Wpis z mikrobloga

2121 + 1 = 2122

Tytuł: Zabić drozda
Autor: Harper Lee
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788378187929
Tłumacz: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 424
- Dill, w końcu świadek to tylko murzyn.

- Guzik mnie to obchodzi. To niesprawiedliwe. Niesprawiedliwe, że tak są traktowani. Nie ma powodu, żeby tak do nich mówić... I od tego mam mdłości.


W Maycomb młody murzyn, Tom Robinson, zostaje oskarżony o gwałt. Jego obrony z urzędu podejmuje się Atticus Finch, ojciec narratorki, kilkuletniej Scout. Społeczności miasteczka nie przeszkadza to, że oskarżony ma prawnika - w końcu każdy ma do niego prawo. Przeszkadza im jednak, że obrońca angażuje się w sprawę i podchodzi do niej rzetelnie. Dlaczego przeszkadza? W końcu na ławie oskarżonych zasiada tylko murzyn.

Historia opowiedziana jest z perspektywy młodej dziewczynki, a więc dostajemy tutaj dużo dziecięcej logiki i przemyśleń ale to jest właśnie coś co sprawia, że książka ta jest wyjątkowa i uwypukla jej przekaz. W końcu dzieci bardzo rzadko są uprzedzone same z siebie oraz z reguły patrzą na świat w prosty sposób, nie bojąc się powiedzieć tego co myślą. Główna bohaterka jak i jej brat Jem oraz przyjaciel Dill nie potrafią pojąć dlaczego cała sprawa jest tak inna. Dlaczego sam fakt, że oskarżonym jest murzyn sprawia, że mieszkańcy Maycomb zachowują się inaczej. Dlaczego Tom Robinson nie powinien być sądzony jak każdy inny? Czy kolor skóry ma tak na prawdę znaczenie? W końcu żadne z dzieci nie jest w stanie pojąć dlaczego ich ojciec stał się wrogiem publicznym numer jeden.

Książka ta idealnie pokazuje jak czarnoskórzy byli traktowani w latach trzydziestych XX wieku. Dodatkowo akcja dzieje się w Alabamie, południowym stanie USA w którym duch konfederatów wciąż jest żywy. Czarni traktowani są jak zwierzęta, ludzie gorszego sortu, głupi i niezdolni do samodzielnego myślenia. Rasizm został ukazany tutaj w swojej ohydnej, bezpardonowej naturze ale jednocześnie ukazany został jego brak sensu oraz podstaw. Postać Atticusa Fincha, który jest człowiekiem na wskroś tolerancyjnym i próbującym nauczyć swoje dzieci tego samego dobitnie pokazuje jak świat powinien wyglądać wtedy, teraz i zawsze. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest biały, czarny, zielony, czy różowy - każdemu należy się szacunek i równe traktowanie. Uważam ten przekaz za piękny i uniwersalny.

Na koniec wrzucę jeszcze jeden cytat. Nie jest on związany stricte z tematyką utworu ale bardzo mnie urzekł bo odzwierciedla moje uczucia związane z czytaniem:

Aż do chwili, gdy się przestraszyłam, że stracę tę umiejętność, nie kochałam czytania. Bo czy można kochać oddychanie?


Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
Pobierz
źródło: comment_1661167036jQP4JpLrGMmENual0yNCKD.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.1 / 10) (12 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-09-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-08-15 - Użytkownik informatyk ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-23 - Użytkownik KaiserBrotchen ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »