Wpis z mikrobloga

Hej! Chciałbym zrobić sobie małą wiatę/daszek do suszenia drewna, w podstawie ok. 2,5x3,5 m, wysokość ok. 2m. Konstrukcja z krokwi/belek 7x13 cm.
Mam pytanie, czy na taką konstrukcję wystarczą takie kotwy wkręcane jako podstawa każdego słupa (ok.80 cm w ziemi) czy jednak trochę strach przed wiatrem i lać jakieś stopy/słupy fundamentowe?
Wiata będzie miala tylko dach (może z desek + papa), bez ścian

#budownictwo #budujzwykopem #drewno #las #majsterkowanie #remontujzwykopem #majsterkowanie
Pobierz
źródło: comment_1654522797CjwumYIgs3x9yyldMf268J.jpg
  • 18
@Mowi: W jakim, terenie? Bo jak w miare osłoniety to i bez tych kotew zrobisz wiate ( ludzie na cegłach pustakach mają słupki i wiaty latami stoją) sam mam taką 7x3 i stoi jakies 20 lat.
Jak nie w szczerym polu to spokojnie na takichj 80 cm wytrzyma
@ocotuchodzi: @Polanin: @Wuja66: generalnie od trzech stron będzie ona zasłonięta lasem i zabudowaniami. Tylko południowy wschód będzie odsłonięty (najczęściej u mnie wieje od południowego zachodu/zachodu).

Kurde, szukam takiego rozwiązania, które byłoby na jesień łatwo demontowalne - żeby nie zostawały betonowe stopy w ziemi na kolejne lata :/ zastanawiam się jeszcze nad zwiększeniem liczby tych kołków. Zamiast czterech, na rogach, może dam osiem (na rogach + po jednym w połowie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mowi: wg mnie wystarczy jeżeli jest to choć trochę osłonięte. Przed złożeniem się wiaty na bok mają chronić odpowiednio dobrane zastrzały. Przed wyrwaniem całości z ziemi nic cię nie uchroni bo jak będzie jakaś trąba powietrzna to jeżeli nie wyrwie kotew to oderwie dach :-)
@Mowi: Ja bym słupy na których stoi wiata, połączył mocnymi kątownikami z belkami leżącymi poziomo na ziemi. I te belki poziome skierowałbym w głąb altanki i przykryłbym je drewnem. Ciężar suszonego drewna utrzymalby tę alankę przed odfrunięciem.
jak można wbijać drewno w ziemie


@kolotego: Słupek wkopany w ziemię albo za pomocą takiego metalowego uchwytu, wyciągniesz ręcznie jak się mocno zaprzesz.
Kiedy słupek przymocujesz do poziomej belki przyciśniętej drewnem do suszenia, ma on wtedy obciążenie równe masie przyrzuconego drewna.
tak ale słupek leży na ziemi i gnije tak?


@kolotego: Słupek można osadzić na takie podporze metalowej jak OP pokazał, ale ona nie będzie trzymała słupka w ziemi. Można taką podporę zabetonować też w ziemi. Oraz dodatkowo (dla bezpieczeństwa) dociążyć słupek drewnem, które jest suszone pod wiatą.