Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (481)

Rosja
Zgromadzenie Ogólne ONZ głosowało za włączeniem Republiki Czeskiej do Rady Światowej Organizacji Praw Człowieka. Zajmie miejsce Rosji, która została usunięta z Rady w kwietniu tego roku. Republika Czeska zasiada w Radzie Praw Człowieka ONZ do 31 grudnia 2023 r. Rada Praw Człowieka ONZ jest organem ONZ obejmującym 47 państw, który promuje i chroni prawa człowieka na całym świecie oraz zajmuje się łamaniem tych praw.
Źródło

Ukraina
Niemcy popierają przyznanie Ukrainie pełnego członkostwa w Unii Europejskiej w przyszłości, po uzyskaniu przez Ukrainę statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE. Federalna minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała to na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą w Kijowie. „Nalegamy na pełne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Chcemy przeprowadzić dogłębną reformę w Unii Europejskiej, a to będzie również nauka po tej agresywnej wojnie” – powiedziała Baerbock.
Źródło

Ambasador Węgier na Ukrainie Istvan Ijdarto oświadczył, że jego kraj nie ma żadnych roszczeń terytorialnych do Ukrainy i nie wiedział wcześniej o rosyjskiej inwazji na pełną skalę. "Nie wiedzieliśmy o ataku. Skąd w ogóle mogliśmy o tym wiedzieć? Niestety, muszę to bardzo ostro potępić, ponieważ nie po raz pierwszy wysocy rangą urzędnicy ukraińscy próbują spekulować na temat intencji Węgier wobec Zakarpacia" - powiedział ambasador krytykując wypowiedź na ten temat sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksija Daniłowa.
Źródło

Ukraina została zmuszona do zawieszenia tranzytu gazu przez stacje Ługańsk od środy 11 maja na terytorium okupowanym przez Rosję, dostarczając jedną trzecią swojego gazu do Europy. Poinformował o tym operator systemu przesyłowego gazu Ukrainy. OGTSU poinformował, że wystąpiła siła wyższa, która uniemożliwia dalszy transport gazu przez stację pomiarową Sohraniwka i graniczną tłocznię Nowopskow. Tłocznia Nowopskow jest pierwszą z ukraińskich tłoczni GTS w obwodzie ługańskim, przez którą do Europy przesyłana jest prawie jedna trzecia gazu (do 32,6 mln m3 dziennie) z Rosji.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka powiedział, że ma broń, która pozwala mu uderzyć na terytorium Polski i krajów bałtyckich. Według niego, armia białoruska jest w stanie wyrządzić krajom NATO szkody nie do przyjęcia. Powiedział to na spotkaniu poświęconym zamówieniom obronnym. "Myślę, że jest to dobra broń dla armii. Pokazuje to, że nasza armia będzie w stanie walczyć i zadawać przeciwnikowi straty nie do przyjęcia. Tak to sobie zaplanowaliśmy. Jesteśmy realistami, rozumiemy, że nie będziemy w stanie pokonać NATO. Ale będziemy w stanie wyrządzić szkody, zwłaszcza na terytoriach, z których będziemy atakowani, mamy przecież całą tę broń" - powiedział. Według Łukaszenki, Białoruś dysponuje bronią, która pokryje całe terytorium Polski.
Źródło

Litwa
Strategia przygotowania obywateli do obywatelskiego oporu pomoże ludziom znaleźć swoje miejsce, jeśli będą musieli stawić opór wrogowi – mówi premier Ingrida Šimonytė. Według niej strategia o obronie totalnej omawiana w Sejmie jest „być może pierwszym systematycznym dokumentem, który najlepiej odpowiada idei, że ludzie muszą znaleźć swoje miejsce, jeśli zaistnieją okoliczności, w których muszą stawić opór wrogowi". Rząd przedłożył Sejmowi do rozpatrzenia projekt strategii szkolenia obywateli w zakresie oporu obywatelskiego, budowania odporności, woli obywatelskiej, wiedzy i umiejętności w czasie pokoju, a w przypadku okupacji opór obywatelski będzie jednym z podstawowych środków zapewnienia ciągłości państwowości.
Źródło

Łotwa
Lipawa (Liepāja) będzie Europejską Stolicą Kultury w 2027 roku. W finale Lipawa rywalizowała z Dyneburgiem (Daugavpils) i Valmierą. Zwycięzca został wybrany przez międzynarodowe jury. Według przedstawicieli miasta Lipawa, zaproponowana przez miasto koncepcja "(in)peace" jest szeroko zakrojonym, wielogatunkowym programem, w którym poruszane są ważne tematy i zagadnienia, istotne zarówno dla miasta Lipawa, jak i dla całej Europy. Każda z pięciu linii programowych - "Europejskie marzenie", "Miasto paradoksów", "Odkryj na nowo to, co lokalne!", "Umiarkowanie" i "Kreatywna teledetekcja" - ukazuje historię ściśle związaną z Lipawą i jej powiązaniami z Europą.
Źródło

Estonia
Estonia i Finlandia podpisały porozumienie o bezpieczeństwie dostaw gazu, zgodnie z którym sąsiednie kraje muszą sobie wzajemnie pomagać w przypadku zakłóceń w dostawach gazu ziemnego. Podpisana umowa określa warunki, na jakich sąsiedzi mogą zwracać się o pomoc i udzielać jej w przypadku przerw w dostawie gazu.O pomoc można się zwrócić, gdy dostawy gazu są niewystarczające do zaspokojenia zapotrzebowania odbiorców domowych i krytycznych rejonów ciepłowniczych.
Źródło

Polecam:
"Ucz się umierać" - tak miał powiedzieć car Mikołaj I, zwracając się na łożu śmierci do jednego ze swoich wnuków. Te słowa cara, który umierał w stanie rozpaczy z powodu ponoszonych klęsk w wojnie krymskiej, którą sam rozpoczął i w następstwie swojej błędnej oceny i podejmowanych decyzji, toczył z ówczesnymi mocarstwami Europy Zachodniej, pasują dość dobrze do oceny obecnego stanu Rosji, która znalazła się w podobnym miejscu obrotu koła historii. Komentarz na temat minionego tygodnia na naszym portalu.
Ucz się umierać

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #geopolityka #donbaswar