Wpis z mikrobloga

1733 + 1 = 1734

Tytuł: O dwóch takich, co podzieliły Polskę
Autor: Antoni Dudek
Gatunek: historia
Ocena: 9/10
Wydawnictwo: Nowa konfederacja
Liczba stron: 199
Forma książki: książka
Profesor Antoni Dudek to zdecydowanie mój ulubiony ekspert od polityki, który jest obiektywny jak mało kto, więc mi się książkę czytało świetnie.

Początek to rozmowa w kontekście wojny w Ukrainie, gdzie profesor przedstawia swoje refleksje dotyczące tego jak wyglądają relacje Polski ze światem, jakie istotne działania i błędy były udziałem rządów PO i PiSu w ujęciu międzynarodowym, a także jak te relacje ukształtowały się wcześniej po '89 roku.

W drugiej części rozmowa dotyczy ukształtowania się duopolu politycznego PiS-PO. Co było tego przyczyną, jak zmieniała się debata polityczna w Polsce i jakie przemyślane i losowe zdarzenia sprawiły, że polityka to obecnie nadal Kaczyński i Tusk i jakie są szanse na to, że któryś z innych liderów dołączy do tej dwójki.

Dalej są reformy i omówienie dlaczego w Polsce nie robi się prawdziwych reform i jak kończyły się ich wcześniejsze próby, a także podaje przykłady sfer państwa, które funkcjonują bardzo źle, a mimo to żadnych reform nikt się nie podejmuje.

Oprócz tego jeszcze Profesor Dudek omawia sytuację mediów w Polsce, to jak zmieniała się ich upolitycznienie na przestrzeni lat. Oprócz trzech czołowych telewizji pojawia się też temat prasy, której rola znacznie spadła, a także jak wielką i coraz większą rolę odgrywa internet i jakie ma to wszystko konsekwencje dla polskiej polityki.

Na koniec trochę uwagi poświęca kościołowi i jego relacjom z politykami w ujęciu historycznym od międzywojnia do dzisiaj, gdy kościół i PiS we wzajemnej współpracy tylko tracą.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #pis #po #polska #historiabookmeter
s.....w - 1733 + 1 = 1734

Tytuł: O dwóch takich, co podzieliły Polskę
Autor: Anto...

źródło: comment_1655233501UQwKXtkLj6WlGmNoFNHhId.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 213

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Lepperiada (Marcin Kącik)
2\. W kraju czarnych koszul (Niebudek Stefan) - najnowsza recenzja usera konik_polanowy ★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
3\. Zmierzch
który jest obiektywny jak mało kto


@smierdakow: nie powiedziałbym, że jest wyjątkowo obiektywny, ale na pewno pochwalić się może wyjątkową erudycją w temacie dziejów najnowszych Polski i nie dawał się raczej wciągać w bieżącą partyjną nawalankę, co niestety jest bolączką wielu historyków XX wieku (Żaryn, Roszkowski, Machcewicz, Friszke). Osobiście bliskie mi są jego opinie