Wpis z mikrobloga

czolem Mireczki z #druk3d
potrzebuje wydrukowac elementy, ktore beda czescia anteny zewnetrznej, lepsze PETG czy ABS? dotychczas drukowalem tylko PLA lub PLA+ i nie mam doswiadczenia z powyzszymi. wiadomo warunki atmosferyczne, slonce, deszcz beda mialy wplyw, wytrzymalosc rowniez pewnie bedzie miala znaczenie, ale napewno nie przy wszystkich konstrukcjach, wiec to temat drugorzedny.
na co zwrocic uwage przy drukowaniu PETG lub ABS?
drukarka to ender 6, wiec ma zabezpieczenie przed jakimis podmuchami z zewnatrz w formie obudowy dookola drukarki (slyszalem, ze to wazne przy abs).
w jaki sposob zmieniac parametry wydruku w porownaniu do PLA?
dzieki
#hamradio #krotkofalarstwo
  • 9
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: tylko ASA niemiłosiernie śmierdzi topionym chińskim plastikiem xD Jedyne co z tego drukowałem to części extrudera. Zewnętrzne rzeczy drukuję z PET-G i od roku jest bez zmian. W porównaniu do PLA musisz pamiętać o tym, że PET-G minimalnie zmienia rozmiar po wydruku oraz to, że duże elementy lubią się podwijać. No i usuwanie supportów jest dużo trudniejsze niż w PLA, ale nie jest niemożliwe xD
@skarpetyodyna: wiesz moze jaka jest objetosc procentowa kurczenia sie? nie planuje drukowac super wielkich czy dokladnych elementow, ale taka informacja napewno moze byc uzyteczna. slyszalem, ze ABS sie podwija wlasnie od roznicy temperatur. Czy w PET-G mozna to jakos zniwelowac? Kiedys uzywalem kleju w sztyfcie i za cholere nie moglem oderwac elementu z powierzchni roboczej, moze to jest dobre rozwiazanie, czy nie ma na to zadnego wplywu? Teraz uzywam lakieru do
@1392c309a2da8ca65641315bf7dc62f2: osobiście daje brim, i o to wystarczy w 90% przypadków, żeby duże elementy się nie odklejały na rogach. Co do % skurczu - nie wiem. Drukowałem jakieś elementy o długości 25mm i były ciut za luźne, tak jakby zgubiły z 0.3-0.4mm xD Duże elementy jak obudowy itp drukuje normalnie jak z PLA. Problem jest przy bardzo dokladnych wydrukach jak np. uchwyt na karty microsd (przy tym odkryłem, że PET-G dosyć
@sorek: dzieki, widze, ze ASA 2 raqzy drozsza od petg, narazie zamowilem rolke petg i podrukuje co trzeba, moze jakies testy na zewnatrz porobie, dziekuje za informacje, jak pisalem wyzej, nigdy o ASA nie slyszalem wczesniej ale wyglada jak nadfilament :)