Wpis z mikrobloga

hej mirki z #budownictwo
Chciałbym poradzić się kogoś kto ma pojęcie o sztuce budowlanej i wytrzymałości stropu. Mianowicie mam mieszkanie z tarasem na stropie podpartym (taras jest sufitem mieszkania pode mną i opiera się o ściany nośne budynku) Zamówiłem sobie donice na wymiar, zwiozłem ziemie i zacząłem się zastanawiać czy to nie będzie za cięzkie. Donice będą ustawione tuż przy barierce czyli defacto przy ścianie nośnej a od kierownika budowy dostałem informacje, że obciążenie użytkowe to 250kg/m2. Teraz poprawcie mnie jeśli się mylę ale mam donice 60x60x60 która waży 30 kg. Do tej donicy wejdzie 150l ziemi i podkladu. Ziemia plus podkład ważą 55kg czyli wraz z donicą całość ma już 85kg. Kalkulując dopuszczalne obciążenie użytkowe dla tej donicy wychodzi 0,6m*0,6m = 0,36m2 co mając na uwadze wartość 250kg/m2 daje wartość maksymalną dla tej donicy 90kg/m2 obciążenia. Czyli teoretycznie jest ok bo zostaje 5kg ale do tego dojdą jeszcze rośliny pewnie jakies 10~15kg no i donice będą dodatkowo dociązone wodą podczas podlewania czy deszczu. Z tego robi się jakieś 100/120kg z dopuszczalnych 90kg i tak będzie na calej długości balkonu. Trochę się martwię, że
a) zawali mi się taras i wpadne do sąsiada
b) sąsiadowi popęka sufit

Dodatkowo to obciążenie użytkowe liczy się tak jak opisałem czy dla calej powierzchni balkonu i jeśli balkon ma np 20m2 i 250kg/m2 dopuszczalnego obciążenia to musiałbym postawić w sumie >5 ton żeby przekroczyć wytrzymałoś a postawienie 1 tony na 1 m2 nie będzie problemem?

Wiem, że troche późno wziąłem to pod uwagę ale może jest ktoś w stanie wypowiedzieć się czy moje obawy są uzasadnione?
  • 4
@profaza: przy ścianie przeniesie spokojnie dużo więcej niż obliczeniowe a na dodatek jest to średnie obciążenie, czyli jakbyś na każdy m2 stropu połozył tyle to nadal musi wytrzymać bez nadmiernego ugięcia nie mówiąc juz o zarwaniu
@profaza: Przy stosowanym obecnie czołowym montażu balustrad balkonowych prawdopodobnie położysz te donice w linii ściany nośnej. Zakładając minimalne zmienne obciążenie charakterystyczne dla balkonów wynoszące 250 kg/m2, to podczas obliczeń statycznych jest ono powiększane o wsp. bezpieczeństwa równy 1,4.

Dodatkowo to obciążenie użytkowe liczy się tak jak opisałem czy dla calej powierzchni balkonu i jeśli balkon ma np 20m2 i 250kg/m2 dopuszczalnego obciążenia to musiałbym postawić w sumie >5 ton żeby przekroczyć