Wpis z mikrobloga

W tamtym roku kupiłem działkę po bardzo korzystnej cenie, zdobyłem pozwolenie na budowę i w tym roku miałem w planach postawić fundamenty. Przez wojnę z Ukrainą ceny materiałów poszły w górę (np. stal u mnie w okolicy z 5 100 na 8 200 zł). Jest szansa, że ceny się ustabilizują do lata i choć trochę spadną? Jak tak dalej będzie, to chyba odłożę te fundamenty na następny rok
#budowadomu #budujzwykopem
  • 24
@szymon961113: Pamiętaj o inflacji jeszcze. Jeśli masz dużo oszczędności, to ubywa Ci ich z każdym miesiącem. Ja teraz zaczynam rozbudowę domu i mam podobne obawy, ale chcę zrobić prace typowo budowlane, taki prawie SSZ, a potem wykończenie powoli razem z sezonowością cen. Może przepłacę 30%, ale będę miał etap gotowy do dalszych prac, a wartość domu idzie w górę, więc to nie wyrzucona kasa. A jak nie zrobię nic, to za
Jest szansa, że ceny się ustabilizują do lata i choć trochę spadną?


@szymon961113: nie. Korekta po takim zaburzeniu gospodarki jak covid czy Ukraina będzie trwała z 5 lat minimum, i do tego czasu w naszej części świata pensje podskoczą, a cena stali będzie nominalnie na podobnym poziomie lub wyższym.
@szymon961113: Nie wierz w to, że materiały podrożały przez wojnę. Jeszcze niedawno mówili, że przez covid. Na rynku jest mało gazobetonu, a producenci mają hektary zastawione towarem. Tak samo wygląda z wełną. Z stalą nie wiem czy też tak jest ale podejrzewam, że tak. Zwykłe spekulacje mamy. Tworzy nam się coś na kształt mafii budowlanej jak we Włoszech. Ceny jeśli spadną to nieznacznie.
@maryjuszpitagoras: Nigdzie nie pisałem, że oczekuję 100% zwrotu (aczkolwiek za samą budowlankę będę "na plusie" przy obecnych cenach nieruchomości), ale twierdzenie, że wartość domu nie idzie w górę przy rozbudowie, to co najmniej kontrowersyjne stwierdzenie :-)

Jak włożysz np. 150 tys. PLN w rozbudowę w cenie np. 3.5 tys. za metr, to wartość domu (z racji większego metrażu) rośnie o te parę tysięcy za każdy dodany metr. Zależy od okolicy, rzecz
@Regis86: no nie wiem, moze macie racje. U mnie w okolicy są domy do kupienia nawet i po 250k z ładną działką + remont jakieś 150k i masz fajny domek za 400k ale jakoś większość buduje własne za 500-700k wiec jakoś nie widzę wzrostu wartości ;)
@waldinio: no taki jest plan, działka 100k, mam wycene na stan deweloperski na 450k 120m2 a ogród, ogrodzenie nie jest musem na start ;) Nie mniej jednak nie wyobrażam sobie, że za 10 lat ktoś mi może za ten dom zapłacić 1,2mln a skoro rośnie na wartości to rozumiem, że tak bedzie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)