Wpis z mikrobloga

921 + 1 = 922

Tytuł: Hyperion
Autor: Dan Simmons
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: 8/10
ISBN: 9788374805575
Tłumacz: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 624
Wydaje mi się, że odwrotnie niż większość czytelników zacząłem przygodę z Danem Simmonsem od „Terroru” i „Abominacji”, w końcu przyszedł czas na „Hyperiona”. Dopiero gdy zacząłem się przymierzać się do jej przeczytania doszło do mnie, że tak naprawdę jest to początek tetralogii. Akcja tej powieści toczy się w przyszłości gdzie ludzkość skolonizowała ogromną ilość planet, Ziemia przestała istnieć, a powietrzu (czy może jednak w kosmosie?) wisi zapowiedź międzygalaktycznej wojny z Wygnańcami. W tych okolicznościach na tytułową planetę udaje się siedmioro pielgrzymów na spotkanie z tajemniczą istotą, wokół której powstał cały kult, zamieszkującą mityczne Grobowce Czasu - Dzierzbą (w innych tłumaczeniach jest to Chyżwar). Każdy będzie mógł jej przedstawić swoją prośbę, lecz tylko jedno z nich zostanie wysłuchane, reszta będzie musiała umrzeć. Tak naprawdę w jednej książce dostajemy 7 różnych opowieści (poznajemy historię prawie każdego z bohaterów), które są przesycone wieloma odniesieniami do literatury. Mamy tu wszystko: akcję, intrygę polityczną czy filozoficzne rozważania, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Świat stworzony przez Simmonsa w tej książce dlatego jestem ogromnie ciekaw jego losów w dalszych tomach.


#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #scifi #fantastyka #dansimmons #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Mfalme_Kitunguu - 921 + 1 = 922

Tytuł: Hyperion
Autor: Dan Simmons
Gatunek: fantasy,...

źródło: comment_1646662176x9J4958CnVXqNsbCvr2kFX.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.3 / 10) (24 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 616

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-08-25 - Użytkownik Certis ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-05-25 - Użytkownik BoKoR ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis
@spinel: Na pewno każda była inna i miała swój niepowtarzalny klimat. Teraz gdy jestem już kilka dni po przeczytaniu ciężko mi wskazać, jeśli byś mnie spytał gdy byłem w trakcie pewnie którąś bym wskazał. Zakładam, że część z nich będzie rozwinięta w "Upadku Hyperiona".