Wpis z mikrobloga

Ogarnia ktoś kwestie naliczania VATu w #amazon na firmę? Bo dział obsługi klienta absolutnie nie ogarnia nawet co to cena netto a brutto xD Ogólnie wychodzi na to, że cenę netto wymyślają sobie dopiero po wysłaniu towaru jak dowiedzą się jaki jest VAT. Nie wiem na ile to legalne i czy może jednak inaczej to działa. Ale w moim przypadku wyglądało to tak:

Kupiłem u nich tablet i zapłaciłem 2699zł. Dostałem zwrot 430,94zł. Szybka kalkulacja mówi, że zwrot odpowiadałby 19% stawce VAT. Ma sens, bo fakturę dostałem z Niemiec i takie tam mają stawki. Ale na przyszłość chciałbym wiedzieć wcześniej jaka jest cena netto. Ogólnie polityka u nich jest ponoć taka, że
- jeśli realizacja odbywa się w Polsce to płacę 23% VAT i taką dostaję fakturę,
- jeśli za granicą to VAT zwracają i dostaję fakturę 0% jako płatnik VAT EU.

Z rozmów z obsługą klienta wyciągnąłem tyle:
- Stawka VAT zależy od magazynu z którego pójdzie towar i nie da się tego przewidzieć na etapie zamówienia. Mimo, że podatek był już wtedy naliczony i cena brutto nie uległa zmianie.
- Potem, że stawka na stronie to zawsze polski VAT, a jak idzie realizacja z zagranicy to jest zwracany. Czyli powinienem dostać 504zł zamiast 430zł i muszę to ze sprzedawcą ustalić.
- Sprzedawca mówi, że nic nie może zrobić bo amazon tak wyliczył i wszystko jest ok.
- Potem ludzie z amazonu mówią, że przecież wszystko jest ok, bo na fakturze mam 0% i VAT EU jest skomplikowany xD
- Potem zmieniają wersję, że nie zawsze jest polski VAT, więc wszystko jest ok.
- Na ponowne pytanie skąd wiedzieć jaki podatek jest naliczony znowu odpowiadają "zależy od państwa realizującego"...
- Pytam w takim razie czy cena netto jest NIEzmienna? Tak.
- Potem powiedział mi, żebym doszedł w końcu do jakichś konkretów bo on tutaj nie jest od pogaduszek i kręcimy się w kółko xD
- Potem zapytałem znowu czy cena netto jest stała dla produktu, to tym razem powiedział że nie.
- W międzyczasie wyśmiał mnie jak liczę wartość podatku, bo jego zdaniem powinienem policzyć 23% z ceny brutto a nie netto xD
- Na pytanie "Czy chce Pan powiedzieć, że cena netto zakupionego w amazon.pl nie jest znana na etapie składania zamówienia i będzie dobrana dopiero po wysyłce towaru tak żeby zgadzała się cena brutto?". "Tak".

Ktoś ogarnia jak to faktycznie u nich działa?

Przy okazji perełka jaką wysłali mi mailem: "Amazon gwarantuje, że system wystawia poprawnie faktury i się nie myli". Cztery dni musieli się naradzać żeby dojść do takiego wniosku xD

#vat #faktura #b2b