Wpis z mikrobloga

heja #ogrodnictwo #kiciochpyta
mam problem ze zbyt dużą wilgotnością gleby w części działki na którą jest spadek

Czy mój pomysł ma sens? kupuję świder ręczny. Wiercę na głębokość aż pojawi się warstwa przepuszczalna. Zasypuję kermazytem i piaskiem. Na początek zrobię jedną taką studnię i będę sprawdzał jak to działa.

Na działce już wszystko urządzone. Gleba - 20cm nawiezionej, jakieś 40cm twarda glina. Potem jest piasek.

średnica takiej studni typu 10cm czy walić większą?
  • 11
@Dzienpachniejakpoczatek: okej to się dostosuję głównie do dostępności na miejscu świdra
@kjut_dziewczynka: okej bardzo ciekawe. U mnie planuję wiercić w dół do piachu, zrobić mini studnię.

Przmyślenie mam takie chyba jednak będzie tam trzeba agrowłókninę jakoś wsadzićbo glina nie glina ale szybko może się to zapchać

woda nie stoi na powierzchni ale wyraźnie gleba jest za mocno wilgotna - dwa dni po deszczu można z agrow wyciskać wodę.
Czy mój pomysł ma sens? kupuję świder ręczny. Wiercę na głębokość aż pojawi się warstwa przepuszczalna. Zasypuję kermazytem i piaskiem. Na początek zrobię jedną taką studnię i będę sprawdzał jak to działa.


@wielowitamin: To się nazywa studnia chłonna i jest to standardowe rozwiązanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tu jest raczej coś innego. Do studni chłonnej odprowadzasz nadmiar wody np z rynny. A op chce osuszyć fragment działki. Czyli to jakiś drenaż będzie


@jazuu: To jest jedna z implementacji takiej studni, ty robisz inną. Zasada działania jest ta sama. U Ciebie nie doprowadzasz rury z dachu i nie wkopujesz kręgów betonowych tylko robisz studnię z materiału filtracyjnego.
Pobierz Amadeszueusz - > tu jest raczej coś innego. Do studni chłonnej odprowadzasz nadmiar w...
źródło: comment_1663161095JVToqTVfSusjndngwSos2W.jpg
@Amadeszueusz: @jazuu:
okej to plan gry.

rura kanalizacyjna 1m 16cm.
nawiercona obficie
jutro czy pojutrze wiercę świdrem ręcznym na głębokość gdzie jest piasek
Docinam rurę, owijam mocną agrowłókniną

nie wrzucam do środka kamieni itd, zostawiam puste, nie widzę potrzeby. Jakby była dziura jako dren to bym to zasypał piachem i kamieniami. Dobrze myślę?

Od góry rurę zamykam na wysokości gleby - są do nich takie elementy. Że jest na rabacie
@wielowitamin: Do otworu wsyp warstwę 10-15cm kamieni. Potem włóż rurę z agrow jak pisałeś. A na koniec obsyp rurę kamieniami od zewnątrz. Dzięki czemu nie zamuli Ci tak włókniny i rury.
Siłą rzeczy otwór musi być wyraźnie większy.
@Mariszon: o którym otworze mówisz?
Jak dół rury ląduje w piasku to dalej myślisz syoak kamień?
Kura będzie miała z 60cm więc jakby na dole coś się zbierało mam rewizję i jakoś wyciągnę. Jak wsypie kamień to może być trudniej
Kamień pod rurę czy do rury na dół?