Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego gwałt/molestowanie/inne złe rzeczy tak bardzo niszczą życie ofiarom?
Jest np. szesnastoletnia dziewczyna, wraca do domu nocą. Zostaje napadnięta i zgwałcona. Gwałt trwał ile? 10? 20 minut? A ona może już do końca życia cierpieć z tego powodu (nawet mając pomoc psychoterapii).
Dlaczego nasze mózgi tak to rozpamiętują i niszczą nam resztę życia? Ma to jakieś zastosowanie ewolucyjne?
#psychologia #gwalt #pytanie #pytaniedoeksperta #biologia #nauka
  • 6
Dlaczego nasze mózgi tak to rozpamiętują i niszczą nam resztę życia? Ma to jakieś zastosowanie ewolucyjne?

@jazmojegopokoju:
Pragnę zaznaczym, że jestem domowym psychologiem i moje teorie biorę z dupy.
Myślę, że może jednostki, które lepiej zapamiętywały negatywne rzeczy (to że je brzuch bolał po zjedzeniu rośliny x, albo to że w wiosce obok gwałcą), które im się stały, były bardziej świadome potencjalnych zagrożeń i w przyszłości lepiej unikały tych rzeczy i
@jazmojegopokoju: Gorzej jak trafia na #!$%@? psycho-loga/loszkę i w jeszcze większy dół ją wciska, czy nawet wystarczy, że oleje temat.
Mnie się wydaje, że gro przypadków to nieadekwatna pomoc po fakcie (powinna być rodziny, lub speca, który częściowo tę rodzinę zastąpi) i brak zapewnienia poczucia pełnego bezpieczeństwa. Stygmatyzacja (niestety była i będzie często, że to wina ofiary) lub brak możliwości pełnego otwarcia emocjonalnego da efekt w przeżywaniu do końca życia.
Czyli
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jazmojegopokoju: nie szukałem jakichś teorii, ale jednak stygmatyzacja ofiar gwałtów była od zarania dziejów. Gwałty są powszechne w trakcie różnych wojen. Jeśli walczyły dwa plemiona i dochodziło do takich czynów, to raz że społeczność odtrąca obce geny wroga. Dwa, to jest atak na podwaliny pokonanego i słabszego plemienia, które wyginie. Taka społeczność gdzie masz ofiary, dzieci gwałtu, tam są zaburzone relacje. Zaburza się podwaliny tej społeczności i jest ona słabsza.
@jazmojegopokoju: ja bym obstawiał ewolucyjne dostosowanie. Mózg zapamiętuje szczególnie dobrze rzecz, które Ci zagrażają. Potem je jeszcze przypomina, żebyś na pewno nie zapomniał i na pewno nie zrobił tego drugi raz.