Wpis z mikrobloga

@KochanekAdmina: Problem Elona jest taki, że jego wynagrodzenie opiera się wyłącznie na akcjach Tesla i oprócz zabezpieczenia depozytu, będzie musiał się ich pozbywać w celu obsługi zadłużenia. W tej chwili wartość jego udziałów w Tesla to około $151 miliardów, ale opiera się na bieżących cenach.
Wydaje mi się, że stąd też u niego frustracja spowodowana dużą pozycją short na udziały Tesla przez Billa Gates'a.
Gdyby cena akcji spadła o %70, to
@kamil-wasniewski: Każdemu kto szortował Tesle na dłuższą mete pourywało łapy, a Musk jest znany z niechęci do shortujących. Żeby cena Tesli krachneła musiała by nie dowieść wyników, a chyba Musk nie zakłada tego scenariusza. Niedawno jeszcze C/Z tesli to było 1000, teraz jest 10x mniej przy podobnej wycenie. No musiałby się bardzo czarny scenariusz spełnić żeby Elona wywiozło na tym zagraniu.
@KochanekAdmina: Czy C/Z 100 to już mało?
Rozumiem, że udało się wiele osiągnąć Tesla na przestrzeni ostatnich lat, ale firma wciąż jest bardzo przewartosciowana.
Na rynku aut elektrycznych konkurencja wzrasta i udział Tesli powinien systematycznie spadać. Rownież mogą się pojawić dodatkowe opóźnienia w produkcji i cierpliwość inwestorów do obietnic Elona, też z pewnością ma jakąś granicę.
Czy C/Z 100 to już mało?


@kamil-wasniewski: Nie chodzi o C/Z tylko o dynamikę wzrostów. Wyceniamy przecież przyszłość, a Tesla pokazuje że zyski rosną w gigantycznym tempie.

Ja osobiście nigdy nie wierzyłem w Tesle i jej akcje miałem miałem tylko na kilka tygodni, ale dynamika wzrostów narazie faworyzuje rosnącą wycene tej spółki. Suma sumarum nie chodzi o udział w rynku tylko o zyski, a Tesla się jako-tako dywersyfikuje czy to jako
@KochanekAdmina: Nie ma co się oszukiwać, ale Tesla była niekwestionowanym liderem na rynku aut elektrycznych, stąd też tak ogromne wztosty. Wraz z wzrostem konkurencji te wyniki mogą nie być już tak imponujące.
Zgadzam się, że wyceniamy przyszłość i jeżeli Tesla zaczęła by tracić pozycję lidera, a pojawienie się nowych modeli przełożone zostało kolejne lata, to perspektywy mogą już nie być tak atrakcyjne.
Rozumiem też, że Tesla działa też w sektorze energii,
Rozumiem też, że Tesla działa też w sektorze energii, ale to wciąż według mnie zbyt mało, aby usprawiedliwić tak wysoką cenę ich akcji.


@kamil-wasniewski: Warto tez patrzeć że Tesla ma ogromną marżę porównując do konkurencji więc zawsze może walczyć cenowo, ogólnie jej finanse wyglądają świetnie, rosnące zyski, malejący dług, wysokie ROI, na tle konkurencji finansowo wręcz dominuje pod względem wskaźników.

Czy Tesla będzie miała monopol? Raczej nie, raczej będzie znaczącym, ale