Wpis z mikrobloga

SpaceX zrealizował od początku roku (28 tygodni) 31 udanych misji Falcona, wynosząc na orbitę okołoziemską więcej cargo niż cała reszta świata razem wzięta. Wszystkie lądowania boosterów zakończyły się sukcesem; pierwszy stopień F9 regularnie wykorzystywany jest ponownie z około 2x większą częstotliwością niż kiedykolwiek wykorzystywany był ponowie wahadłowiec. Większość misji związana jest oczywiście z budową mega-konstelacji Starlink – usługa pokrywa już większość świata oraz może być montowana na okrętach i w samolotach, zapewniając szerokopasmowy Internet. SpaceX działa też aktywnie na rzecz wyposażenia w terminale Starlink "niefortunnie" położonych szkół, jak również zapewnia dostęp do Internetu walczącym na froncie obrońcom Ukrainy.

Druga generacja satelitów Starlink, która zapewnić ma jeszcze szybszy Internet, ma (i musi, Falcon jest za mały) zostać wyniesiona Starshipem – na zdjęciu.

Co ciekawe, operacyjny Starship będzie w stanie wynieść więcej ładunku niż wszystkie ww, misje F9 razem wzięte... w jeden dzień i za ułamek kosztu (docelowo nawet dwa rzędy wielkości taniej).

#spacex #kosmos #swiat #ciekawostki #technologia
Pobierz texas-holdem - SpaceX zrealizował od początku roku (28 tygodni) 31 udanych misji Falc...
źródło: comment_16581985277o9Px3kSWHYVhhPLxyEZ9D.jpg
  • 34
@huudyy: nie wiem czy zajmujesz się astrofotografią, ale skoro poruszasz ten temat to zakładałbym że chociaż wiesz jak się robi takie astrofoto. Ale wtedy to chyba bym nie musiał tego tłumaczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na astrofotografiach widać satelity, bo autor astrofotografii chciał żeby je było widać. Czy to w celach artystycznych, czy propagandowych, tego już nie wiem, ale z reguły satelity są widoczne przez kilkanaście sekund
Na astrofotografiach widać satelity, bo autor astrofotografii chciał żeby je było widać.


@taraqui: gunwo prawda, zwłaszcza, jak chcesz zrobić zdjęcia drogi mlecznej, a nie bawić się w kropeczki i kreseczki czy inne malowanie światłem.

czy propagandowych, tego już nie wiem, ale z reguły satelity są widoczne przez kilkanaście sekund max, czyli de facto jedna, może dwie klatki.


@taraqui: Jak mam wybrać pojedyńcze klatki ze zdjęcia? XD mówię o zdjęciach z
astronomowie badający rzadkie zjawiska i wykonujący pomiary jasności czy widma będą mieli przerwalone.


@F_Ogot: ci to już mają przesrane od kilku lat, jako full amator nie będę się nawet do nich porównywał ( ͡° ʖ̯ ͡°)

PS fajny film
Jak mam wybrać pojedyńcze klatki ze zdjęcia? XD mówię o zdjęciach z dłuuuuuuuuugim czasem naświetlania.


@huudyy: czyli widać że się #!$%@? znasz, bo nie czaisz nawet czym jest stackowanie zdjęć XD nawet jak robisz kilkuminutowe zdjęcia, to tego materiału zbierasz kilka godzin i dopiero coś sklejasz właśnie po to żeby wywalić takie zanieczyszczenie. Chyba że dla ciebie astrofotografia to zrobienie jednego zdjęcia i obróbka XD
dopiero coś sklejasz właśnie po to żeby wywalić takie zanieczyszczenie.


@taraqui: nigdy nie uda Ci się idealnie wyczyścić zdjęcia, a z czasem, wraz ze wzrostem ilości śmieci będzie to coraz trudniejsze. Już nawet nie mówię o ilości czasu która będzie stale tylko rosła, by ogarnąć wszystkie zanieczyszczenia. Niby ludzie już kombinują z algorytmami AI do automatycznego wyłapywania, ale to ciągle nie to samo co zrobienie zdjęć ot dekadę temu.

miłego dnia
@huudyy: dalej nie rozumiesz kompletnie o czym mówię, nie musi być potrzeby manualnie żadnych zdjęć czyścić. Zapoznaj się z takim terminem jak stackowanie zdjęć w astrofotografii. A poza tym, nawet jeśli, to na tym polega astrofotografia że wywalasz śmieci i nie chodzi tylko i wyłącznie o satelity, i nie jest to aż tak problematyczne, jak panikarze twojego pokroju sugerują.

Niby ludzie już kombinują z algorytmami AI do automatycznego wyłapywania, ale to
Narzekanie na "zanieczyszczanie" nieba satelitami bo nie możesz robić astrozdjęć to jak narzekanie, że z powodu robienia dróg asfaltowych nie wszędzie możesz sobie pogalopować konno


@taraqui: jak mam do wyboru szerokopasmowy internet w telefonie, GPS i starlinka, a nie mieć tego to jasne co wybiorę XD Chyba nie sądzisz, że jako boomer mam ochotę ściągnąć wszystkie satelity na ziemię żeby lepsze zdjęcia były... bierz tylko pod uwagę, że to dopiero POCZĄTEK
@huudyy: nie oglądałem tego konkretnego filmiku i nie mam teraz możliwości, a zgadywać w ciemno nie chcę, żeby nikomu nie umniejszyć. Mogę się tylko domyślać co tam się znajduje, bo znam temat i sam też zaczynam robić astrozdjęcia. Po prostu uważam, że narzekanie na postęp w tej dziedzinie za życzeniowe podejście, że cały świat z rozwojem technologicznym powinien dostosowywać się do wąskiego grona oburzonych bo utrudnia im hobby.
Temat prowadzenia badań
cały świat z rozwojem technologicznym powinien dostosowywać się do wąskiego grona oburzonych bo utrudnia im hobby.


@taraqui: ani razu nie sugerowałem nawet tego, potraktuj to bardziej jak narzekanie boomera "kuuurła kiedyś to byo"

Technologia neutralna etyczno-moralnie idzie do przodu i nie rozumiem, jak komukolwiek może to przeszkadzać


@taraqui: wykluczenie technologiczne przez coraz wyższy próg wejścia w tą kategorię ;)
@huudyy: czyli narzekasz dla narzekania, rozumiem. Odnosiłem się ogólnie do narzekania na zanieczyszczenie nieba, które sam potępiam w każdej formie.

Cóż, astrofotografia sama w sobie nie jest tanim ani prostym hobby, a koszty wejścia rzędu kilku k i tak wykluczają całkiem sporą część społeczeństwa.
@Barto_: jakie do cholery ciasno XD Uważasz, że jeden satelita(3x1.5 metra) na kilkaset kilometrów to ciasno? XD Do #!$%@? wafla to nie jest żaden śmietnik, satelity poruszają się po wyznaczonych trajektoriach i osoby się tym zajmujące są w stanie powiedzieć gdzie dokładnie będą 11 września 2023 roku o godzinie 14:14, jakie to ma powodować niebezpieczeństwo dla rakiet?