Wpis z mikrobloga

#czujedobrzeczlowiek #homeassistant #automatykadomowa #smarthome

Wreszcie przerzuciłem mojego Home Assistenta na dedykowanego Della Wyse 3030.
Z doświadczenia (jak ktoś będzie chciał to zrobić) to najlepiej użyć Debiana Live aby użyć Etchera i wgrać HA bezpośrednio na dysk terminala. Ubuntu nie dał rady uruchomić Erchera niestety.
Wbudowany dysk 16GB jest ok, pojemność użyta na chwilę obecną to niecałe 4GB.
Zajętość procesora w granicach 0,1-3,5%.
RAM niecałe 10%.
Zużycie energii z wpiętym donglem Sonoff Zigbee to 5W. W trakcie instalacji i aktualizacji podskoczyło do 7W.
Ogólnie jestem przezadowolony :) Także jak ktoś jeszcze myśli nad dedykowaną maszyną do HA to jest to super opcja.
  • 14
@retardo: Dedykowany serwer do backupów i całej reszty już mam. Chodziło mi o oddzielenie HA od tego serwera. Lubię, kiedy maszyny mają swoje dedykowane zadania a nie cały bajzel na jednym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZippyTobi: Osobiście to chyba bym Proxmoxa zainstalował aby mieć też Pi-Hole'a ale nie wiem jak z użyciem prądu w tym wypadku. Bądź co bądź, miłego korzystania ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@nawri: Czytałem sporo wątków o problemamach proxmoxa po zaniku zasilania i dlatego zdecydowałem się na takie rozwiązanie. Po powrocie zasilania nie ma problemów w moim przypadku (przynajmniej w fazie testów nie było) i wszystko wstawało elegancko.
@ZippyTobi to ciekawe, zainteresowałeś mnie tym tematem, muszę poczytać bo sam mam dwie instancje proxmox. Kilka zaników miałem bez żadnych problemów. Masz na myśli problemy z uruchomieniem kontenera/wirtuali czy samego proxmoxa?
@nawri: Przeczytałem kilka wątków (szukałem hasła -proxmox power loss-) i tam dowiedziałem się, że są różne przypadłości z Proxmox głównie z próbą uruchomienia samego proxmoxa rzadziej wirtualki po utracie zasilania. Doszedłem do wniosku, że mniej czasu i wysiłku będzie mnie kosztowało ewentualne postawienie HA od nowa i wrzucenie backupu niż postawienie proxmoxa, wirtualki i przywrócenie backupu. Dodatkowo na wydzielonym sprzęcie nie ma sensu stawiać wirtualki imho.
@ZippyTobi: z ciekawości czy ten Wyse 3030 ma jakieś profity w porównaniu do Rpi4? (poza tym że można go kupić ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
Zastanawiam się bo chciałbym zwolnić swoje rpi4 na retrokonsolkę no ale niestety nie wiem na co.
@HachiRoku: Profity to jak napisałeś - jest dostępny ( ͡° ͜ʖ ͡°) to raz, dwa już ma gotową obudowę (σ ͜ʖσ) , ma już porządne chłodzenie, i imho łatwiej to poskładać do kupy. No i zużycie energii też jest nikłe. Dodatkowo jak już koledzy wyżej pisali zawsze można postawić wirtualki i robić z nim więcej.
@HachiRoku: Wydajność jest wystarczająca. Nie uświadczyłem czkawek, zwiech albo innych tego typu rzeczy. Z dyskiem są dwie opcje - jedna to szukać dysku pod mSATA ale w rozmiarze mini co graniczy z cudem jeśli chodzi o normalne pojemności albo zastosować przejściówkę i podłączyć dowolny SSD. Póki co wbudowane 16GB jest wystarczające. Widziałem też modele z 32GB o jakieś 50% droższe.