Wpis z mikrobloga

Siema zmotoryzowane Miraski, czas na kolejną wesoła historię z cyklu "panie, tanio, to już było".

Kia Optima GT, 2016r, 2.0T-GDI

Przyjechało to do nas z serwisu X - tam jeśli błąd nie pokazuje się podpięciu diagnoskopu to znaczy, że problemu nie ma. Do X trafiło z komisu, który czasem, w sytuacjach skrajnie beznadziejnych przyprowadza auta bezpośrednio nam - może nie jest tanio i szybko, ale za to średnio - dlatego jeśli tylko jest szansa nie dawać nam auta do naprawy to komisy zwykle szukają kogoś, kto zrobi to taniej, nawet jeśli weźmie hajs a problem pozostał to przynajmniej wziął mało ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Problem polega na tym, że OBD nie żyje i diangoskop nie ma komunikacji z jakimkolwiek modułem więc X rozłożył ręce i oddał auto nam. A auto nie ma komunikacji wewnątrz siebie przez co nic w nim nie działa - odpala. I na tym kończy się lista funkcji.

Oscyloskop w złącze OBD w piny od magistrali CAN a tam CAN-H 0.5V wzwyż na pojedynczych pikach oraz CAN-l od 1V w dół poniżej 0 XD. To nie mogło działać.

I teraz trochę lakonicznych opisów - uszkodzenie magistrali CAN powoduje zwykle jej celowe wyłączenie przez ichniejszy kontroler który wie, że coś umarło. Wtedy zgłasza on adekwatny błąd o tym, że konkretna magistrala została odłączona a my, w oparciu o schematy możemy dość sprawnie znaleźć winowajcę.
Rozwiazania są różne ale moim faworytem jeśli chodzi o porządek diagnostyczny w magistralach wymiany danych jest koncern FCA. W takim Maserati Levante jest to proste jak budowa cepa (komentarz ze schematem ideowym w pierwszym komentarzu). Z BCMu wychodzi CAN na kilka modułów plus dodatkowe dwie pary przewodów na dwa złącza can-star, które dosłownie pełni rolę gwiazki - łączy ono wszystkie moduły wpięte w magistralę high speed (bitrate 500kbps) oraz osobno wszystkie moduły w magistrali low speed (bitrate 125kbps). Magistrale od siebie niezależne, awaria jednej nie wyklucza działania tej drugiej, błąd mówi odrazu o magistrali która się wysypała- wystarczy wtedy dostać się do rozgałęźnika i wtyczka po wtyczce odpinać poszczególne moduły oczekując na ożywienie magistrali - bardzo łatwo dojść do elementu lub odcinka wiązki, która powoduje usterkę. Proste, przejrzyste, bardzo przyjemne w diagnostyce, naprawie oraz włamywaniu się do kodowanie auta przy jednoczesnym omijaniu Security Gateway.

No i jest sobie Kia.
Złącze OBD magistralę CAN bierze z rozgałęźnika A. Rozgałęźnik A ma 3 we/wy z których jedno idzie do obd, drugie w zegary, trzecie do rozgałęźnika A+1. Rozgałęźnik A+1 idzie do kolejnych kilku modułów oraz do rozgałęźnika A+2. Rozgałęźnik A+2, tak jak poprzednik, ma połączenie z następującym po nim rozgałęźnikiem A+3. Niestety o ile w FCA dostęp jest genialny tak ten koreański pomiot 3 złącza posiada pod deską, czwarte w suficie z przodu, piąte na słupku C, szóste w suficie z tyłu (i przy okazji crossuje się to z inną magistralą CAN która przez zwarcie w tej pierwszej również nie żyje xD), 7 w bagażniku, 8, 9 i 10 pod maską w rejonach silnika (iks #!$%@? de) a sam opis lokalizacji tychże złączek jest tak lakoniczny i niespójny, że generalnie odnalezienie tego makaronu powoduje nie lada problem w sytuacji, gdy coś umrze XD. Bo kto wpadłby na pomysł, że połączenie ze słupka C nie pójdzie w kierunku deski rozdzielczej a prosto na ścianę grodziową od strony silnika XDDDD?

I teraz znowu dygresja - za przykład tym razem podamy BMW. Mówiłem że CANy się crossują. Nie jest to nic specjalnego, bo w sumie przepływ ramek pomiędzy magistralami jest czymś normalnym ale zwykle połączenia CANow mają miejsce w BCMie lub gatewayu właśnie że względu na diagnostykę oraz fakt, że często komfort oraz powertrain mają różne prędkości transmisji danych. Ale złota zasada jest taka, że urządzenia i sterowniki odpowiadające za napęd powinny być niezależne i podłączane wewnątrz siebie tylko swoją magistralą. W BMW np selektor zmiany biegów korzysta z wewnętrznego LINa/CANa, odpornego na usterkę w komforcie i nawet, jak moduł fotela zrobi zwarcie, to kulturalnie przestanie nam działać drugi fotel i np informacje o klimatyzacji na ekranie multimediów ale generalnie nic poza tym.

No i wracamy do Kii, która do połączenia selektora z ECU i TCU korzysta z magistrali, która obsługuje również grzanie siedzeń. No i przecież ona nie żyje xD. Biegów brak, zegary poza wszystkimi kontrolkami nie pokazują nic. Radio żyje własnym życiem. Generalnie sajgon na 102 spowodowany debilnym projektem wiązki elektrycznej. Spędziłem nad autem 8H stosując złota zasadę odpinania sterownika po sterowniku i tak bardzo zabolało to moje inżynierskie serce, że musiałem wam to przekazać xD

Bo idąc od rozgałęźnika X po jego rozpięciu okazuje sie że zwarcie idzie ze strony X-1 a moduły wypięte z X mają piękny przebieg na oscyloskopie. I teraz idąc tym tropem X-1 ma zdrowe sterowniki a zwarcie przychodzi z X-2. A na X-2 przychodzi z X-3. I tak pokonałem drogę od bagażnika, przez dach, słupek C, ścianę grodziową, front silnika, podłużnice i za każdym razem błąd przychodzi z poprzedniej wtyczki XDDDDDDD

NIE DZIWIĘ SIE, ŻE KEKE NAGRAŁ DISS NA KIJANKE, BO TERAZ ZOSTAŁO DARCIE SUFITU I DESKI ROZDZIELCZEJ ZEBY DOSTAĆ SIE DO WTYCZEK Z PONIZSZEGO SCHEMATU.

Jak już znajdę winowajcę to napiszę wam co unieruchomiło auto xD

#motoryzacja #elektronikasamochodowa #elektronika #magistralacan #diagnostyka #mechanikasamochodowa
Pobierz nabrzmialeczeresnie - Siema zmotoryzowane Miraski, czas na kolejną wesoła historię z ...
źródło: comment_1660386361KhBGE93pd5LnqTvgku1TWn.jpg
  • 53
@abecadlozniebaspadlo: od jakiegoś czasu ta wiedza o terminatorach CAN jest nieaktualna w niektórych markach - w Maserati mierząc CANa od komfortu możesz się zdrowo zdziwić jak przy zdrowej magistrali rezystancja pomiędzy Can-H a Can-L wynosi ~800 Ohm ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale generalnie 60/120 Ohm to wartość która w większości przypadków się sprawdza i jest uwarunkowana zastosowanymi terminatorami w magistrali.

@ManamanaTuriruriru: Naprawiałem ostatnio ubite Levante po
ZAWSZE staramy się rozwiązać to jak najbardziej profesjonalnie (chyba, że wola klienta jest inna) staramy się dojść do źródła problemu


@nabrzmialeczeresnie: A później taki klient który będzie chciał byle szybciej i taniej będzie rozpowiadał i jeździł po innych warsztatach pokazując jak ujowo zrobione było w twoim warsztacie.
@biskup2k: No i w czym problem xD? Jak ktoś chce szybką partaninkę to poprostu auta nie naprawiamy, można się w ten sposób wyleczyć z buraków bez szacunku do pracy innych ludzi oraz takich, których pojazdy stwarzają zagrożenie na drodze, a że skoro jest to gratis, to jest to uczciwa cena ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robo_bobo: Trochę XD ale wszystko idzie w stronę zabezpieczenia auta przed nieautoryzowanym dotykaniem - SFD w platformie MQB EVO/MEB od 2020r czy Security Gateway w FCA od wielu już lat - SFD ściąga się poprzez oprogramowanie, SGW omija się właśnie poprzez złącza CAN-Star lub adapter wpinany zamiast SGW - o ile w Levante jest to pod kierownicą i dostęp jest generalnie w pytkę o tyle jak dobrze pamiętam to chyba w
@KiloEchoSierra:

Generalnie bez wykupionych subskrypcji bardzo ubogo, niestety.

Darmowe:
- Kolhosniki(dot)ru - cały koncern VAGa do 2015r, podkradziona ELSA, bardzo pomocne.

-Aplikacja "Carmin" ze Sklepu Play - sporo schematów marek wszelakich ale reklamy doprowadzają do szału.

A z płatnych źródeł to:
- AllData Europe - ogrom schematów, najlepszy uniwersalny program (przynajmniej w mojej opinii) chociaż w pełni uzupełnia się z amerykańską bazą danych - tam jest dużo więcej smaczków i procedur
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nabrzmialeczeresnie: a widzisz, byś wcześniej się odezwał to byś nie musiał tyle kombinować z przekładkami. Mam gościa co o fca więcej wie niż połowa ich inżynierów razem wzięta. Pięknie na wszystkie moduły wbija virgin i programowanko pod vin.
Wiesz ja jestem anty klonowaniu modułów - najczęściej się to w gówno obraca w późniejszym czasie przy immo lub jakiś update