Wpis z mikrobloga

Mirasy, przymierzam się do zakupu PC i potrzebuję chyba dodatkowego spojrzenia kogoś z boku. Mam w tej chwili radeona 3600 w aourusie b450 elite v.1, gtxa 970 i 16GB 3200(chyba) ramu. Jakiś ssd w m2 i hdd na dane. Generalnie komputer do moich zastosowań wystarcza. Lubię sobie w weekend przysiąść przy gierce, ale raczej nie gram w tytuły AAA, z wyjątkiem Cyberpunka przez chwilę( też dla mnie grywalny - ale dużą część przeszedłem na geforce now i mi się podobały ładne obrazki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gram raczej w rzeczy pokroju HoI4 czy inny Rimworld, ale wszystko zazwyczaj mocno zmodowane i w takim Rimworldzie, przy mojej modliście, cpu kuleje. Podobnie z grami Paradoxu - standardowo im więcej modów i im dalej, tym wolniej, do tego stopnia, że zaczyna ten spadek mocno denerwować. W każdym razie, pewnie posiedziałbym jeszcze trochę na tym co mam, ale pojawiła mi się potrzeba zakupu dodatkowego komputera i pewnie wyjdzie na to, że dotychczasowy przeniosę do pracy, a do rozrywki zbuduję sobie coś od podstaw.
Budżet w jakim chciałem się zmieścić to do 5k bez gpu i niezbędnych peryferiów.
Rozglądam się za 12600k (mocny pojedynczy rdzeń, wysoko taktowane zegary), a ostatnio zwracam coraz większą uwagę na 5800x3d(dla mnie magia - nie rozumiem tej technologii z cache i nie mam pojęcia, czy wyniki z gier AAA przełożą się na to w co sam gram), gdzieś tam z tyłu głowy mam też serię 7000 od Amd, ale koszt platformy jest sporawy.
Odnośnie gpu, najrozsądniejsze wydaje mi się 3060ti na moje potrzeby (no i chciałem zamknąć się w 7k z kompletnym PC - może bez monitora), ale wiadomo że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Może fajnie byłoby spróbować przesiąść się z fullhd na wyższą rozdziałkę, ale tutaj potrzebowałbym pewnie już 3070ti? Mógłbym w to pójść, ale żeby zaspokoić swoją wewnętrzną cebulę, pewnie poszedłbym w jakiś tańszy model cpu, żeby cena końcowa raczej tych 7k nie przekraczała. Ma to sens w moim przypadku, przy bardzo sporadycznym zainteresowaniu tytułami AAA, gdy większość odpalanych przeze mnie gier jest raczej chętna na zasoby cpu? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i przemyślenia ()
#pcmasterrace #komputery
  • 3
@JestemKrzysio: To co sprawdzałem, czyli głównie Rimworld, zaczynał mocno zwalniać i klatkować przy 100% wykorzystania 2 rdzeni. Menadżer zadań wskazywał, że do gry wykorzystuje cztery procesory logiczne, które w parach dawały 100% wykorzystania tych rdzeni. Gpu w tym samym oknie pokazuje do 30-40% użycia. Założyłem (może błędnie) na tej podstawie, że to cpu nie daje rady w tym konkretnym przypadku.

Ram swoją drogą, będę musiał raczej rozbudować do 32GB. Ten sam