaje się być w całości pod kontrolą Ukraińców, którzy przeprowadzili nawet kilka kontrataków na oblegających. Niepewna sytuacja panuje w Sumach i Czernichowie. W obu miastach znajdują się zarówno wojska rosyjskie jak i ukraińskie, ciężko jednak stwierdzić w jakich obszarach. Pewnym jest, że Ukraińcy kontrolują centra obu miast.
Uaktywnił się za to front w Donbasie, który jak dotąd był spokojny. Niezwykle intensywna wymiana ognia trwała przez cały dzień na północ od Ługańska. Ukraińcy donoszą o rosyjskiej ofensywie w regionie.
Ponadto Rosjanie napierają z północy i południa na wysokości Połtawy. Dążą prawdopodobnie do odcięcia blisko 40k niezwykle wartościowych żołnierzy ukraińskich strzegących regionu Donbasu. Nie ma jednakże jakichkolwiek dowodów na ich sukcesy w tym regionie.

#ukraina #rosja #wojna
Pobierz pokustnik - #raportpokustnika <- tag do obserwowania, czarnolistowania.

Dla osób k...
źródło: comment_1646075720M1xRKWsuue97srXGTfM5oZ.jpg
  • 41
@pokustnik:
Wojna informacyjna się zaostrza. Fake newsy wypuszczają już obie strony i coraz trudniej o jakiekolwiek wiarygodne informacje. Dominują w tym oczywiście Rosjanie, którzy od początku wojny nie przekazali niemal ani jednej weryfikowalnej informacji i wciąż twierdzą, że prowadzą specjalną operację przeciwko faszystom w Kijowie. Daj więc + raportowi, jeżeli doceniasz moją robotę.

Piszcie proszę jeżeli wyłapiecie jakieś błędy. Staram się dostarczać maksymalnie rzetelnych informacji, jednakże nikt nie jest w pełni
@pokustnik: W formie ciekawostki!
Link:
https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1lscRK6ehG0l2V-XvJ16nsyblMsQ≪=50.45351126464305%2C30.004105410411597&z=11&fbclid=IwAR3gdF7AIT2Eiegy8X4HfwNGtjIPGXwcRxt5fJOGgeGxxG7XOTi3hFZrneg&entry=yt
Mapa pochodzi ze źródeł prorosyjskich. Wydaje się być jednak zaskakująco rzetelna. Natarcia rzeczywiście postępują w opisanych regionach, co potwierdzają doniesienia ukraińskiego MON. Zasięg pełnej kontroli rosyjskiej jest w kilku miejscach dyskusyjny.

Drugi zbiór map pochodzi od AFP i dotyczy 24.02-27.02. Są dość optymistyczne na kilku odcinkach, jednakże i tak warto się z nimi zapoznać, aby spojrzeć jak niejednoznaczna jest ocena zasięgu wojsk rosyjskich. Pozyskiwanie
Pobierz pokustnik - @pokustnik: W formie ciekawostki!
Link:
https://www.google.com/maps/d/u...
źródło: comment_1646076112iySKbPM9W7PVZtKnuCo1FQ.jpg
@pokustnik: Czy wiadomo coś o jakimś ogniu kontr-artyleryjskim ze strony Ukraińskiej? Na pewno mają dane wywiadowcze z USA, a artylerię, z tego co udało mi się wyszukać, mają dość rozwiniętą (przynajmniej na papierze). Strasznie bezkarny jest ten rosyjski ostrzał. Czy to z powodu użycia wojsk rakietowych, walą spoza zasięgu artylerii Ukraińskiej, albo stosują hit and run, i Ukraińcy nie nadążają odpowiedzieć albo nawet nie próbują?
zakładaj patronite, nie pozwolimy Ci tego robić za darmo


@Sandrinia: Dziękuję za docenienie mojej pracy, ale jakoś nie wyobrażam sobie zarabiać na informowaniu o ludzkim cierpieniu podczas gdy ja siedzę w ciepłym i bezpiecznym domu.

Jakbyś miał postawić na którąś ze stron: Czy Ukraina wytrzyma? Nie musisz uzasadniać


@Tremade: Ciężko obecnie stwierdzić. Nie ulega wątpliwości, że Rosjanie wygrywają. Ponoszą jednak przy tym niezwykle duże straty jak na standardy konfliktu XXI
@pokustnik: Widziałem dzisiaj nagranie z rozbitej kolumny transportowej, same cysterny i było ich sporo, o dziwno nie spalone, najwyżej poprzewracane, z baku jednej ludzie szabrowali paliwo. Może puste?

Trochę to dziwne. W każdym razie, jeżeli nagranie jest nowe, może "zmiana taktyki" nie idzie im tak sprawnie jak by chcieli. :)

Tak czy inaczej, dzięki za robotę.