Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6611375/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-11-04-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka

Gospodarka USA
Według agencji Reuters, która przeprowadziła badania wśród ekonomistów i donosi, że prawdopodobieństwo recesji w przyszłym roku wynosi 40%, a Bank Rezerw Federalnych powinien dokonać dwóch podwyżek stóp procentowych w maju i czerwcu, aby przeciwdziałać rosnącej inflacji. Większość analityków twierdzi, że FED musi działać szybko, aby utrzymać presję cenową pod kontrolą, ponieważ stopa bezrobocia jest rekordowo niska, inflacja jest najwyższa od czterech dekad, a gwałtowny wzrost cen surowców na świecie będzie się utrzymywał. Przewidywane są dwie podwyżki stóp procentowych o pół punktu procentowego w tym roku, co byłoby pierwszym takim posunięciem od 1994 r. i doprowadziłoby stopę funduszy federalnych do poziomu 1,25%-1,50% przed czerwcowym posiedzeniem. Zdecydowana większość, czyli 85 ze 102 ekonomistów, przewidywała 50 punktów bazowych w maju, a nadal zdecydowana większość twierdziła, że FED zdecyduje się na podwyżkę o 50 punktów bazowych również w czerwcu. Chociaż bank centralny pod przewodnictwem Jerome'a Powella prawdopodobnie ograniczy się do podwyżek o ćwierć punktu w drugiej połowie tego roku, obecnie oczekuje się, że stopa funduszy federalnych wyniesie na koniec 2022 r. 2,00%-2,25%, czyli o 50 punktów bazowych więcej niż wynosiła mediana prognoz w ankiecie przeprowadzonej w zeszłym miesiącu. Tak szybkie zmiany stóp procentowych, zwłaszcza w gospodarce, która przyzwyczaiła się do bardzo niskich kosztów pożyczek przez wiele lat, wiążą się z ryzykiem. Potrzeba "nadrobienia zaległości", aby odzyskać kontrolę nad inflacją i oczekiwaniami inflacyjnymi, a także szybkie tempo agresywnych podwyżek stóp procentowych zwiększa szanse na popełnienie błędu w polityce, który mógłby wystarczyć do wpędzenia gospodarki w recesję. W istocie respondenci odpowiadający na dodatkowe pytanie podali średnią szansę na recesję w USA w nadchodzącym roku na poziomie jednej czwartej, która wzrośnie do 40% w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Rynek obligacji już teraz wykazuje oznaki obaw przed recesją. Wojna rosyjsko-ukraińska, która spowodowała gwałtowny wzrost cen surowców i energii, również utrudnia przewidywanie, kiedy inflacja w końcu spadnie.

Niemcy zaniepokojeni budową terminala w Polsce
Berliński dziennik Die Tageszeitung podaje, że niemieccy europosłowie są zaniepokojeni projektem budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu o planowanej wartości 3,5 mld złotych. Jak twierdzą „Nie jesteśmy zasadniczo przeciwni temu projektowi”, ale eurodeputowana dodaje, że Polska i Niemcy są mocno ze sobą powiązane w regionie metropolii szczecińskiej, to oba kraje powinny też współpracować w tej sprawie. Europosłanka Neumann dodaje, że „Nie zaplanowano nawet transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko”. Jednak „TAZ” informuje na końcu, że wbrew cytowanym zarzutom prowadzona jest ocena wpływu budowy terminala kontenerowego na środowisko od listopada 2020 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. „Tak wielki terminal ma też gigantyczne skutki dla Niemiec. W końcu transportowane towary muszą też być stamtąd wywożone” – zauważa Neumann. Jak twierdzą, ruch statków zwiększy się o połowę.
Według niemieckich założeń na Morzu Bałtyckim będzie musiał powstać gigantyczny falochron z kamieni, a co najmniej 20 milionów metrów sześciennych dna morskiego trzeba będzie usunąć, aby stworzyć nowe podejście do portu. Prace budowlane miałyby być prowadzone „bezpośrednio w obszarze ochrony ptaków i specjalnym obszarze ochrony siedlisk” – mówi Schuchardt. Według niego skutki nie ograniczą się jedynie do Zatoki Pomorskiej, ale dotkną też np. wyspę Rugia, w pobliżu której żyje zagrożona populacja morświnów. Problemem jest też pogłębianie Odry, bo „dwa przedsięwzięcia, które wzmacniają się nawzajem”; część dostarczonych do Świnoujścia kontenerów byłby transportowany dalej Odrą. . „Minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni) złożył sprzeciw wobec prac na rzece granicznej. Mimo to koparki posuwają się dalej” – przypomina „TAZ”. I dodaje, że Polska rozbudowuje także terminal LNG w Świnoujściu. Eurodeputowany Helmut Scholz zauważa, że „Wobec wojny w Ukrainie jest to pożądane, ale oznacza też, że wpływać tam będzie jeszcze więcej statków”.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji
Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych pokazały, wybory prezydenckie w pierwszej turze zakończyły się nieznacznym zwycięstwem prezydenta Macrona, który zdobył 27,84% głosów, Le Pen -23,15%, a weteran skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon 21,95%. Macron nieznacznie prowadzi w sondażach przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 24 kwietnia, ale stoi przed trudnym wyzwaniem ze strony Le Pen, która wykorzystuje niezadowolenie związane z kosztami życia. Le Pen, która mieszka w mieście Denain, a które to odwiedził przed samymi wyborami Macron, w niedzielę zdobyła 42% głosów, a Jean-Luc Melenchon ze skrajnej lewicy zajął drugie miejsce. Melenchon, który ma korzenie w komunizującej partii, wezwał swoich zwolenników, aby nie oddawali na Le Pen ani jednego głosu, ale nie poparł Macrona. To, w jaki sposób lewicowi wyborcy oddadzą swoje głosy w drugiej turze wyborów, będzie miało kluczowe znaczenie dla wyłonienia zwycięzcy. Europejscy sąsiedzi uważnie obserwują wydarzenia we Francji, która wraz z Niemcami była motorem powojennej integracji Europy. Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział, że możliwość zwycięstwa Le Pen jest niepokojącą perspektywą dla UE i obywatele Francji muszą jej zapobiec. "Byłoby to nie tylko zerwanie z podstawowymi wartościami UE, ale także całkowicie zmieniłoby jej kurs" - powiedział. Startująca po raz trzeci w wyborach prezydenckich Le Pen powiedziała w niedzielę, że wyborcy stoją przed wyborem między dwiema przeciwstawnymi wizjami Francji: "jedną z nich jest podział, niesprawiedliwość i nieporządek narzucony przez Emmanuela Macrona dla dobra nielicznych, a drugą zjednoczenie Francuzów wokół sprawiedliwości społecznej i ochrony". Le Pen, która nie zmieniła zasadniczych elementów swojego skrajnie prawicowego, anty imigracyjnego programu, skoncentrowała się w kampanii na polityce społecznej, w tym na obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla osób, które rozpoczęły pracę przed 20 rokiem życia, zniesieniu podatku dochodowego dla osób poniżej 30 roku życia i obniżeniu podatku VAT na energię do 5,5% z 20%. Największymi przegranymi wyborów zostały tradycyjne partie centrolewicy i centroprawicy, które rządziły Francją przez dziesięciolecia. Anne Hidalgo z Partii Socjalistycznej zdobyła zaledwie 1,8% głosów. Valerie Pecresse z Partii Konserwatywnej, postrzegana wcześniej w kampanii jako poważne zagrożenie dla Macrona, zdobyła zaledwie 4,8% głosów, czyli poniżej progu wymaganego do otrzymania zwrotu kosztów kampanii od państwa. Pecresse zaapelowała na nadzwyczajnym spotkaniu o pilne datki, aby uratować swoją partię Les Republicains. "Stawką jest samo przetrwanie Les Republicains, a co za tym idzie, przetrwanie prawicy" - powiedziała. Jak podaje Reutes, zwycięstwo Le Pen wywołałoby wstrząs w całej Europie i poza nią, i byłoby podobnym wstrząsem dla establishmentu, jak głosowanie Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu, czyli opuszczenia Unii Europejskiej, czy objęcie Białego Domu przez Donalda Trumpa w 2017 r.

Algierski gaz dla Włoch
Premier Włoch Mario Draghi, w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Luigiego Di Maio, odwiedził dzisiaj Algierię, gdzie planuje podpisać porozumienia w sprawie nowych dostaw gazu ziemnego do Włoch. Algieria zapowiedziała, że zwiększy eksport gazu do Włoch o około 50 procent.

Pakistan
Tysiące Pakistańczyków wyszło w niedzielę na ulice, aby poprzeć Imrana Khana, który dzień wcześniej został odwołany ze stanowiska premiera w parlamentarnym głosowaniu nad wotum nieufności. Protesty odbywały się we wszystkich większych miastach, w tym w stolicy kraju, Islamabadzie. W swoim pierwszym oświadczeniu po usunięciu ze stanowiska Khan powiedział, że jest celem zagranicznego spisku mającego na celu zmianę reżimu.

Umowa japońsko-filipińska
Japonia i Filipiny obiecały rozszerzyć współpracę w dziedzinie obronności podczas pierwszego spotkania "2+2" ministrów spraw zagranicznych i obrony, które odbyło się w weekend. Oba kraje rozmawiały również o wymianie dostaw i transferze technologii. Po spotkaniu ministrowie wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili poważne zaniepokojenie sytuacją na morzach Wschodnio- i Południowochińskim.

#wydarzeniaswiatedek #ekonomia #gospodarka #geopolityka
  • 2
  • Odpowiedz
W swoim pierwszym oświadczeniu po usunięciu ze stanowiska Khan powiedział, że jest celem zagranicznego spisku mającego na celu zmianę reżimu.


@Edek_Niemiec: Nazwał swój własny rząd reżimem, którego definicję sjp.pwn.pl podaje jako:

1. «system rządów, w którym władza stosuje wobec społeczeństwa przemoc i ucisk polityczny; też: rząd stosujący takie metody»

? Angielski regime to nie do końca polski reżim, w języku polskim to słowo ma bardziej negatywny wydźwięk.
  • Odpowiedz
@Jan_K: Masz rację i tak jest, ale pakistańskie społeczeństwo jest podzielone w tym temacie, dzięki dużej ilości chętnych do rządzenia, często ci co nie rządzą, nazywają to reżimem, a jak zmienia się władza to, wtedy ci się nazywają tak samo.
  • Odpowiedz