Wpis z mikrobloga

SpaceX zrealizował od początku roku (28 tygodni) 31 udanych misji Falcona, wynosząc na orbitę okołoziemską więcej cargo niż cała reszta świata razem wzięta. Wszystkie lądowania boosterów zakończyły się sukcesem; pierwszy stopień F9 regularnie wykorzystywany jest ponownie z około 2x większą częstotliwością niż kiedykolwiek wykorzystywany był ponowie wahadłowiec. Większość misji związana jest oczywiście z budową mega-konstelacji Starlink – usługa pokrywa już większość świata oraz może być montowana na okrętach i w samolotach, zapewniając szerokopasmowy Internet. SpaceX działa też aktywnie na rzecz wyposażenia w terminale Starlink "niefortunnie" położonych szkół, jak również zapewnia dostęp do Internetu walczącym na froncie obrońcom Ukrainy.

Druga generacja satelitów Starlink, która zapewnić ma jeszcze szybszy Internet, ma (i musi, Falcon jest za mały) zostać wyniesiona Starshipem – na zdjęciu.

Co ciekawe, operacyjny Starship będzie w stanie wynieść więcej ładunku niż wszystkie ww, misje F9 razem wzięte... w jeden dzień i za ułamek kosztu (docelowo nawet dwa rzędy wielkości taniej).

#spacex #kosmos #swiat #ciekawostki #technologia
texas-holdem - SpaceX zrealizował od początku roku (28 tygodni) 31 udanych misji Falc...

źródło: comment_16581985277o9Px3kSWHYVhhPLxyEZ9D.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
@Barto_: ale czy do ciebie dociera, że wciąż uśredniając odległości wszystkich śmieci satelit od siebie to mamy wartości i jakich wspomniałem już dwa razy i trzeci raz mi się nie chce kopiować tego samego?
Wypuszczając nowe satelity na orbitę nie zwiększamy niebezpieczeństwa bo znamy ich trajektorię, śmieci to jest osobna kategoria która nie ma za wiele wspólnego z tym, że prywatne firmy wrzucają satelity na orbitę xD
Mylisz pojęcia i tematy,
  • Odpowiedz
  • 1
@taraqui bo film jest dla szarej masy żeby zrozumieli. A ja twierdzę że skoro zdarzyło się satelitom których trajektorię tak przecież wszyscy znają dokładnie się ze sobą zderzyć tworząc 230000 niebezpiecznych odłamków gdzie nawet płatek farby jest w stanie przebić szybę. To #!$%@?ąc ich tam ich jeszcze następny pierdyliard mocno zwiększamy ryzyko tego że kiedyś nie będzie jak tam w ogóle wylecieć...

Każda satelita kiedyś będzie śmieciem i trzeba je będzie jakoś
  • Odpowiedz
tzn no fakt, śmieci skądś się biorą ale duża ich część, co nawet jest wspomniane w tym filmiku który wrzuciłeś, rozpoczęła już deorbitację w i końcu albo spali się w atmosferze, albo wyleci w kosmos. Poza tym prywatne firmy nie będą wysyłały nieaktywnych satelit i to, co ląduje na orbicie obecnie, śmieciem się w bliskim czasie nie stanie

@Barto_: zużyte satelity ściąga się z orbity tak, że same zaczynają deorbitację. Technologia
  • Odpowiedz
  • 1
@taraqui zrozumiałe że potrzebna jest energia żeby utrzymać orbitę i prędzej czy później albo spadną na ziemię i się zjarają albo #!$%@?ą w siną dal. Ale reakcja łańcuchowa ze zderzenia jednej pary może nas uziemić na długo. No ale chyba trzeba wierzyć w ludzkie zdolności.
  • Odpowiedz
Każdy się tak sra tymi starlinkami a tak naprawdę są one jednym z najgorszych pomysłów na jakie wpadł elon ( a jest ich wiele ). Pierwszy problem z nimi jest taki że żeby ten system działał prawidłowo to tych satelit powinno być 42000 ( na niebie jest dopiero około powyżej 2 tysięcy ) wyniesienie takiej ilości zajmie tyle czasu że część satelitów będących już na niebie zacznie szwankować. Drugim problemem znacznie gorszym
  • Odpowiedz
żeby ten system działał prawidłowo to tych satelit powinno być 42000 ( na niebie jest dopiero około powyżej 2 tysięcy )


@Chazar: System działa prawidłowo już teraz, po prostu SpaceX ma projekcje ilu ma obsługiwać klientów globalnie np. w 2027 i żeby nikomu gry nie lagowały to tyle będzie potrzebne satelitów.

wyniesienie takiej ilości zajmie tyle czasu że część satelitów będących już na niebie zacznie szwankować.


Satelity Starlink nie tyle zaczną
  • Odpowiedz
@texas-holdem:

taką konkurencją jak gołębie pocztowe dla Fedexu.

Takie sobie porównanie... Kto w Polsce korzystał z usług FedExu to się w cyrku nie śmieje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dlugi_: Szczerze mówiąc to chyba nigdy nie korzystałem (przy paczkach lokalnych wydaje się to bez sensu) ale uznałem, że przy globalnych przesyłkach są szybcy i skuteczni, stąd pasowało mi to do metafory:P
  • Odpowiedz
@texas-holdem: pewnie to wina pandemii i brexitu ale do mojej żony do pracy jedną z przesyłek z UK szła na skróty przez Holandię, USA, Australię potem znowu Holandie, potem chyba Szanghaj, potem zaginęła na miesiąc, znalazla się gdzieś w Europie, potem dotarla do Polski gdzie leżała kolejny miesiąc i potem już tylko Frankfurt i po kolejnych 2 tygodniach już była spowrotem w polskim magazynie celnym. Gdzie znowu się zapodziała i udało
  • Odpowiedz