Wpis z mikrobloga

Dobra zaczynam skup etf iShares MSCI ACWI UCITS ETF i wracam na moj tag #poteznyinwestor z updatem każdego tygodnia.
Po chłopsku: O co ci #!$%@? chodzi? ETF, który zamierzam nabywać to tak jakby odwzorowanie światowych giełd. Składa się z wielu akcji na wielu światowych giełdach, i jeżeli spółki te spadają, to cena ETF też. Jeżeli giełdy rosną, to cena ETF rośnie.

- Ile chcesz w to #!$%@?ć? Na chwilę obecną przewiduję na to 80 000zł.
- Kupisz wszystko za jednym razem? Nie, będę inwestował 5000zł co tydzień co daje nam 4 pełne miesiące, aby uśrednić cenę zakupu przy dalszym spadku światowych giełd.
- W jakie dni będziesz robił zakupy? W poniedziałki, jako że to statystycznie dzień tygodnia z najniższymi cenami na giełdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jako, że napisałem, że będę brał w poniedziałki, to zakupiłem dziś pierwszy pakiet, bo grunt to trzymać się planu xD
Nie no, musiałem kiedyś po prostu zacząć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do tej pory zainwestowane:
Wartość w PLN: 5000zł
Wartość w USD: 1054,96USD
Ilość zakupionych jednostek: 17
Średnia cena zakupu jednostki: 61,43USD
Zysk/strata na portfelu w PLN: ?% (pierwszy zakup)
Zysk/strata na portfelu w USD: ?% (pierwszy zakup)

Z fartem inwestorki i zapraszam do śledzenia #poteznyinwestor ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#gielda
  • 25
@zenitram: Jeden z najtańszych w prowadzeniu i z dobrym benchmarkiem, dostępny na giełdzie DE/UK, wersja accumulating (dywidendy które dostaje są od razu reinwestowane i nie trzeba ich rozliczać z us), ekspozycja na wszystkie rynki :)
@zenitram: @monyprintergobrrrr: Ja postawiłem na dca i chciałem jeszcze czekać, bo rynki pewnie jeszcze polecą, ale dotarło do mnie, że nawet jak jeszcze wyczekam, a spadki będą krótsze niż te 4 miesiące, to mimo wyczekania startu będę musiał potem brać na wzrostach co podbije średnią :)
Generalnie to to jest start, a później będę dobierał raz w miesiącu za oszczędności do momentu, aż będę obrzydliwie bogaty xD
@Czachaaa: No widzę też że w Irlandii zarejestrowany więc git. Kurdę muszę przemyśleć bo kasa leżu w portfelu i może czas zacząć powoli skupować. Mam na ike podobnie tylko rozbite na 2, EMIM i SWDA, ale to z myślą o emeryturze.
@zenitram: jeszcze jest podobny ETF od Vanguarda ale jednostka kosztuje 100usd, więc wolę ten z mniejszą ceną jednostkową, bo będzie mi łatwiej dokupywać za te drobne usd które będą zostawały po transakcjach, bo nie da się brać ułamków tylko całe jednostki