Wpis z mikrobloga

Po inwazji na Ukrainę, rozliczenie z rosyjskich wpływów w Austrii
VIENNA - "Polizei!" krzyczeli funkcjonariusze, którzy szturmowali mieszkanie na trzecim piętrze w stolicy Austrii, starając się przechwycić postawnego mężczyznę stojącego w pobliżu kącika kuchennego. Podejrzany - wieloletni funkcjonariusz austriackich służb bezpieczeństwa - rzucił się w kierunku telefonu komórkowego i próbował go przełamać na dwie części, według doniesień austriackiej policji.
Dane z telefonu z zeszłorocznego nalotu, wraz z laptopem, pamięciami USB i ogromem dokumentów, okazują się teraz kluczowe dla gorącej sprawy, która nabrała nowego tempa po inwazji rosji na Ukrainę, i podsyca pytania o zakres, w jakim wpływy Moskwy przeniknęły do tego europejskiego kraju.

Egisto Ott kierował tajnymi agentami austriackiej służby bezpieczeństwa, a także służył w Turcji i we Włoszech jako oficer wywiadu jest podejrzany o sprzedawanie rosji tajemnic państwowych, a także dostarczanie informacji na temat rzekomych wrogów Kremla na Zachodzie, twierdzą europejscy urzędnicy bezpieczeństwa i austriackie dokumenty śledcze.

Urzędnicy bezpieczeństwa twierdzą, że wciąż rozwijająca się sprawa Otta jest jednym z wielu wewnętrznych problemów, które przyczyniły się do ubiegłorocznego rozwiązania austriackiej agencji wywiadu krajowego - BVT - i doprowadziły inne europejskie agencje do ograniczenia swoich powiązań z Wiedniem lub odcięcia go od wymiany informacji wywiadowczych w niektórych sprawach dotyczących rosji.

60-letni Ott stał się symbolem głębokiej penetracji rosji w Austrii należącej do Unii Europejskiej w polityce i przemyśle, a także w sferze wywiadowczej. rosyjska inwazja na Ukrainę przyspieszyła rozpoznanie zagrożeń dla krajów, które znalazły się pod wpływem Moskwy. W trakcie zamkniętych przesłuchań austriaccy ustawodawcy badają rosyjską ingerencję w służby wywiadowcze oraz kontrakty, jakie częściowo państwowy gigant gazowy OMV miał z rosją. Ustawodawcy badają również powiązania biznesowe, jakie wysokie austriackie osobistości i partie polityczne miały z Kremlem i rosyjskimi firmami państwowymi.

"Rosyjskie wpływy w Austrii muszą zostać dokładnie zbadane" - powiedziała opozycyjna posłanka Stephanie Krisper. "Przez wiele lat powiązania z Moskwą przenikały nasz system polityczny. Teraz gospodarcza i polityczna zależność od Rosji stała się wreszcie widoczna dla wszystkich jako zagrożenie dla bezpieczeństwa."

Ten artykuł jest oparty na setkach stron dokumentów uzyskanych albo przejrzanych przez The Washington Post, a także na wywiadach z ponad 12 obecnymi i byłymi zachodnimi urzędnikami i innymi osobami zaznajomionymi ze sprawą Otta i sprawami pokrewnymi. Osoby te wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby dyskutować o trwającym śledztwie. Prawnik Otta przyjął prośbę The Post o wywiad z jego klientem, ale potem przestał odpowiadać.

Europejscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa i dokumenty śledcze sugerują, że Ott tworzył plan z innymi oficerami austriackiego wywiadu, aby zreorganizować służby bezpieczeństwa jako nowy departament w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W tym czasie ministerstwo spraw zagranicznych było kierowane przez Karin Kneissl, dyplomatkę i akademiczkę wprowadzoną do rządu przez skrajnie prawicową Partię Wolności. Partia Wolności, będąca partnerem koalicji rządowej w latach 2017-2019, nawiązała szczególnie ciepłe więzi z Kremlem, wysyłając swoich członków w 2017 roku w oficjalną podróż na przyłączony do rosji Krym. rosja zajęła ukraińskie terytorium w 2014 roku w ruchu, który Stany Zjednoczone i Unia Europejska odmówiły uznania, zamiast tego nakładając sankcje gospodarcze na Rosję.

Ślub Kneissl w 2018 roku w austriackim kraju winiarskim stał się najbardziej widocznym symbolem objęcia rosji przez elity polityczne. Na liście gości znalazło się wielu przedstawicieli austriackiej polityki, w tym były kanclerz Sebastian Kurz. Głównym gościem był jednak prezydent rosji władimir putin. Podczas uroczystości Kneissl tańczyła z putinem w walca i została sfotografowana, gdy ten kłaniała się rosyjskiemu przywódcy, a on całował ją w rękę.

W dokumentach śledczych nie ma informacji, że Kneissl była świadoma planu reorganizacji, który nie został zrealizowany. W wiadomościach tekstowych WhatsApp do reportera Washington Post, Kneissl powiedziała, że "nie udziela wywiadów" i wyemigrowała z Austrii z powodu "gróźb śmierci". Powiedziała, że nie miała żadnej wiedzy o planie i "nigdy nie słyszała o panu Ott".

Zatrzymany na trzy tygodnie w zeszłym roku, Ott został zwolniony i zawieszony w pracy do czasu dalszego śledztwa. Publicznie zaprzeczył wszystkim zarzutom, twierdząc, że jest to spisek przeciwko niemu za to, że był sygnalistą, który potępiał nadużycia departamentu i prośby od "przyjaznych" zagranicznych agencji wywiadowczych, które według niego były "nielegalne". Zakwestionował oficjalną relację z nalotu na jego wiedeńskie mieszkanie, twierdząc, że funkcjonariusze nie przedstawili się jako policja i że początkowo stawiał opór, ponieważ pomylił ich z rabusiami. W tym roku sąd przychylił się do jego zarzutu, że podczas aresztowania użyto nadmiernej siły.

"Oskarżają mnie o przekazanie rosji tajemnic państwowych, ale tego nie zrobiłem" - powiedział Ott austriackiej stronie internetowej ZackZack. Dodał, że "naoglądali się za dużo telewizji".

Zbyt wiele zaufania wobec Rosji

Jeśli niektóre narody w Europie - zwłaszcza Polska i kraje bałtyckie - postrzegały rosję pod rządami putina jako strategiczne zagrożenie, to Austria należała do tych, które widziały w Moskwie złotą szansę.

Austria, podzielona po II wojnie światowej na sektory okupowane przez Sowietów, Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów, w połowie lat 50. ubiegłego wieku była krajem oficjalnie "neutralnym". Ta neutralność - w tym kodeksy prawne, które uznawały szpiegostwo za przestępstwo tylko wtedy, gdy było ono skierowane przeciwko Austrii - sprawiła, że piękna stolica stała się siedliskiem szpiegów.

W latach 2000. wzrost znaczenia silnego przywódcy - putina - na Kremlu był postrzegany w Austrii w kategoriach pragmatycznych. rosja znajduje się w czołówce inwestorów zagranicznych tego kraju. Na koniec 2021 roku rosyjskie firmy posiadały w tym kraju aktywa o wartości 25,5 mld dolarów, w tym główny hub dla ważnego dla Moskwy eksportu gazu ziemnego do Europy. Austria stała się głównym inwestorem w gazociąg Nord Stream 2, który podwoiłby przepływ rosyjskiego gazu ziemnego do Europy, ale Nord Stream 2 został zarzucony po inwazji Rosji na Ukrainę, pomimo początkowego austriackiego oporu wobec rezygnacji z projektu.

Między najwyższymi szczeblami austriackiego rządu a wielkimi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi otworzyły się drzwi obrotowe. Dwa lata po opuszczeniu rządu Kneissl objęła na przykład wysoko opłacane stanowisko w zarządzie rosyjskiego państwowego giganta energetycznego Rosnieft. Dodatkowo pisała felietony dla RT, kremlowskiej propagandy.

Były kanclerz Austrii Christian Kern zasiadał w zarządzie rosyjskich kolei. Wolfgang Schüssel, inny były kanclerz Austrii, był w zarządzie Lukoilu, innego rosyjskiego giganta energetycznego.

Kern i Schüssel zrezygnowali ze swoich stanowisk po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Kneissl zrezygnowała ze stanowiska w Rosniefti w maju.

Niektóre z największych austriackich firm również głęboko związały się z rosją, zwłaszcza w jej sektorze energetycznym. W 2015 roku OMV, austriacka firma energetyczna należąca częściowo do rządu i obecnie druga co do wielkości firma w kraju, zatrudniła nowego dyrektora naczelnego, Rainera Seele, obywatela Niemiec. Na poprzednim stanowisku, w Wintershall Holding, niemieckim producencie ropy naftowej i gazu ziemnego, Seele współpracował z Gazpromem, rosyjskim gigantem gazu ziemnego i był zdecydowanym zwolennikiem gazociągu Nord Stream.

W czerwcu rada nadzorcza OMV ogłosiła wewnętrzne dochodzenie w sprawie kadencji Seelego, a w szczególności w sprawie kontraktów, które sprawiły, że Austria stała się coraz bardziej zależna od rosyjskiego gazu ziemnego, a także umowy sponsorskiej o wartości 20 mln dolarów z Zenitem St. Petersburg - klubem piłkarskim, o którym mówi się, że jest ulubionym klubem putina. Seele, który ustąpił z OMV w zeszłym roku, zaprzeczył, jakoby popełnił jakiekolwiek wykroczenia.

15 czerwca - mniej niż dwa tygodnie po ogłoszeniu dochodzenia - Gazprom poinformował spółkę, że ilość gazu dostarczanego do Austrii zostanie zmniejszona.

"Patrząc wstecz, musimy stwierdzić, że inwestycje dokonane w rosji po 2015 roku opierały się na zbyt dużym zaufaniu do rosji i roli rosji w społeczności międzynarodowej" - powiedział akcjonariuszom w czerwcu Mark Garrett, przewodniczący rady nadzorczej OMV.

W obliczu podejrzeń

Od 2017 do 2021 roku Ott rzekomo współpracował z byłym wysokim urzędnikiem austriackiego wywiadu, Martinem Weissem, a także Janem Marsalkiem, 42, austriackim biznesmenem poszukiwanym w Niemczech i prawdopodobnie ukrywającym się w rosji, według urzędników bezpieczeństwa i dokumentów śledczych.

Weiss przyznał się do przekazywania próśb o wyszukiwanie informacji o pochodzeniu, w tym danych osobowych, na temat nazwisk, które miał przedstawić Ottowi w imieniu Marsalka. Wnioski zawierały do 25 nazwisk na raz. Przed ucieczką Marsalek pełnił funkcję dyrektora operacyjnego Wirecard, tajemniczej firmy zajmującej się przetwarzaniem danych finansowych. W 2019 roku historie w Financial Times udokumentowały oszustwa i fikcyjne rezerwy w firmie, która została uznana za niewypłacalną w 2020 roku.

Niemieccy urzędnicy badają możliwe powiązania Marsalka z rosyjskim wywiadem, w tym kwestię, czy Wirecard mógł być wykorzystywany do rosyjskich operacji prania pieniędzy lub czy jego lista klientów - która obejmowała osoby, które używały poufnej usługi do płacenia za pornografię, według europejskich urzędników ds. Bezpieczeństwa - może okazać się przydatna dla Moskwy.

Europejski urzędnik ds. bezpieczeństwa powiedział, że Marsalek - który zniknął po odbyciu prywatnego lotu z Austrii na Białoruś w czerwcu 2020 roku - przez pewien czas mieszkał w moskiewskim kompleksie apartamentów kontrolowanym przez jedną z rosyjskich agencji wywiadowczych. Ten urzędnik powiedział również, że Marsalek otrzymał nową rosyjską tożsamość.

Prawnicy Weissa i Marsalka nie odpowiedzieli na prośby o udzielenie wywiadu.

Funkcjonariusze bezpieczeństwa powiedzieli, że Ott był podejrzany od lat przed jego ubiegłorocznym aresztowaniem, ale austriackie władze nigdy nie były w stanie wnieść oskarżenia. Już 22 listopada 2017 roku został zatrzymany przez policję na międzynarodowym lotnisku w Wiedniu, gdy przybył na pokład samolotu do Amsterdamu. Austriaccy urzędnicy zostali 10 miesięcy wcześniej ostrzeżeni przez CIA, że Ott jest podejrzany o sprzedaż informacji rosjanom. Amerykanie odnowili swoje ostrzeżenie w listopadzie tego roku i zagrozili wycofaniem się z konferencji bezpieczeństwa w Holandii, jeśli Ott zostanie dopuszczony do udziału w niej.

O amerykańskich ostrzeżeniach jako pierwsza poinformowała austriacka Die Presse. CIA odmówiła komentarza.

Ultimatum CIA skłoniło Austriaków do uzyskania nakazu przeszukania domu Otta o powierzchni 3.200 stóp kwadratowych, położonego na szmaragdowych wzgórzach austriackiego południa, z powodu "podejrzenia o ujawnienie tajemnicy państwowej".

Przeszukanie nie doprowadziło jednak do odkrycia kluczowych dowodów, jak twierdzą austriaccy urzędnicy. Agencja wywiadowcza chciała go jednak zawiesić w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie, ale sąd administracyjny dla urzędników zablokował tę decyzję. Austriackie władze przeniosły Otta do pracy w akademii policyjnej, gdzie miał nie mieć już dostępu do baz danych zachodniego wywiadu.

Urzędnicy są jednak przekonani, że Ott wykorzystał swoje nowe stanowisko do zdobycia sieci kontaktów wywiadowczych w Austrii i poza nią. Mówiąc kolegom z innych agencji, że prowadzi oficjalną działalność w ramach swojej nowej pracy, Ott zażądał setek nielegalnych wyszukiwań w bezpiecznych bazach danych w celu uzyskania informacji o ludziach na całym kontynencie, jak wynika z dokumentów śledczych.

W jednym przypadku, według europejskich urzędników, Ott rzekomo szukał informacji od brytyjskiego wywiadu, które mogły być wykorzystane do ustalenia, czy kobieta wcześniej oskarżona o bycie rosyjskim szpiegiem była nadal na celowniku zachodnich służb bezpieczeństwa.

Wśród zapytań, które się wyróżniały, było to, które rzekomo przeprowadził w grudniu 2020 roku w stosunku do Christo Grozeva, dyrektora wykonawczego organizacji śledczej Bellingcat, jak wynika z dokumentów. Raporty tej organizacji ujawniły prawdziwą tożsamość Vadima Krasikova, rosyjskiego obywatela, który został skazany w zeszłym roku za zastrzelenie czeczeńskiego opozycjonisty w Berlinie w 2019 roku, po tym jak Krasikov wjechał do Niemiec na fałszywym paszporcie. Niemieckie władze powiedziały, że Krasikov działał w imieniu rosyjskiej agencji bezpieczeństwa państwowego, FSB.

Zapytany przez The Post, czy miał wiedzę o przeszukaniach Otta, w tym na jego adres domowy, Grozev powiedział, że został poinformowany przez władze i doszedł do wniosku, że zostały one wykonane w imieniu rosji. "To może być tylko zastraszanie, to może być po prostu pilnowanie mnie, śledzenie mnie, lub przygotowywanie zamachu" - powiedział.

Ponadto w telefonie komórkowym Otta odkryto trzystronicową analizę, która wydawała się oceniać niedociągnięcia rosyjskiej operacji w Berlinie i oferować zalecenia, jak rosyjski wywiad mógłby lepiej działać w przyszłości. Analiza, która według zachodnich urzędników została napisana przez Otta, sugerowała, że kret lub dezerter mógł dostarczyć informacji, które pokrzyżowały plany po tym, jak Krasikovowi nie udało się uciec niezauważonym.

"Natychmiast wstrzymać wszystkie planowane operacje, dopóki kret lub zdrajca nie zostanie wyeliminowany" - ostrzegał dokument.

Co dalej w sprawie Otta, nie jest jasne. Obecni i byli funkcjonariusze służb bezpieczeństwa poza Austrią pozostają sceptyczni, czy różne dochodzenia parlamentarne i inne będą wystarczająco głęboko badać sprawę.

"To są rzeczy, które austriacki rząd musi przeanalizować i dotrzeć do sedna, ale osobiście nie wiem, czy Austriacy posuną się tak daleko", powiedziała Sonya Seunghye Lim, była szefowa stacji CIA w Europie. "Myślę, że ich postawa przez dekady, sięgające lat 40-tych i 50-tych, zawsze była taka, że wolą nie odkrywać niewygodnych prawd".

Emily Rauhala in Brussels and Shane Harris
https://www.washingtonpost.com/national-security/2022/07/05/austria-russia-infuence/

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

#ukraina #rosja #energetyka #austria
ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl - Po inwazji na Ukrainę, rozliczenie z rosyjskich wpł...

źródło: comment_1657111221Za2b4sKds7L2i8CCjieTVV.jpg

Pobierz
  • 6
W tym czasie ministerstwo spraw zagranicznych było kierowane przez Karin Kneissl, dyplomatkę i akademiczkę wprowadzoną do rządu przez skrajnie prawicowąPartię Wolności. Partia Wolności, będąca partnerem koalicji rządowej w latach 2017-2019, nawiązała szczególnie ciepłe więzi z Kremlem, wysyłając swoich członków w 2017 roku w oficjalną podróż na przyłączony do rosji Krym

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Zero zaskoczenia.