Wpis z mikrobloga

#inzynieria

Panowie i Panie, jak wygląda sprawa z symbolami chropowatości, mam trochę z tym problem. Wykonuje element ze zespawanej płyty stalowej oraz rury 6 cali. Obecnie robię rysunki pojedynczych elementów przed spawaniem, no i rura jest ucięta na odpowiednią długość ale także przed spawaniem będzie ucięta dalikatnie w poprzek. No i tutaj pytanie, ponieważ przy srednicy zewnetrznej i wewnetrznej nie daje chropowatości (tzn obrobka jest zabroniona ponieważ uzywamy rury 6 cali ktora ma byc nie obrabiana) to jednak nie wiem co zrobic z wymiarem dlugosci rury i wymiarami tego poprzecznego wyciecia, czy te wymiary powinny posiadać symbol chropowatości? Na kolejnym rysunku po zespawaniu obu elementów wyciecie poprzeczne będzie wieksze z powodu na odksztalcenie materialu po spawaniu, i zaznacze chropowatosc finalna. I dlatego nie wiem czy na pierwszym rysunku ktory ukazuje mi czesc przed spawaniem rowniez muszę użyć symboli chropowatości? Czy jest może jakas chropowatość warsztatowa?
  • 6
@badi1992: zadnej otwarty trojkat, to jest chropowatosc dowolna po jakims procesie obrobki.
No chyba ze wymagasz duzej dokladnosci wymiarowej, ktorej z pily nie uzyskasz, wtedy znak obrobki skrawaniem, czyli zamkniety trojkat.