Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@spidero: po to, żeby utrwalić wygląd litery. Gdyby nie nauka wzorca litery, to mógłbyś teraz pisać zamiast "a" to "d" i nie widziałbyś różnicy. Nikt by tego nie rozczytał, bo każdy by pisał jak chciał.
@bellazi: zawsze mnie zastanawialo po kiego wuja ucza dzieci takiego pisma skoro pozniej nikt tak nie pisze?


@spidero:
Kiedy opracowywano ten krój pisma (nota bene, nie wynika on z jakiejś tradycji - został on stworzony i opracowany przez pojedynczą osobę) to był krój przejściowy, który stosowano tylko przez pierwsze 2 albo 3 lata podczas nauki pisania, a potem wchodził przedmiot "kaligrafia", na którym już wykształcano "właściwy" charakter pisma

Od tego
@pawlos10rs: myślę ze dochodzi jeszcze aspekt praktycznych - nie ma wątpliwości czy wyraz jest napisany razem czy osobno.
Ja w dzieciństwie bardzo wcześnie zacząłem pisać osobnymi literami, to był to główny zarzut, zeby tak nie robić. Ja tam jednak wolałem nauczyć się zageszczac litery i wydłużać odstępy.
Choć parę razy zdarzylo mi się na dyktandzie specjalnie napisać niejednoznacznie, a potem tłumaczyć się, ze to nie był błąd tylko efekt szybkiego tempa