Wpis z mikrobloga

1193 + 1 = 1194

Tytuł: Inwazja jaszczurów
Autor: Karel Čapek
Gatunek: klasyka
Ocena: ★★★★★★★★
Tłumacz: Jacek Illg
Wydawnictwo: Wolne Lektury
Forma książki: e-book
Niewiarygodne, jaka ta książka jest dobra, mimo upływającego czasu. Czeski humor trafił mnie we mnie idealnie a historia jest tak absurdalna, że podczas czytania mamy całe spektrum emocji.
Inwazja jaszczurów opowiada o latach kontaktu i nawiązywania relacji z jaszczurami, tajemniczymi stworzeniami odkrytymi w wodach okolic Indonezji. Autor przedstawia nam wszystko - pierwszy kontakt, klasyfikację biologiczną, pierwsze relacje biznesowe, ataki, budowanie z Jaszczurów osobnej siły zbrojnej i dociera aż do wizji upadku ludzkości i zalania stałego lądu. W międzyczasie przechodzimy przez przeróżne gatunku - elementy horroru, parodii, przygodówki, książki popularnonaukowej, historii wojennej a to wszystko podszyte błyskotliwymi dialogami i żartami (mój ulubiony to jaszczur z zoo porozumiewający się angielskim znanym z gazet, uśmiałem się). W książce jest nawet motyw cucka, któremu prawie się chce współczuć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Najważniejsze w tym wszystkim nie są jednak jaszczury a wytknięcie ludzkości jej wad - egoizmu, interesowności, wiecznej podejrzliwości i braku sumienia. Jaszczury coraz bardziej uzależniają od siebie poszczególne kraje i wcale nie współczujemy ludziom z powodu ich ciężkiego losu, wręcz przeciwnie - oczekiwałem przełamania i zorientowania się, jak głupi byli przez ostatnie lata.
Książka nie jest znowu taka łatwa w odbiorze - zdarzają się dłużyzny, męczące wątki jak choćby wspomniana wcześniej klasyfikacja gatunkowa, ale koniec końców to świetna pozycja i na pewno zasłużyła na uznanie, bo jej przesłanie jest (niestety) wciąż aktualne

#bookmeter #klasykabookmeter
Arseeman - 1193 + 1 = 1194

Tytuł: Inwazja jaszczurów
Autor: Karel Čapek
Gatunek: kla...

źródło: comment_1649012562p58ej0F80gDBhbvNrY7xpI.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Inwazja Jaszczurów - najnowsza recenzja usera rassvet ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. Diuna (Frank Herbert)
3\. Piknik