Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Rola hormonów płciowych w ostrym Covid-19 oraz w zespole post-covid

#hormonypłciowe #covid19 #long_Covid

Pandemia Covid-19 zwróciła uwagę na nierówności w zakresie konsekwencji choroby u mężczyzn i kobiet. O ile podatność i śmiertelność z powodu ostrej infekcji Covid-19 jest wyższa u mężczyzn, to objawy długoterminowe (post-Covid, long-Covid) dotykają nieproporcjonalnie więcej kobiet. Dlaczego? Coraz większy nacisk kładzie się na rolę hormonów płciowych mężczyzn i kobiet, tym bardziej, że nie zaobserwowano podobnych różnic między dziewczynkami i chłopcami [1].

Ale na początek, jakie funkcje pełnią hormony płciowe w odniesieniu do odpowiedzi przeciwko SARS-CoV-2 i przebiegu Covid-19? [2]
✔ Estrogen (kobiety) - pozytywne działanie estrogenów w fizjologii sercowo-naczyniowej przejawia się w działaniu przeciwzapalnym, w poszerzeniu ściany tętnicy, w poprawie funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych. Dlatego estrogeny mogą chronić przed występowaniem i nasileniem zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Estradiol (hormon z grupy estrogenów) jest zdolny do hamowania produkcji białka TMPRSS2, niezbędnego do przycinania i aktywacji białka kolca SARS-CoV-2 w celu jego łączenia z receptorem komórkowym ACE2.
✔ Progesteron (kobiety) – tu danych jest niewiele. Wiadomo, że hormon ten ma działanie przeciwwirusowe wobec wirusa HIV i grypy.
✔ Androgeny (mężczyźni) – do tej grupy hormonów należy testosteron. Ogólnie, często obserwuje się związek między wzrostem stanu prozapalnego a spadkiem poziomu testosteronu, zarówno u młodych jak i starzejących się mężczyzn (tu w grę wchodzi dodatkowo wiek). Dlatego większość mężczyzn z Covid-19 wykazuje niedobór testosteronu a jego niższy poziom jest powiązany z cięższymi objawami choroby (wraz z wiekiem poziom tego hormonu spada). Testosteron wydaje się stymulować ekspresję cząsteczek, które ułatwiają infekcję SARS-CoV-2. Wiadomo, że duże stężenia testosteronu osłabiają odpowiedź immunologiczną. Natomiast w odwrotnej sytuacji androgeny mogą sprzyjać ciężkiej infekcji u mężczyzn, potęgując zwiększenie produkcji cytokin i zmniejszenie odpowiedzi przeciwciał wobec patogenów. Ta kwestia staje się bardzo ważna, ponieważ burza cytokin jest obserwowana właśnie u pacjentów z ciężkim Covid-19.

Hormony płciowe a zespół post-Covid [3]
✔ Z biologicznego punktu widzenia naukowcy podkreślają nakładanie się objawów post-Covid z objawami okołomenopauzalnymi i menopauzy, wskazując na różnice w hormonach płciowych. Co więcej, wyższa częstość występowania long-Covid u kobiet w wieku poniżej 50 lat jest ważną wskazówką, ponieważ średni wiek naturalnej menopauzy (np. w Wielkiej Brytanii) wynosi 51 lat.
✔ Receptory estrogenowe i androgenowe są obecne w prawie wszystkich tkankach organizmu, co świadczy o szeroko rozpowszechnionej i ważnej roli hormonów płciowych, znacznie wykraczającej poza ich oczywiste znaczenie w układzie rozrodczym. Zaburzenia hormonów płciowych skutkujące wczesną menopauzę, zaburzeniami miesiączkowania i poronieniami są udokumentowane w zakażeniach wirusami HIV oraz WZW typu B i C.
✔ O roli hormonów płciowych w zakażeniu Covid-19 zaczyna się teraz szerzej mówić. Niedawne badanie podkreśla istotne różnice kliniczne i immunologiczne między płciami w ostrym zakażeniu Covid-19; w przeciwieństwie do mężczyzn kobiety cechowała niższa śmiertelność, niższy poziom stanu zapalnego, wyższa liczba limfocytów i szybsza odpowiedź przeciwciał. W szczególności może być tu zaangażowany estradiol ze względu na jego działanie immunomodulujące oraz przeciwpłytkowe i rozszerzające naczynia. Badania obserwacyjne podkreślają przejściowe zaburzenia miesiączkowania podczas ostrego Covid-19, prawdopodobnie z powodu ekspresji białek receptora ACE2 w jajnikach. Takie odkrycia wspierają hipotezę o tymczasowym zakłóceniu fizjologicznej produkcji hormonów steroidowych w jajnikach, co może poważnie zaostrzyć objawy około- i menopauzalne.
✔ Wiele objawów post-Covid (zmęczenie, bóle mięśni, kołatanie serca, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia snu) w znacznym stopniu pokrywa się z okresem okołomenopauzalnym i menopauzą, które tak naprawdę mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Takie nakładanie się objawów może powodować trudności w diagnostyce różnicowej post-Covid i menopauzy, a zatem trudności w podjęciu decyzji wdrożenia skutecznej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Nierozpoznanie tego nakładania się nie pozwala na leczenie wielu wyniszczających objawów wpływających zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, ale także na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u kobiet, cukrzycy typu 2, osteoporozy, otyłości i być może demencji, których to ryzyko znacząco wzrasta po menopauzie.
✔ Udowodniono, że przyczyną zespołu post-Covid może być utrzymywanie się rezerwuaru wirusa w organizmie. Wiadomo też, że wirus powoduje obniżenie poziomu testosteronu. Stąd u mężczyzn dochodzi do osłabienia libido i problemów z erekcją. Ponadto, niedobór testosteronu manifestuje się utratą energii, uczuciem zmęczenia i obniżoną płodnością [4].

Na podstawie prac:
1. „Long COVID: to investigate immunological mechanisms and sex/gender related aspects as fundamental steps for tailored therapy”, European Respiratory Journal 2022 r. https://erj.ersjournals.com/content/59/2/2102245
2. „Are sex hormones promising candidates to explain sex disparities in the COVID-19 pandemic?”, Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders 2021 r. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8580578/#CR23
3. „Long COVID risk – a signal to address sex hormones and women’s health”, The Lancet 2021 r. https://www.thelancet.com/journals/lanepe/article/PIIS2666-7762(21)00228-3/fulltext
4. „The Sexual Long COVID (SLC): Erectile Dysfunction as a Biomarker of Systemic Complications for COVID-19 Long Haulers”, Sexual Medicine Reviews 2022 r. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8604714/

Dodatek:
Badanie poziomu testosteronu zalecane jest przede wszystkim podczas:
diagnostyki guzów jąder,
diagnostyki niepłodności,
kłopotów z erekcją,
zburzeń potencji i spadku libido
zaburzeń dojrzewania płciowego u chłopców,
obserwacji spadku masy ciała,
pojawienia się owłosienia typu męskiego u kobiet (hirsutyzmu),
występowania u kobiet objawów podwyższonego stężenia męskich hormonów płciowych, np. łysienia typu męskiego, obniżenia tonu głosu oraz innych nietypowych zmian w budowie ciała (wirylizacji).

Norma testosteronu dla mężczyzn mieści się między 9,0 a 34,7 nmol/l (260–1000 ng/dl), a dla kobiet między 0,52 a 2,43 nmol/l (15–70 ng/dl). Dodatkowo przyjmuje się, że dopiero poziom poniżej 8 nmol/l u mężczyzn wymaga substytucji, czyli uzupełnienia na drodze przyjmowania preparatów farmakologicznych.
Pobierz JANIEZOLTY - Rola hormonów płciowych w ostrym Covid-19 oraz w zespole post-covid


#h...
źródło: comment_1665236514Afd8YxBF61111GAZ89LTiR.jpg
  • 4
@szampan: każdy rodzaj argumentacji prowadzący do nierzetelnych wniosków. Zazwyczaj najpierw jest twierdzenie do udowodnienia i dopiero się kombinuje jak to połączyć. W wypadku infekcji wirusowych praktycznie wszystko co mogło być zbadane i opisane, zostało już zbadane i opisane.
Tutaj szkoda strzępić języka aż. COVID to komercyjny wymysł, taki HIV 2.0.
Kobiety mają marginalnie gorszą odporność zasadniczo na wszystko. Tak marginalną, że pomimo coraz bardziej liberalnych wymagań, uznaje się że nie ma