Wpis z mikrobloga

Nie mam niestety pod ręką żadnego większego rezystora a chciałbym zmierzyć rezystancję wewnętrzną ogniw Li-Ion. Mam ładowarkę ISDT Q6, która rzekomo mierzy rezystancję wewnętrzną, ale gdzieś wyczytałem, że jest to mało wiarygodne. Chciałbym użyć metody z multimetrem i rezystorem, ale zamiast rezystora chcę dać żarówkę 12V 21W, czy to ma sens?

#18650 #elektronika #elektronikadiy
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Varien: To zbyt mało dla li-ion. Spróbuj ostrożnie naładować małym prądem. Jeżeli da się odratować to rezystancję wewnętrzną najlepiej zmierzyć w okolicach napięcia nominalnego 3,7V. Powinna wynosić kilkadziesiąt mOhmów.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Varien: Nawet mniej. 0.1-0.2 i pilnuj, czy się nie grzeje. Jak dobije ponad 3V możesz odłączyć i poczekać. Jak trzyma napięcie to można ostrożnie naładować trochę większym prądem.
@Varien: Ogniwa liion mają rezystancję wewnętrzną od 10 mOhm (mili omów czyli 0,01om) powyżej 50mOhm ogniwo jest raczej słabe, powyżej 100 mohm to smieć.
Podnoszenie ogniw rozładowanych poniżej napięcia nominalnego robi się prądem max 50mA na ogniwo.
@Varien: Sortuję setki ogniw do magazynu energii, te powyżej 100mOhm potrafią już się grzać przy ładowaniu, nie będę ryzykował pożarem, dla mnie to smieci.