Wpis z mikrobloga

Czy tylko ja mam wrażenie że te holowane super NATOwskie haubice 155mm to w porównaniu do 60 letnich radzieckich GRADów to jest mało skuteczna i mało praktyczna zabawka? haubice trzeba holować, rozstawiać, 10 osób do obsługi,każdy pocisk ładować, potem składać i holować spowrotem a takim gradem sobie podjeżdża kacapek i #!$%@? 40 rakiet w kilka sekund i elo #wojna #wojsko #rosja
#ukraina
Pobierz
źródło: comment_16536665881dS7gBJ9oSRrq2Zc6u47Ur.jpg
  • 30
@ToNieOn: @kejmilek no właśnie to mnie też zastanawia bo widziałem kilka filmów jak stzrelają z m777 albo fh70 i po kazdym wystrzale mimo utwierdzenia ta haubica cała chodzi, przesuwa i podstawy sie wbijają w glebe więc bo każdym wystrzale tak naprawdę trzeba chyba od nowa celować? czy nie?
@szachmat1488: artyleria rakietowa i mała haubica to narzędzia do zupełnie różnych zadań. Jedno nie zastąpi drugiego. Haubice rozstawione szeroko w terenie, sprzężone z radarem, skomunikowane starlinkiem walną salwą w takiej synchronizacji, by pociski trafiły w cel jednocześnie, a potem szybko się zwinąć zanim rusek odpowie. Artyleria rakietowa ma wyczyścić ci cały kwartał budynków z piechoty i sprzętu.
@szachmat1488 Tylko po #!$%@? tych wszystkich rakietek masz w uj długie przeladowanie a taka haubica to pyk pyk pyk strzał co kilka sekund dopóki ci się amunicja nie skończy albo ladowniczy nie zmęczy. I można ją holować SUVem albo dowolną terenówką praktycznie wszędzie i bardzo szybko bo jest leciutka. No i celność elegancka ( ͡º ͜ʖ͡º)
@szachmat1488: myślę też że tych chaubic i amunicji do nich będzie lub już jest dużo więcej niż tych gradow. I finalnie w czasie taka haubica wystrzeli więcej pocisków bo tego grada po wystrzale i tak trzeba zawrócić i załadować gdzieś na tyłach. A haubice to łupią jednym ciągiem. Myślę że pewnie godzinami aż załoga się zmęczy.
strzał co kilka sekund, dopóki ci się amunicja nie skończy albo ladowniczy nie zmęczy


@Banicjusz: Ale przy takich haubicach to jest co najmniej 2 ładowniczych i ładowanie trwa dużo dłużej niż "kilka sekund", w najlepszym przypadku kilkanaście, przy dłuższym kilkadziesiąt.