Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Mam ochotę sprawdzić w końcu Linuxa jako podstawowy system operacyjny. Jaką dystrybucję polecacie? To będzie moja pierwsza styczność z tym systemem. Wstępnie padł wybór na cynamona. Do niczego konkretnego nie będę używać komputera. Przeglądanie neta, zero gier, może jakiś arkusz kalkulacyjny do organizacji domowych budżetów, taki dejli komp, żeby sprawnie działał. Jakieś hinty? Nie chcę wirtualnej maszyny, chcę postawić ten system i się nim pobawić

#linux
  • 23
@Heniak: Ubuntu. Nie odczujesz żadnej różnicy w porównaniu z windowsem jeśli rzeczywiście chcesz używać tak jak w poście napisałeś. Arkusz kalkulacyjny nawet domyślnie się instaluje z systemem - Libre Office. Kilka kodeków (czy jak to sie nazywa) trzeba dograć żeby netflix śmigał i tyle. Ja używam już z dwa lata i nie widzę potrzeby wracania do Windowsa.
@Heniak: Możliwie najbardziej popularną - maksymalizuje to szanse, że wszystko będzie działać od strzała, bez większych bugów i ułatwia uzyskanie pomocy.

A którą? Wg mnie nie ma to wielkiego znaczenia tak długo, jak nie jesteś na etapie rozwoju pozwalającym różnicować korzyści wynikające z używania np. jednego menedżera pakietów zamiast innego, czy skryptów zamiast systemd.

Ranking i opisy popularnych dystrybucji masz na distrowatch.org.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@GOOF1: @danielek_czarodziej: @ImperiumCienia: właśnie stawiam obecnie na minta w wersji cinnamon. Podoba mi się to, że system jest od razu gotowy do użytkowania, zawiera libre office, gimpa, czy inne podstawowe programy. Graficznie przyjazny dla początkujących przesiadajacych się z windy. Trafia do mnie co pisze @krzaczor93. Zanim w pełni poznam możliwości, obsługę terminala itd trochę pewnie minie. Chciałbym środowisko, które na co dzień pozwala mi bezproblemowo korzystać z kompa,
@Heniak: Pewnie wszystkie dystrybucje podobne. Generalnie nie widzę potencjału do "pobawić się i pouczyć", bo te najpopularniejsze dystrybucje są już tak user friendly, że nie ma co tam robić. Ja używam tylko dlatego, że jestem edgy i nie lubie windowsa ¯\_(ツ)_/¯ . Jak ciekawostek szukasz to sprawdź "Tails" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Heniak: jebnij Ubuntu z osobną partycją na dane, jak znukujesz kiedyś to zawsze łatwiej się zmigrowac na coś innego gdy coś ci nie będzie pasować. Fedora też da radę.

A aby się nauczyć czystego linuksa bez zależności od środowiska graficznego to konsola i komenda man. Ułatwia życie częściej niż myślisz. Możesz też poczytać o gnutils bo część środowiska linuksowego to mikro aplikacje konsolowe które są na każdym distro niezależnie od ich
@Heniak:
ubuntu jest popularne, i każdy poleca na start
linux mint to zielone i według większości lepsze ubuntu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oba totalnie noob friendly. Używa tego mnóstwo osób (kiedyś widziałem że ubuntu to 70% dystrybucji), więc łatwo o pomoc jak czegoś nie umiesz. Gówniane serwisy jak robią artykuły o linuxie czasem zapominają że istnieje więcej distrybucji.

Fedora w mojej opinii jest cudowna. Stoi za tym
Mam ochotę sprawdzić w końcu Linuxa jako podstawowy system operacyjny. ... To będzie moja pierwsza styczność z tym systemem.


@Heniak: Samodzielna instalacja systemu wymaga pewnej przeważnie nieskomplikowanej wiedzy, to nie to samo, co reinstall Win z nośnika.