Wpis z mikrobloga

TW "Ryszard", jeden z najbliższych współpracowników Kaczyńskiego ma kolejną fuchę, ale podobno grymasi...

Kazimierz Kujda, figurujący w aktach SB jako TW "Ryszard", został od 1 marca zatrudniony przez minister klimatu Annę Moskwę jako ekspert. Były prezes spółki Srebrna podobno jednak narzeka, że Moskwa nie robi tego, co on jej rekomenduje.

https://www.wykop.pl/link/6644459/tw-ryszard-jeden-z-najblizszych-wspolpracownikow-kaczynskiego-ma-kolejna-fuche/

Z obozem PiS, a wcześniej Porozumieniem Centrum, Kujda związany jest od wielu lat. Należał do najbliższych współpracowników prezesa PiS - tak bliskim, że dwukrotnie - w latach 1995-98 i 2008-15 - był prezesem spółki Srebrna. Spółka ta jest majątkowym zapleczem PiS i pozwoliła przetrwać środowisku braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich lata w opozycji. Dziś prezesem Srebrnej jest Małgorzata Kujda, żona Kazimierza.

Jak wynika z dokumentów zgromadzonych w IPN, był on w latach 1979-87 tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie "Ryszard". Kujda potwierdził fakt nawiązania współpracy odręcznym zobowiązaniem. Zdaniem SB Kujda sumiennie wywiązywał się z zadań i donosił głównie na obcokrajowców.

Kujda początkowo zaprzeczał współpracy, ale potem stwierdził: "Wiem, że popełniłem błąd i bardzo pragnę, żeby został mi wybaczony. Ośmielam się przy tym twierdzić, że przez 25 lat pracowałem lojalnie dla Polski i obozu niepodległościowego, z którym czuję się ideowo związany. Wierzę, że ta okoliczność zostanie wzięta pod uwagę. Głęboko ubolewając, pragnę wyjaśnić okoliczności sprawy". Złożył też wniosek o autolustrację.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się proces autolustracji Kazimierza Kujdy. Jego zdaniem został on publicznie pomówiony o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL i w związku z tym chce oczyszczenia z tego zarzutu.

#polska #polityka #bekazpisu #bekazprawakow #bekazkatoli #neuropa
  • 4