Wpis z mikrobloga

Ukraińcy wycofują się z Siewierodoniecka. Rosjanie wchodzą do Lisiczańska i przygotowują się do zamknięcia kotła.

Przełamanie frontu przez Rosjan na południe od Lisiczańska (zdobycie Hirśkiego, Zołotego i wzgórz Loskutiwki), wymusiło na ukraińskim dowództwie kilka ciężkich decyzji. Jak poinformował wczoraj gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj, oddziały ukraińskie które nadal pozostają w Siewierodoniecku otrzymały rozkaz odwrotu z miasta.

Wszystkie mosty łączące Siewierodonick z Lisiczańskiem są już jednak zniszczone. Dlatego wczoraj, pod osłoną nocy, Ukraińcy przeprawiali się przez Doniec przy pomocy małych łódek. Pojawiły się informacje, że Ukraińcy rozstawili także most pontonowy, ale – z uwagi na intensywny ostrzał rosyjskiej artylerii – jest to bardzo mało prawdopodobne.

Nie wiadomo ilu ukraińskich żołnierzy znajduje się jeszcze na terenie Siewierodoniecka. Ewakuacja z miasta prawdopodobnie potrwa jednak kilka dni. Ciężki sprzęt (jeśli jeszcze jakiś tam został), będzie musiał zostać porzucony. Nie ma fizycznej możliwości jego ewakuacji.

Gubernator Hajdaj stwierdził, że ukraińskie wojska wycofają się na „lepsze pozycje”. Nie wiadomo jednak czy Ukraińcy będą teraz starali się bronić Lisiczańska czy może wycofają się bardziej na zachód – w kierunku linii Siewiersk-Bachmut.

Obrona Lisiczańska w obecnych warunkach jest bardzo utrudniona. Wcześniej Ukraińcy twierdzili, że ich pozycje w mieście są stosunkowo bezpieczne, a okoliczne wzgórza – na których rozmieścili stanowiska artyleryjskie i obserwatorów – sprawiały, że mieli dobry widok na ruchy Rosjan – zwłaszcza na to co działo się w Siewierodoniecku.

22 czerwca Rosjanie jednak zajęli wzgórza Loskutiwki, położone na południe od Lisiczańska. Wzgórza górują nad Lisiczańskiem i stanowią bardzo dobrą pozycję wyjściową do ataku na południową część miasta. Pierwsze rosyjskie oddziały już ok. 23 czerwca dotarły do Białej Góry (ok. 1,5 km od Lisiczańska). Dzisiaj natomiast Rosjanie mieli pojawić się na południowych przedmieściach miasta.

Jednocześnie Rosjanie prowadzą natarcie na rafinerię lisiczańską. Wczoraj prawdopodobne zajęli Wowczojariwkę, oddaloną ok. 2,5 km od rafinerii. Jeśli rafineria zostanie zajęta przez Rosjan to ostatnia główna droga prowadząca do Lisiczańska zostanie zablokowana.

Jednocześnie na pro-rosyjskich kanałach pojawiły się informacje na temat przygotowywania kolejnej przeprawy przez Doniec – najprawdopodobniej między Biłohoriwką (tak, tą słynną Biłohoriwką) a Siewierskiem. Rosjanom zależy na tym, aby jak najszybciej domknąć okrążenie Lisiczańska i zamknąć jak największą liczbę Ukraińców w kotle.

Komentarz: Sytuacja pod Lisiczańskiem jest ciężka. W obecnej sytuacji Ukraińcy nie będą w stanie utrzymać Lisiczańska. Jeśli Rosjanie zajmą rafinerię, to główne drogi prowadzące do miasta zostaną zablokowane i będzie można już mówić o okrążeniu.

Moim zdaniem Ukraińcy zdają sobie dobrze z tego sprawę i już teraz rozpoczęli ewakuację sił nie tylko z Siewierodoniecka, ale także z Lisiczańska. Ewakuacja jest trudna, bo wszystko to odbywa się pod okiem rosyjskich dronów i artylerii. Dodatkowo Rosjanie są już prawdopodobnie na południowych przedmieściach Lisiczańska (nieopodal Białej Góry), co dodatkowo utrudnia całą operację.

Ciężko powiedzieć, czy Ukraińcy wycofują się w sposób zorganizowany. Dotychczasowe informacje z Hirśkiego i Zołotego, które Rosjanie zajęli kilka dni temu wskazują, że w tych miasteczkach odwrót był dość zorganizowany – Rosjanie twierdzą, że do ich niewoli dostało się tam 2.000 Ukraińców, jednak nagrania sugerują że było to 100-200 żołnierzy. Trzeba jednak pamiętać, że cały czas pojawiają się nowe nagrania i zdjęcia z Hirśkiego i Zołotego. Ponadto ciężko na podstawie tych 2 miejscowości wyciągać wnioski dotyczące całego sektora Siewierodonieck-Lisiczańsk. Dodatkowo czym innym jest ewakuacja ludzi a czym innym ewakuacja ciężkiego sprzętu. Jeśli w Siewierodoniecku i Lisiczańsku (zwłaszcza w Lisiczańsku) jest jakiś cenny sprzęt (artyleria, czołgi itd.), to już raczej nie uda się tego wycofać.

Także – póki co – wygląda to na w miarę zorganizowany odwrót Ukraińców, ale z ostateczną oceną trzeba poczekać.

Kluczowe będzie kilka kolejnych dni. Jeśli Ukraińcom uda się utrzymać chociaż przez jeszcze kilka dni rafinerię lisiczańską, to załogi z Siewierodoniecka i Lisiczańska dostaną dodatkowy czas na ewakuację. Jeśli jednak rafineria dostanie się szybko w ręce Rosjan, to szykuje się spory kocioł.

Poniżej mapa od Rybara (pro-rosyjski, ale przy robieniu map obiektywny). Na pomarańczowo zaznaczyłem główną drogę prowadzącą do Lisiczańska, niebieskim okręgiem zaznaczyłem rafinerię lisiczańską, a niebieskim X wzgórza Loskutiwki.

Poboczna uwaga - między Biłohoriwką a Siewierskiem jest jeszcze jedna droga, której nie widać na mapie. Prowadzi ona jednak wzdłuż rzeki Doniec. Na drugim brzegu siedzą Rosjanie i od 2 miesięcy ostrzeliwują tę drogę jak tylko coś na niej się pojawi. Także możliwość jej wykorzystania przy ewakuacji Lisiczańska jest bardzo ograniczona.

______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- #lagunacontent

Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu-FB i Twittera.
_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
JanLaguna - Ukraińcy wycofują się z Siewierodoniecka. Rosjanie wchodzą do Lisiczańska...

źródło: comment_1656166701nobWuko6rWlzylqBt5NG4u.jpg

Pobierz
  • 90
@JanLaguna: Oni przypadkiem nie wycofują się z tego kotła, o ile można to nazwać kotłem, tyle, że od miesięcy?

Kocioł to nagłe okrążenie z prawie zaskoczenia, tutaj mamy obecnie front pierwszej wojny światowej. Ten kocioł trwa dłużej, niż szwaby przejęły całą Polskę w 39.

Dziwnym by było też pchać sprzęt w ten kocioł, bo to miejsce do stracenia taktycznie od samego początku.
@JanLaguna: super podsumowanie - ja dodam jeszcze, że nie ma zbyt wielu wideo z jeńcami, jeśli są to wyglądają na takich co wiedzieli co ich czeka - opowiadają dyrdymały, mówią po rosyjsku, współpracują więc to wycofanie było dość dobrze zorganizowane. myślę, że w rafinerii będą się toczyć krwawe walki aż ją zgruzują i nie da się tam bronić - to jest piękne bo kacapy uzyskują tylko wyjałowione, wyludnione tereny. potencjał dla
@JanLaguna:
Przelamanie frontu to jest wtedy kiedy sie przez wylom wdzieraja wglab terytorium rozpedzone szpice pancerno-zmechanizowane. To co jest teraz pod Sewerodonieckiem to ograniczone sukcesy na szczeblu taktycznym (jeszcze nie operacyjnym). Sukcesy okupione poteznymi, bezpowrotnymi stratami w sprzecie oraz w ludziach. Sukcesy ktore "grindowano" od dwóch miesiecy? Trzech?
@JanLaguna: Wielki sukces Armii Rosji, dotarli na przedmieścia miasta w marcu, w kwietniu rozpoczęli ofensywę a w lipcu osiągną swoje cele po rzuceniu dosłownie wszystkiego co mieli. Ciekawe co będzie dalej po bitwie o Sewierodonieck i Lisiczańsk dla Rosjan, co jak co ale muszą już być przeżuci żeby kontynuować natarcie dalej. Ukraińcy mają kolejne miasta do obrony, nie mówiąc już że cała okolica Kramatorska to jeden wielki urban sprawl.
@Lukardio: kraje które wymieniłeś de facto nie zakładają (na taką skalę) użycia czegoś takiego - lotnictwo/balistyka gruzuje PLOT, potem wchodzi panowanie w powietrzu, artyleria i dopiero zmech, UKR nie ma tych komponentów poza tym skala tego jest większa niż się spodziewano (łącznie z dawaniem dupy przez ruskich) więc nie ma się co dziwić, że nie ma tego tyle ile trzeba
@rebel101:
Spoko luz, srodki ogniowe armii fr sa jak wiadomo niewyczerpywalne. Manpower "strielecki" wytracony pod Sewerodonieckiem DO ZERA tez nie stanowi zadnego problemu. Brak sukcesow w rekrutacji najemnikow na Kaukazie sie bezproblemowo nadrobi w Tadzykistanie i Uzbekistanie. Trzeba tylko hajs podniesc bo aktualnie za 50USD dniowki, nawet tam, w krajach gdzie PKB na leb to mniej jak 1000USD/rok nikogo proponowany kontrakt nie kreci. Ostatni zaciag pojechal w kwietniu, od tamtego czasu
Oni przypadkiem nie wycofują się z tego kotła, o ile można to nazwać kotłem, tyle, że od miesięcy?


@kupkesobieciagne: Ja tego nie nazywam kotłem. Jak dla mnie to będzie kocioł jak zajmą rafinerię. Ukraińcy nie prowadzą odwrotu od kilku miesięcy. Cześć sił i sprzętu została wycofana już wcześniej, ale generalnie to ciężko powiedzieć czy to była rotacja czy odwrót. Jak np. Rosjanie podeszli pod Sołedar i Bachmut to Ukraińcy rzucili duże
@JanLaguna: Wydaje mi się, ze co najmniej do Siwierskiego będą ze strony Ukraińców jedynie "uporczywe działania opóźniające" - oni ten teren traktują raczej jako obszar "strefy zgniotu" niż coś, co faktycznie chcą maksymalnie obronić na tym etapie.

Wydaje mi się, że w skali strategicznej naczelne dowództwo ukraińskie stawia na działania w rejonie Chersonia i Charkowa.
przełamanie frontu to przedarcia się przez obronę przeciwnika i szybkie wykorzystanie luki powstałej we froncie. I to właśnie teraz nastąpiło


@JanLaguna:
Cos przegapilem? Mowisz o calkiem sporej operacji.

O czyms takim jak przelamanie frontu na szczeblu taktycznym jeszcze nie slyszalem.

Znasz dokładne straty Rosjan? Ja nie. Tak samo jak nie znamy dokładnych strat Ukraińców. Poza tym zauważ, że nastąpiła zmiana taktyki (i to już w połowie kwietnia) - grindowanie terenu artylerią
Bardziej niż stratami Rosjan w ludziach i sprzęcie powinniśmy zastanawiać się imho nad ich zapasami amunicji i artylerii.


@JanLaguna

Za pozno na edit.

A to niby dlaczego? Jak Ty chcesz sie bic o kolejna linie osrodkow miejskich? Jak ty chcesz wojowac po lasach i krzakach z ukrainskim rozpoznaniem i piechota? Artylerie tez KTOS musi naprowadzac, wystawiajac sie na kontakt z Ukrainska piechota.

Wytlumacz mi prosze jak BEZ manpowera w kompaniach strzeleckich, bo
@Makak87: wiem, że to nie do mnie kierowane ale odpowiem Ci - głupimi orkami za których rodzice chcą dostać pieniądze (albo olej i kaszę). normalne kraje gdzie para ma dzieci i traktuje je poniekąd jako inwestycję - w kacapii gdzie nie masz przyszłości, wszystko będzie szło tylko gorzej dzieci są wypadkową braku gumy lub seksu po pijaku. co potem zrobisz z nowonarodzonym, niezabortowanym troglodytą z FAS? wyślesz do potężnej armii wielkiej
Koniec manpowera "strzeleckiego" u ruskich

Manpower "strielecki" wytracony pod Sewerodonieckiem DO ZERA tez nie stanowi zadnego problemu.


@Makak87: Zamiast się napinać, to podaj na to dowody. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Hipoteza, że Rosjanie nie mają manpowera to poważna sprawa. Warto byłoby to w jakikolwiek sposób uzasadnić.

PELNA KONCENTRACJA SIL I SRODKOW pod Sewerodonieckiem. Poslano wszystko co bylo. Od polowy kwietnia. Ile to wychodzi kilometrow?


@Makak87: przecież
Zamiast się napinać, to podaj na to dowody. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Hipoteza, że Rosjanie nie mają manpowera to poważna sprawa. Warto byłoby to w jakikolwiek sposób uzasadnić.


@JanLaguna:

Dowodem jest przebieg walk. Brakuje zmotywowanej i wyszkolonej PIECHOTY zeby posledni osrodek miejski po prostu wziac po bitwie. Brakuje zmotywowanej i wszyszkolonej PIECHOTY zeby sie pod Charkowem po lasach i krzakach z ukrainskimi terytorialsami gonic. Brakuj zmotywowanej i