Wpis z mikrobloga

Mirki, nie mam wlasnego lokum. Obecnie place 3500 za wynajem, ale jest pewne ze landlord podniesie od nowego roku. Znalazlem mieszkanie developerskie 65m we wro za 8k od metra w fajnej lokalizacji. W kredyt bralbym 360k plus 200k w gotowce. Dev jakos nie chce puscic taniej. Stala stopka? Zmienna? Moze poczekac jednak z zakupem? #nieruchomosci
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@evan_wykop: jak już to ja bym brał zmienną, ale ja to słabe decyzje do tej pory podejmowałem. A co do czekania to zależy, ale lepiej mieć deadl8ne jakiś żebyś nie czekał tak 10 lat. 3500 to sporo, taniej i tak wyjdzie z kredytem
@evan_wykop: Mozesz wziac ze stala, ale w takim banku, co w umowie umozliwia wczesniejsza splate kredytu oraz nie pobiera z tego tytulu dodatkowej prowizji (uwaga, takze prowizji za refinansowanie tego kredytu srodkami z innego kredytu!). Wtedy bedziesz mogl w razie znacznego spadku wibor-u lub jego odpowiednika za np. 2 lata refinansowac gdzie indziej na nizszych stalych albo zmiennych w przypadku tendencji spadkowej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@evan_wykop: 3500 to już pewnie z czynszem i rachunkami, a 200k na zwykłym koncie oszczędnościowym daje 1000 miesięcznie, więc należało by odjąć od tej kwoty.
A tak będzie wyglądać twoja nowa rata kredytu do tego musisz dorzucić czynsz i rachunki a także nie będziesz miał dodatkowego wpływu +1000 zł ze swojej gotówki której się pozbędziesz.
Pobierz pastibox - @evan_wykop: 3500 to już pewnie z czynszem i rachunkami, a 200k na zwykłym...
źródło: comment_1667189565d4yAMQ4TcrNDaU5Nzl5mdk.jpg
A tak będzie wyglądać twoja nowa rata kredytu do tego musisz dorzucić czynsz i rachunki a także nie będziesz miał dodatkowego wpływu +1000 zł ze swojej gotówki której się pozbędziesz.


@pastibox: ale będzie miał swoje mieszkanie, na które nie będzie #!$%@?ł kasy by spłacać czyiś kredyt.

@evan_wykop: myślę, że sam sobie odpowiedziałeś mówiąc: "w sumie czekam juz z 10 lat, wszyscy znajomi juz splacili mieszkanka".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Krupier: ale cena mieszkania będzie teraz spadać a jak widać z wyliczeń kosz wyrzucenia pieniędzy w błoto to około 1800 w przypadku wynajmu a 2800 (część odsetkowa) w przypadku kupna. Przewaga wynajmu, wynajem 1000zl miesięcznie tańszy + spadająca cena nieruchomości
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pastibox: może będzie spadać, może nie będzie. Nie znasz jego pożądanej lokalizacji by móc to z taką pewnością stwierdzić.

P.S. Część odsetkowa to nie jest wyrzucenie pieniędzy w błoto tylko koszt obsługi kredytu. Wciąż mniejszy niż 100% wyrzucanie kasy w błoto (już faktycznie) przy wynajmowaniu.

Jeśli op zamierza się ustatkować w danym miejscu to kredyt jest w jego przypadku korzystnym rozwiązaniem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Krupier: przecież ceny już spadają. Długo jeszcze będziecie zaklinać rzeczywistość?

P.S. Część odsetkowa to nie jest wyrzucenie pieniędzy w błoto tylko koszt obsługi kredytu. Wciąż mniejszy niż 100% wyrzucanie kasy w błoto (już faktycznie) przy wynajmowaniu.


Hahahah to tka to sobie teraz tłumaczycie XD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pastibox: to, że u ciebie na wykresie coś spadło nie znaczy, że w danym mieście, w danej lokalizacji zdarzyło się to samo. Kiedy wy to ogarniecie?

P.S. Co teraz tłumaczycie? Przecież to żadna nowość, lol wtf.

Dodaj jeszcze to, że część odsetkowa będzie z czasem maleć, opłata za wynajem wręcz przeciwnie.
@evan_wykop: Cały koszt mieszkania wyjdzie około 600k.
Gdybyś miał tyle gotówki i wrzucił na lokatę:

600000 zł * 7% = 42000 zł - czyli 3500 zł miesięcznie

Dokładnie tyle co wydajesz na wynajem.

Tyle że Ty tych pieniędzy nie masz i musisz pożyczyć na procent
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@evan_wykop: wiesz korzyści z posiadania własnego mieszkania nie sposób wycenić i nikt ci nie da dobrej rady.
Możemy opierać się tylko na suchych danych,.a te przemawiają na korzyść wynajmu. Ja ci wyliczyłem 1000 zł miesięcznie na szybko na korzyść wynajmu. Ceny będą teraz spadać więc korzyść będzie podwójna.

Ale decyzję podejmujesz oczywiście ty.